پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

نگاهی به دیپلماسی بعثه رهبری در حج تمتع امسال

نگاهی به دیپلماسی بعثه رهبری در حج تمتع امسال
نماینده ولي فقيه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه با روسای بعثه های؛ پاکستان، سنگال، ترکیه، بنین، لبنان، عراق، افغانستان، کویت، قطر، تایلند، چین، برونئی، کنیا و افریقای جنوبی دیدار و تبادل نظر داشتند. ...

جمع شدن خیل عظیم مسلمانان با فرهنگ های مختلف اما دارای مشترکاتی در عشق و ایمان به خدای یگانه و پیامبر اسلام(ص)، فرصتی استثنایی در اختیار می گذارد تا برای تحقق شعار حج یعنی ˈعزت، همبستگی و مسوولیت اسلامیˈ گام برداشت.

 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، در مدت اقامت خویش درمدینه منوره و مکه مکرمه با روسای بعثه های کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو و بر نقش محوری حج به منظور تبادل تجربه و افزایش همکاری ها تاکید کرد.

در یکی از این دیدارها که حجت‌الاسلام و المسلمین ˈسید علی قاضی عسکرˈ با رییس بعثه قطر مذاکره داشت، با یادآوری دیدارهای مستمر بعثه دو کشور در ایام حج و لزوم تقویت این ارتباطات افزود: در شرایطی فعلی ضروری است که تمام مسلمانان دنیا ارتباطی مستحکم با یکدیگر داشته باشند تا دشمنان مشترک نتوانند به اهداف خود دست یابند.

سرپرست حجاج ایرانی در دیدار با رییس بعثه سنگال نیز، مسلمانان این کشور را دارای نشاط دینی توصیف کرد و گفت: برادران مسلمان سنگالی ما، در ایام حج حضوری فعال دارند که این موضوع نشان از عمق اعتقادات آنها به دین اسلام است.

وی این ملاقات ها را عامل تقویت روابط مسلمانان و خنثی کننده توطئه‌های دشمنان اسلام دانست و افزود: امیدواریم که این ارتباطات،مقدمه افزایش روابط کلان دو کشور در حوزه‌‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باشد.

** اتخاذ تصمیم واحد علیه اهانت کنندگان به مقدسات اسلام

سرپرست حجاج ایرانی وحدت جهان اسلام را بسیار مهم خواند و اضافه کرد: اگر کشورهای اسلامی متحد باشند ،می‌ توان برای معضلات جهان اسلام چاره اندیشی کرد.اخیرا شاهد بودیم که در آمریکا یک کشیش جاهل، اقدام به قرآن سوزی کرد،چندی پیش هم فیلم موهنی درتوهین به ساحت پیامبر اعظم(ص) و زوجات ایشان ساخته شد.

وی هم چنین خطرافراطی ‌گری را یکی ازتهدیدهای بزرگ جهان اسلام دانست وگفت: برخی از جاهلان به اسم اسلام ،عملیات انتحاری انجام می ‌دهند و دست به ترور مردم بی‌ گناه می‌زنند ، در صورتی که اسلام دین صلح و آسایش است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با رییس بعثه پاکستان هم دیدار و گفت و گو داشت که در آن، رابطه ایران و پاکستان را برادرانه توصیف کرد و گفت: امیدواریم که این ارتباطات، مقدمه افزایش روابط کلان دو کشور در حوزه‌‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باشد.

وی در ملاقات وزیر حج، اوقاف و ارشاد اسلامی افغانستان به اقدامات موهن علیه مقدسات اسلام اشاره کرد و ادامه داد: در شرایط فعلی ضروری است که تمام مسلمانان دنیا ارتباطی مستحکم با یکدیگر داشته باشند تا دشمنان مشترک ما نتوانند به اهداف خود دست یابند. اگر کشورهای اسلامی متحد باشند ، می‌توان برای معضلات جهان اسلام چاره اندیشی کرد.

دیدار با روسای بعثه کشورهای ترکیه ،اندونزی و تانزانیا بخش دیگری از فعالیت های دیپلماسی حج بعثه مقام معظم رهبری به شمار می رود که در مدت حضورنماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در سرزمین وحی صورت گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر در مذاکره با رییس بعثه ترکیه حج را فرصتی برای حل مشکلات جهان اسلام معرفی کرد و افزود: اجازه ندهیم کسی جرأت هتاکی به اعتقاداتمان را داشته باشد.

سرپرست حجاج ایرانی در دیدار با رییس بعثه تانزانیا نیز با بیان مشکلات موجود در جهان اسلام، گفت:ضرورت دارد وعده‌های گذشته ماهرچه سریع ‌تراجرایی ومحقق شود، کشورهای اسلامی باید با همفکری برای این مسائل چاره‌اندیشی کنند.

قاضی عسگر با وزیر امور دینی اندونزی نیز ملاقات داشت و در این باره سخن گفت که به اسم آزادی بیان به مقدسات مسلمانان توهین می کنند و با توجه به تغییراتی که در جهان اسلام رخ داده و اشتیاق مسلمانان برای شرکت در حج بیشتر شده است؛ کشورهای اسلامی می‌توانند با گسترش روابط، شرایط برگزاری حج را آسان‌ تر کنند.

در کنار این رفت و آمدها، سرپرست حجاج ایرانی با رییس بعثه مسلمانان چین هم دیدار داشت وی به نظرات نزدیک و مواضع همسو دو کشور ایران و چین در مقابل سلطه طلبی و تمامت خواهی استکبار جهانی ودر راس آن آمریکا، اشاره کرد وخواستار همبستگی مسلمانان در موسم حج برای مقابله با تهاجم تمام عیار غرب علیه اسلام شد.

وی در گفت و گو با رییس بعثه برونئی با نکوهش اقدامات شنیع دنیای مدعی تمدن در قرآن سوزی و اهانت به ساحت پیامبر مکرم اسلام(ص) این واکنش را ناشی از ضعف و زبونی دنیای خالی از معنویت در برابر موج روزافزون اسلام خواهی آزادگان دنیا دانست.

قاضی عسکر هم چنین در دیدار با رییس بعثه کنیا و آفریقای جنوبی اظهار کرد: اگر در غرب کسی درباره هولوکاست انتقاد کند، فوری با او برخورد می‌ کنند. گویا آزادی بیان غربی‌ها فقط برای توهین به اسلام وضع شده است! در چنین شرایطی اهمیت وحدت مسلمانان بیش از پیش معلوم می‌ شود.

سرپرست حجاج ایرانی در ملاقات با رییس بعثه تایلند به اهمیت چنین دیدارهایی اشاره کرد و افزود: یکی از برکات حج همین است که کشورهای اسلامی با تبادل نظر، به طرح‌های جدید برای بهتر برگزار شدن حج برسند. ازسوی دیگر با افزایش این تعاملات، می‌توان برای معضلات جهان اسلام چاره اندیشی کرد و اخیرا شاهد بودیم که در همسایگی کشور تایلند، کشتار مسلمانان میانمار صورت گرفت.

**اختلاف شیعه و سنی بستر مبارزه با اسلام

موضوع دیگری که محور مذاکرات سرپرست حجاج ایرانی با روسای بعثه سایر کشور را تشکیل داده بود، ضرورت تقویت وحدت میان شیعیان و اهل تسنن بود.

قاضی عسکر در این دیدارها ارتباط شیعیان و اهل سنت در ایران را بسیار دوستانه توصیف کرد و گفت: امروز شیعیان و اهل سنت در ایران با یکدیگر در کمال دوستی و آرامش زندگی می‌کنند. همین امسال در بعثه جمهوری اسلامی ایران، هم شورای افتاء شیعیان و هم شورای افتاء اهل سنت وجود دارد.

وی به هنگام گفت و گو با رییس بعثه ترکیه افزود: چند روز پیش، در همایش تقریب مذاهب اسلامی، شاهد بودیم که چگونه شیعیان و اهل سنت کنار هم نشسته بودند و یکدیگر را تکریم می‌ کردند، این صحنه‌های زیبا واقعا در ذهن ماندگار است.

نماینده ولی‌ فقیه، حفظ وحدت مسلمانان را در شرایط فعلی بسیار با اهمیت دانست و گفت: امروز شاهدیم آنهایی که از اختلافات شیعیان واهل ‌سنت سخن می‌گفتند، خودشان بستر توهین به قرآن کریم و پیامبر عظیم‌الشان (ص) را فراهم آورده‌اند. این نشان می‌دهد که مشکل اساسی آنها اسلام است.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در ملاقات با رییس بعثه کویت نیز در اهمیت وحدت میان مسلمانان گفت: چندی پیش مقام معظم رهبری در فتوایی شرعی اهانت به مقدسات اهل سنت را حرام شرعی خواندند که این موضوع ثابت می‌کند احترام متقابل دغدغه جمهوری اسلامی ایران است.

وی به رییس بعثه قطر فعالیت شورای افتاء اهل سنت در بعثه جمهوری اسلامی ایران را یادآور شد و گفت: برادران اهل سنت ما اکنون یک شورای افتاء بسیار قوی در بعثه حج جمهوری اسلامی ایران دارند و سوالات شرعی زائران اهل سنت ایرانی را پاسخ می ‌دهند. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: چنین اقداماتی می‌تواند نشانه عمق روابط صمیمانه شیعیان و برادران اهل سنت باشد.

**اعلام آمادگی بعثه مقام معظم رهبری در انتقال تجربه کارگزاری حج

جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته حدود 95 هزار حاجی در ایام حج تمتع و بیش از 750 هزار عمره‌گذار را به سرزمین وحی اعزام و پس از انجام مناسک به کشور بازگرداند که این حجم اعزام زایر و رسیدگی به آن ها تجربیات فراوانی را برای مسوولان بعثه و سازمان حج و زیارت به همراه داشته است.

فعال بودن آشپزخانه های متمرکز، درمانگاه ها و بیمارستان های مجهز در مدینه و مکه، توزیع رایگان و استفاده از داروهای کاملا ایرانی، اقامت دادن این زایران در هتل ها و نقل و انتقال آن ها از جمله اقداماتی است که به گفته روسای بعثه کشورهای مختلف، جمهوری اسلامی ایران را پیشتاز در خدمت رسانی به زایران کرده است.

بر این اساس رییس بعثه مقام معظم رهبری در دیدارهای خویش با روسای بعثه سایر کشورها، گفت: با توجه به سابقه حضور فعال ایران در مراسم حج، تجربه‌های بسیاری داریم و می‌ توانیم این تجارب را در اختیار شما قرار دهیم.

وی افزود: به نظر می‌ رسد که با انتقال این تجربه‌ها، می‌توانیم شرایط برگزاری حج را بهتر کنیم. ایران اکنون چند آشپزخانه متمرکز و مکانیزه درمکه و مدینه دارد و تمامی امور درمانی زائرانش در بیمارستان‌های ایرانی صورت می‌ گیرد.

سرپرست حجاج ایرانی،در دیدار با رییس بعثه آفریقای جنوبی اظهار کرد: کشورهای اسلامی می‌توانند درایام حج با هم تعامل فرهنگی خوبی داشته باشند وما برای افزایش این همکاری‌ها، آمادگی داریم تا تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهیم.

نماینده ولی فقیه در دیدار با رییس بعثه پاکستان نیز گفت: اکنون غذای تمام زائران ایرانی در آشپرخانه‌های مکانیزه و با نظارت کارشناسان بهداشت طبخ می ‌شود.این آشپزخانه‌ها در نقاط مختلف دو شهر مقدس مکه و مدینه قرار دارند ومی‌ توانند در نخستین فرصت غذا را به صورت گرم به هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی برسانند.

رئیس بعثه حج جمهوری خلق چین نیز با تشکر از دعوتش به بعثه مقام معظم رهبری و همچنین دعوت به ایران برای دیدار و توافقات درباره نحوه انتقال تجارب، تعداد زائران چینی را عدد بی سابقه 13هزار و 800 نفر اعلام و ابراز امیدواری کرد که در آینده بتواند با استفاده از تجارب فرهنگی و اجرایی بعثه مقام معظم رهبری، روند بهتری را برای حجاج چینی فراهم کند

سرپرست حجاج ایرانی نیز آمادگی بعثه مقام معظم رهبری را برای ترجمه کتاب های مورد نیاز مسلمانان چین و نیز ارایه آموزشهای دینی توسط روحانیان اهل سنت ایران به مسلمانان چین را اعلام کرد.

وی همچنین آموزش حجاج از طریق صدا و سیما و انتشار بیش از یکهزار عنوان کتاب و مجله و وجود سیستم آموزش خاص برای اهل سنت و شیعیان را از نکات شاخص حج جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد.

 
 

مجید عبداللهی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.