پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

لزوم استفاده مديران از ابزارنوين

 لزوم استفاده مديران از ابزارنوين

در سالهای اخیر پیشرفت علم و رشد فزاینده اطلاعات و علوم باعث شده که مدیران کاروانهای حج و زیارت همگام با همه تحصیل کرده ها و معلمین و اساتید ، خود را مجهز به علوم جدید نمایند .

مدیر کاروان باید خود را مسلح به فنون جدید تدریس درامر آموزش حجاج و معمتمرین و دیگر زائرین بنماید و بی شک استفاده مدیر کاروان از اسلاید و ویدئو و پروژکشن و .... در فرایند آموزش تأثیر بسیار مثبت خود را بر جای می گذارد .

ارائه مطالب آموزشی به صورت اسلاید و تصویر و فیلم برای افراد با سواد و بی سواد مثبت ارزیابی می شود زیرا حالت سمعی و بصری دارد و مطمئناً نتیجه کار ، بهتر خواهد بود همانگونه که کارایی تلویزیون از رادیو بیشتر است .

زمان آموزش به شیوه سنتی و قدیمی گذشته است چرا که الآن می بینیم اکثر زائرین کاروانها را افرادی تشکیل می دهند که از تحصیلات بالا برخوردار بوده و سطح درک آنان از امور مربوط به حج و زیارت بالا رفته و انتظاراتشان از مدیران فعلی کاروانها بسی فراتر و بالاتر از مدیران یکی دو دهه گذشته است لذا باید به فکر انشاء و ایجاد شیوه های جدید آموزش باشیم.

اگر مدیری بخواهد در پیشرفت کارهای اجرایی کاروان موفق باشد هیچ راهی جز استفاده از تکنولوژی مدرن ندارد . ما می توانیم و باید از این پیشرفتهای علمی استفاده کنیم .

ما می توانیم و باید به زبان زائرین سخن بگوییم و اکنون زبان اکثر آنان ، زبان علم و تکنولوژی است .

مدیر می تواند و باید دارای وبلاگ یا سایتی برای انتقال اطلاعات و سخنان خود باشد تا هر وقت اراده کند با مخاطبین خود که همان زائرین می باشند که به قولی خانواده مدیر بشمار می آیند ارتباط برقرار نماید .

این مدیر می تواند و باید هر چند ساعت یک بار ، سری به سایتهای حج و زیارت بیندازد و از آخرین اخبار مربوط به حج و زیارت استان و کشور مطلع شود تا از جهت اطلاعات نه تنها از زائرین خود عقب نماند بلکه تسلط علمی و آگاهی بی چون و چرای خود را به اثبات برساند و آنان را از نظر علمی اشباع نماید .

ما باید در وبلاگ و سایت خود موضوعات جدید را مطرح کنیم تا بتوانیم مواد خام را برای تصمیم گیری سازمان حج و زیارت فراهم نماییم .

ما می توانیم و باید مطالب آموزشی را که در جلسات عمره یا حج به زائر تقدیم می کنیم ، به شکل پاورپونت یا پی دی اف در سایت یا وبلاگمان برای استفاده دیگران- مدیران و زائرین - بگذاریم و از اینکه ممکن است این کار با خطا و اشتباه قرین شود یا با ضعف و کاستی همراه گردد ، نهراسیم زیرا همه کارها در ابتدا ضعیف بوده و کم کم روند رو به جلو به خود می گیرند .

بی تردید این برنامه ها باعث افزایش کارایی ما در انجام امور مربوط به زوّار خواهد شد و البته افزایش کیفی سایتها و وبلاگهای مدیران کم کم اطلاعات و راندمان کاری ما را نیز افزایش می دهد .

به امید روزی که شاهد استفاده بهینه ما مدیران از علم و تکنولوژی و وسایل کمک آموزشی از قبیل تصویر و اسلاید و فیلم و .... باشیم .

 

حمید سالم پور

مدیر کاروان 20012 حج تمتع / شوشتر(خوزستان)

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.