پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

گزارشي از مراحل پيشرفته در توسعه مطاف مسجدالحرام

گزارشي از مراحل پيشرفته در توسعه مطاف مسجدالحرام
طبق اعلام رسانه‌هاي عربستان، اقدامات مربوط به توسعه مطاف در مسجدالحرام وارد مراحل پيشرفته خود شده است.
به طوري كه طبقه دوم از توسعه نخست در بخش شرقي مطاف تخريب شده و ماشين آلات ساختماني، كار تخريب بخش نخست توسعه اول مطاف را آغاز كرده اند.
همچنين كارگران و مهندسان پروژه، كار قرار دادن داربست چوبي در صحن مطاف را براي تامين امنيت طواف كنندگان و نمازگزاران در مسجدالحرام از افتادن تكه هاي سيماني از طبقه فوقاني آغاز كرده اند.
شركت مجري پروژه، تعداد بالابرهاي ساختماني را در سطح مسعي جديد دو برابر كرده و به هفت عدد رسانده است، همچنين بالابري بزرگي به طول 100 متر در بخش شرقي مسعي براي بالابردن تجهيزات به طبقات فوقاني و انتقال پسماندهاي تخريب به صحن شرقي نصب شده است.
همچنين آهنگ كار با آغاز موسم عمره براي تكميل پروژه در فاز نخست آن پيش از ماه رمضان آينده كه تعداد عمره گزاران و زائران چند برابر خواهد شد، تشديد شده است.
طرح توسعه در برگيرنده استفاده از بخش شرقي توسعه مطاف در موسم عمره در ماه رمضان است تا پروژه پس از آن به مدت چهار ماه متوقف شود كه اين زمان براي آمادگي براي موسم حج آينده است و شركت مجري فعاليت خود را بار ديگر در ماه محرم الحرام سال آينده از سر بگيرد.
ناظران پروژه اعلام كردند: دوره زماني فعلي براي اتمام بخش شرقي پروژه توسعه مطاف كافي است كه در مراحل بسيار پيشرفته اي قرار دارد به طوري كه بيش از دو هزار كارگر به صورت شبانه روزي در رواق قديم و بخش نخست توسعه فعاليت مي كنند تا توسعه دايره طواف در مطاف فعلي به 20 متر در داخل رواق قديم توسعه يابد كه استفاده از آن فضا در حال حاضر به سبب ارتفاع دو متري از صحن مطاف غير ممكن بود و پادشاه عربستان خواستار حل ريشه اي اين مشكل شده بود تا حرم از سمت شمالي در يك مجموعه ساختماني منسجم توسعه يابد تا فضا براي تعداد روزافزون عمره گزاران و زائران طي سالهاي آينده فراهم شود به طوري كه طواف براي زائران در تمام طبقات حرم در يك سطح واحد و ايجاد فضاهايي ميان ستونهاي توسعه قديمي فراهم شود.
در طرح توسعه مطاف، تعدادي از ستونهاي فعلي در حدود 20 متر مربع براي تسهيل حركت طواف كنندگان در زماني كه جمعيت به اوج خود مي رسد به ويژه در دهه پاياني ماه رمضان و روزهاي 10 و 12 ذي الحجه هر سال تخريب مي شود.
روابط عمومی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.