پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

راه اندازی 7 درمانگاه شبانه‎روزی ویژه بانوان در حج تمتع

راه اندازی 7 درمانگاه شبانه‎روزی ویژه بانوان در حج تمتع

رئیس سازمان حج و زیارت از ایجاد هفت درمانگاه شبانه‎روزی ویژه بانوان در حج تمتع امسال برای نخستین‎بار خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت از گرگان، سعید اوحدی شب گذشته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پنج درمانگاه شبانه‎روزی در مکه مکرمه و دو درمانگاه در مدینه منوره ویژه بانوان در موسم حج امسال راه‎اندازی خواهد شد.

وی تصریح کرد:  52 درصد زائران حج را بانوان تشکیل می‎دهند که بر اساس طرح انطباق مرکز پزشکی حج و زیارت، امسال اعزام پزشکان زن متخصص و فوق تخصص به رشد چهاربرابری در مقایسه با سال گذشته خواهد رسید.

**سهمیه حج تمتع به دلیل توسعه فضای مسجدالحرام 20 درصد کاهش پیدا کرد

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: برای نخستین‎بار هر هتلی که 600 نفر زائر داشته باشد درمانگاه مخصوص زنان با حضور پزشک زن خواهیم داشت.

اوحدی در خصوص تعداد  زائران حج تمتع امسال گفت: سهمیه امسال همانند سال گذشته است و سال آینده نیز همین میزان سهمیه مشرف به سرزمین وحی می‎شوند.

وی با بیان اینکه سالانه یک هزارم جمعیت هر کشوری به حج تمتع اعزام می‎شوند، ادامه داد: از سال گذشته سهمیه حج تمتع همه کشورهای اسلامی به دلیل توسعه فضای مسجدالحرام 20 درصد کاهش پیدا کرد و سهمیه حج کشورمان نیز  به 64 هزار نفر کاهش یافت.

**سهمیه زائران حج دو سال آینده دو برابر می‎شود

رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: دولت عربستان قول مساعد داده است که از دو سال بعد که پروژه توسعه فضای مسجدالحرام تکمیل می‎شود مجددا کاهش سهمیه را به ما برگردانند.

اوحدی از دو برابر شدن سهمیه زائران حج در دو سال آینده خبر داد و ابراز امیدواری گرد سهمیه ایران به مرز 120 هزار نفر ارتقاء پیدا کند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه فعلا برنامه‎ای برای ثبت‎نام جدید حج تمتع نداریم، گفت: شاید آخرین نفر زائر در لیست انتظار 18 سال دیگر به این سفر معنوی مشرف شود لذا نمی‎توان فعلا در این زمینه برنامه‎ای داشت.

اوحدی دیدار با مقام معظم رهبری، برگزاری کنفرانس‎های مطبوعاتی، جلسه با کارگزاران حج و زیارت، مدیران هتل‎ها، همایش مجموعه‎های پزشکی حج و توجیه زائران را از مهمترین برنامه‎های هفته حج در سال جاری ذکر کرد.

**حتی یک مورد بیماری کرونا در بین زائران ایرانی نداشتیم

وی در خصوص شیوع بیماری در عربستان و برنامه‎های پیشگیرانه برای زائران گفت: خوشبختانه در موسم عمره از معدود کشورهایی بودیم که حتی یک مورد بیماری کرونا نداشتیم که این مهم در سایه خدمات بسیار ارزشمند مرکز پزشکی حج و زیارت و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران محقق شد.

اوحدی با بیان اینکه پیشگیری لازم برای جلوگیری از شیوع  بیماری «تب ابولا» در بین زائران ایرانی صورت خواهد گرفت، گفت: در این رابطه دولت عربستان ورود زائران غرب آفریقا به حج را ممنوع اعلام کرده است.  


سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.