پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد:

احتمال افزایش سهمیه حج تا دو سال آینده

احتمال افزایش سهمیه حج تا دو سال آینده

رئیس سازمان حج و زیارت از احتمال افزایش سهمیه حج تمتع بعد از پایان طرح توسعه مسجدالحرام خبر داد و گفت: دولت عربستان قول داده که از دو سال آینده سهمیه حج دو برابر شود که امیدواریم سهمیه ایران به 120 هزار نفر افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت سعید اوحدی در خصوص افزایش سهمیه حج تمتع گفت: بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی سهمیه هریک از کشورهای مسلمان در حج یک هزارم جمعیت آن کشور تعیین شده است که در سالهای اخیر بدلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام این سهمیه برای همه کشورهای اسلامی 20 درصد کاهش یافته است و تا دو سال آینده نیز این سهمیه به همین میزان خواهد بود و قابل افزایش نیست.

وی در این باره افزود: البته دولت عربستان قول داده است که از دو سال آینده سهمیه ها را دو برابر کند که امیدواریم بر این اساس سهمیه زائران ایرانی در حج تمتع در سالهای آتی  به 120هزار نفر افزایش یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ثبت نام جدید برای حج تمتع اظهار داشت: یک و نیم میلیون نفر در صف نوبت تشرف به حج قرار دارند و با سهمیه ای که در حال حاضر برای حج وجود دارد، اعزام آنان ده ها سال طول می کشد لذا در خصوص ثبت نام برنامه جدیدی وجود ندارد اما برای سفر عمره مفرده امیدواریم طی چهار پنج سال آینده زمینه را برای ثبت نام مشتاقان این سفر معنوی فراهم آوریم.

** افزایش مدت زمان اقامت در مدینه برای تعدادی از حجاج

اوحدی در خصوص افزایش زمان اقامت زائران حج تمتع امسال در مدینه منوره گفت: سفر حج تمتع سفری طولانی است و زائران بین 29 تا 32 روز یا بیشتر در سفر هستند، امسال تمهیدات خوبی اندیشیده شده که برای تعدادی از زائران که امکان پذیر بوده و برنامه پروازی به ما این اجازه را می داده ، دوره اقامت در مدینه منوره را به 8 یا 9 روز افزایش دهیم که این تصمیم تنوع در سفر زائران را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد:  در سالهای آتی اگر توسعه فرودگاه مدینه منوره و جده این امکان را فراهم آورد که تعداد پروازها در برنامه پروازی حج افزایش یابد، امیدواریم بتوانیم مدت زمان سفر حج را کاهش دهیم.

**نقل و انتقال قانونی فیش حج و عمره

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص روش تهیه قانونی فیش حج ،بیان کرد: بر اساس دستورالعمل سازمان حج و زیارت فروش فیش حج تمتع دارای اولویت تشرف در همان سال قانونی است و امکان این کار در دفاتر خدمات زیارتی سراسر کشور فراهم شده است.

 وی ادامه داد: امسال برای اولین بار امکان نقل و انتقال برای فیش های عمره دارای اولویت اعزام فراهم شد تا بدین طریق بتوانیم دست سودجویان و دلالان را از مقوله زیارت کوتاه کنیم و به زائران توصیه می کنیم تنها از طریق دفاتر مجاز خدمات زیارتی تحت نظرسازمان حج و زیارت در این خصوص اقدام نمایند.


سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.