پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

اوحدی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران خبر داد:

کاهش دو میلیون و 800 هزار تومانی هزینه سفر زائران حج 93

کاهش دو میلیون و 800 هزار تومانی هزینه سفر زائران حج 93

رئیس سازمان حج و زیارت گفت : سال گذشته در روزهای اول آغاز به کار دولت تدبیر و امید به هر زائر حج تمتع دو میلیون تومان باز گرداندیم و امسال به رغم افزایش نرخ ارز، هزینه سفر به حج دو میلیون و 800 هزار تومان کاهش یافت.

سعید اوحدی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه بعد از 32 سال، هفته دولت با هفته حج متقارن شده است به بیان گزارشی از عملکرد یکسال گذشته سازمان حج و زیارت پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون شش میلیون و 800 هزار نفر در نوبت اعزام به عمره مفرده و یک میلیون و 500 هزار نفر در نوبت اعزام به تمتع قرار دارند.


رییس سازمان حج و زیارت گفت: در بحث حج تمتع سازمان کنفرانس اسلامی سهمیه را تعیین می کند و به همین دلیل در بحث حج تمتع محدودیت اعزام داریم اما برای عمره محدودیت زیادی وجود ندارد به طوریکه در سال گذشته 820 هزار نفر در قالب عمره مفرده به سرزمین وحی اعزام شدند.

اوحدی ادامه داد: این در حالی است که در سال 91، تنها 490 هزار نفر به عمره مفرده مشرف شدند که افزایش 67 درصدی اعزام زائران در سال 92 را نشان می دهد.
** صرفه جویی 400 میلیار تومانی در عمره سال گذشته


رییس سازمان حج و زیارت در ادامه به بیان سه ویژگی عمده عمره سال گذشته پرداخت و گفت: در عمره سال گذشته برای نخستین بار بعد از 35 سال، زائران ایرانی نیمه اول ماه صفر به سرزمین وحی مشرف شدند.


اوحدی مدیریت قیمت تمام شده را دومین ویژگی عمره سال گذشته خواند و افزود: در سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اقتصاد مقاومتی تاکید می کردند، مجموعه سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به برکت همدلی و انسجام، نسبت به مدت مشابه سنوات گذشته به ازای هر زائر 450 هزار تومان کاهش قیمت عمره را داشتیم.


به گفته معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموع برای 820 هزار عمره گذار سال گذشته، 400 میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه ها صورت گرفت.
** هیچ یک از عمره گذاران ایرانی به کرونا مبتلا نشدند


رییس سازمان حج و زیارت توانمندی ها و ارایه خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت را سومین ویژگی عمره سال قبل خواند و افزود: در شرایطی که تمام کشورهای اسلامی نگران بیماری کرونا بودند با خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعیت هلال احمر و مرکز پزشکی حج و زیارت، یک مورد هم مبتلا به کرونا نداشتیم.
** تشرف 850 هزار ایرانی به عتبات عالیات در سال گذشته


اوحدی در ادامه به گزارش فعالیت های سازمان حج و زیارت در اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق پرداخت و گفت: جنایاتی که مجموعه بعثی - تکفیری در عراق انجام دادند شرایط ویژه ای را برای سازمان حج و زیارت ترسیم کرد و با این وجود سال گذشته 850 هزار زائر ایرانی به زیارت عتبات عالیات عراق مشرف شدند.


رییس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: خوشبختانه تا به امروز حتی یک مورد حادثه امنیتی برای زائران ایرانی در عتبات عالیات عراق اتفاق رخ نداده و زائران ایرانی به سلامت مشرف شدند و بازگشتند.
** آغاز پیش ثبت نام مرحله جدید اعزام های عتبات از فردا


معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز مرحله جدید اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات از فردا ( شنبه) هشتم شهریور ماه جاری خبر داد و گفت: ثبت نام در کاروان های این مرحله از 16 شهریور همزمان با ولادت امام رضا (ع) می شود و از هفتم مهر ماه نیز اعزام زائران ایرانی به عتبات آغاز خواهد شد.


وی به توسعه زیرساخت های خدمات رفاهی به زائران عتبات عالیات پرداخت و افزود: بر این اساس فاز نخست زائر سرای چزابه در منطقه بستان در مراسم اربعین امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.
** کاهش دو میلیون و 800 هزار تومانی هزینه سفر به حج 93


رییس سازمان حج و زیارت همچنین به ارایه گزارشی از خدمات صورت گرفته برای اعزام زائران ایرانی به حج امسال پرداخت و شعار حج 93را « معنویت، خودباوری و اتحاد اسلامی» عنوان کرد.


اوحدی با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر مدیریت قیمت تمام شده سفر به حج گفت: سال گذشته در روزهای اول شروع دولت تدبیر و امید به هر زائر دو میلیون تومان باز گرداندیم و امسال به رغم افزایش نرخ ارز، هزینه سفر به حج دو میلیون و 800 هزار تومان کاهش یافت.


وی توضیح داد: همچنین امسال برای نخستین بار وجوه و هزینه های سفر به حج را در دو قسط از زائران گرفتیم که قسط نخست بهمن ماه سال گذشته و قسط دوم اردیبهشت ماه امسال دریافت شد و تا به امروز حتی یک زائر تاخیر در پرداخت وجوه نداشته است.
** اعزام 60 پزشک متخصص


اوحدی با بیان اینکه در حج امسال برای نخستین بار بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی طرح انطباق پزشکی اجرا شد گفت: سال گذشته 14 پزشک زن به حج اعزام شدند اما امسال 64 پزشک متخصص و فوق تخصص به حج اعزام می شوند و 60 درمانگاه مخصوص زنان و هفت درمانگاه شبانه روزی ویژه بانوان زائر خدمات بهداشتی و درمانی ارایه می کنند.


به گفته رییس سازمان حج و زیارت در حج امسال، 52 درصد زائران را بانوان تشکیل می دهند.
** افزایش 100 درصدی تهیه اقلام غذایی حجاج ایرانی از ایران


معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر تامین اقلام غذایی حجاج ایرانی از کشورمان گفت: سال گذشته 22 قلم از اقلام تغذیه ای حج از ایران تامین شد و امسال بر اساس تمهیدات فراهم شده، تهیه اقلام غذایی زائران از ایران، 100 درصد افزایش یافته و 55 قلم از اقلام غذایی زائران از کشورمان تهیه و ارسال می شود.


به گفته اوحدی نخستین گروه زائران ایرانی حج 93، ساعت هشت و 30 دقیقه روز 14 شهریور ماه جاری از ایستگاه پروازی تهران به مدینه منوره اعزام می شوند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.