پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

تمهيدات سازمان حج و زيارت براي همايش جهاني اربعين

تمهيدات سازمان حج و زيارت براي همايش جهاني اربعين
رئیس سازمان حج و زیارت به تشریح اقدامات سازمان حج و زیارت و ستاد دائمی اربعین برای تسهیل سفر زائران به همایش جهانی اربعین پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، 'سعید اوحدی' در نشست خبری امروز(یکشنبه) با بیان این که امسال سیاست ما این است که تراکم جمعیت در سه نقطه مرزی شلمچه، چزابه و مهران را به شهرهای اصلی کشور منتقل کنیم،گفت: 1800 دفتر خدمات زیارتی کشور مجهز به سامانه ای شده اند که علاوه بر انجام امور صدور روادید برای متقاضیان، زمان خروج آنان را از مرز را مشخص می کند و بدین گونه از تراکم جمعیت در مرزها جلوگیری می شود.

وی افزود: تاکنون 75 هزار نفر از طریق این سامانه نام نویسی کرده اند و همچنین علاوه بر این افراد تعدادی نیز برای تشرف به عتبات در ایام اربعین در قالب پیش ثبت نامه های معمول عتبات برای اعزام به کربلا اقدام کرده اند.

اوحدی گفت: بر اساس هماهنگی با قرارگاه راهیان نور، اقامت زائرانی که از طریق دفاتر خدمات زیارتی ثبت نام کرده اند در خرمشهر و مهران در اردوگاه های راهیان نور به صورت رایگان است.

وی افزود: همچنین با هماهنگی اداره گذرنامه نیروی انتظامی تمیهداتی اندیشیده شده است تا مُهر خروج گذرنامه زائران در اردوگاه ها زده شود و در نقطه صفر مرزی تنها تطبیق چهره با صاحب گذرنامه انجام می شود تا از ایستایی در مرزها جلوگیری شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال همه زائران اربعین بر اساس قرارداد سازمان حج و زیارت با بیمه ایران، به طور رایگان زیر پوشش بیمه قرار دارند و جمعیت هلال احمر نیز با به کارگیری پزشکان زن و مرد متخصص و تدارک داروی کافی به همه زائران خدمات درمانی رایگان ارائه خواهد کرد.

اوحدی گفت: امسال مجوز ورود اتوبوس های ایرانی به خاک عراق برای انتقال زائران از مرزها به نجف و برگشت زائران از کربلا به مرزها را از مقامات عراقی گرفته ایم.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه این نشست گفت: تاکنون قرارگاه کربلا 150دستگاه و شهرداری تهران نیز 150 دستگاه اتوبوس برای جابجایی زائران فراهم کرده اند.

سعید اوحدی در این نشست خبری افزود: هلال احمر نیز 25 دستگاه آمبولانس پیش بینی کرده است که در مسیر 80 کیلومتری نجف تا کربلا به فاصله هر 25 کیلومتر در یک قرارگاه امدادی مستقر می شود ضمن آن که سه فروند بالگرد هلال احمر که در نقط مرزی کشور در حال گشت زنی در این ایام خواهند بود، در صورت صدور مجوز از طرف نیروی هوایی عراق آماده امداد رسانی در آن کشور خواهد بود.

وی افزود: امسال سازمان حج و زیارت 8 موکب با همکاری شهرداری تهران و مجموعه دیگر در کنار موکب های خیرین راه اندازی می کند و بعثه مقام معظم رهبری نیز برنامه های فرهنگی ویژه ای برای موکب ها پیش بینی کرده است.

اوحدی گفت: امسال در مرز چزابه 100 چشمه سرویس بهداشتی و در طرف دیگر مرزهای شلمچه، مهران و چزابه هرکدام 20 چشمه سرویس بهداشتی ایجاد می شود.

رییس سازمان حج و زیارت با تاکید بر این که مردم برای گرفتن روادید حتما پیش از اربعین اقدام کنند، به مردم توصیه کرد به پیامک هایی درخصوص صدور روادید در نقطه صفر مرزی توجه نکنند.

اوحدی گفت: هزینه صدور روادید در کشور  40 دلار و در نقطه صفر مرزی 82 دلار است ضمن آن که گرفتن روادید در نقاط صفر مرزی مسائلی همچون سردرگمی،گم شدن گذرنامه ها و مخدوش شدن روادید را در پی دارد.

وی با بیان این که مردم به توصیه های سازمان حج و زیارت، نیروی انتظامی و باجه های اطلاع رسانی در مرزها توجه کنند،گفت: مراسم اربعین با حضور انبوه حدود17 میلیون زائر در کربلا همایشی بسیار بزرگ است و زائران باید آمادگی مشکلات این سفر را داشته باشند.

رییس سازمان حج و زیارت افزود: البته ما در ستاد اربعین همه تلاش خود را به کار بسته ایم تا شرایط تسهیل سفر را فراهم کنیم اما نباید فراموش کرد که هیچ دستگاه ایرانی یا عراقی توانایی اسکان این جمعیت عظیم را ندارد.

اوحدی گفت: شرکت در مراسم اربعین عملی مستحبی است و بنابراین توصیه می شود زائران از به همراه آوردن افراد سالمند، بیمار، ناتوان و کودکان در راهپیمایی اربعین خودداری کنند ضمن آن که توصیه می شود زائران با توجه به سردی هوا پتو و لباس کافی، لوازم شخصی و داروهای موردنیازشان را همراه داشته باشند.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: امسال ستاد دائمی اربعین با حضور 26 دستگاه اقدامات موثری را انجام داده است و این ستاد تاکنون مصوباتی برای تسهیل سفر زائران اربعین داشته است.

وی گفت: نخستین مصوبه ستاد دائمی اربعین این است که روح و جوهره حرکت مردمی را حفظ کند و کاری که ستاد انجام می دهد ساماندهی و تسهیل سفر زائران است.

اوحدی گفت: در حج حدود دو میلیون و 700 هزار زائر و در اربعین حسینی حدود 17 میلیون زائر از سراسر جهان حضور پیدا می کنند.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به شرایط ویژه منطقه، حضور میلیونی زائران در مراسم اربعین پیام بزرگی برای دنیا و متجاوزان به عراق خواهد داشت. 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.