پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

بازگشت 500 هزار زائر اربعین به کشور / بکارگیری 4500 دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران

بازگشت 500 هزار زائر اربعین به کشور / بکارگیری 4500 دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران

رئیس سازمان حج و زیارت از بازگشت 500 هزار زائر ایرانی اربعین به میهن اسلامی تا پایان شب گذشته خبر داد و گفت : برای بازگشت زائران به کشور 4500 دستگاه اتوبوس سازمان راهداری بکار گرفته می شود.

‘سعید اوحدی’ در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت گفت: تا پایان شب گذشته 500 هزار زائر ایرانی اربعین از سه مرز مهران، شلمچه و چزابه وارد کشور شده اند و امروز مرزهای کشور بویژه مرز مهران با ترافیک بیشتری در بازگشت زائران به کشور مواجه خواهند بود.

وی در خصوص چاره اندیشی برای بازگشت زائران به کشور افزود: بر اساس مصوبه ستاد اربعین وزارت کشور مقرر شد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، 4500 دستگاه اتوبوس را برای عملیات بازگشت زائران  به مرزها منتقل کند ضمن اینکه 800 دستگاه اتوبوس نیز از طریق راهیان نور و منطقه تأمین شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت مرزهای کشور بیان کرد: مرزهای شلمچه و چزابه وضعیت آرامی دارند و مشکلی در این مرزها نداریم اما مرز مهران با توجه به نزدیکی به عتبات با ترافیک و ازدحام بیشتری همراه است.

وی ابراز امیدواری کرد: با تلاشی که سازمان راهداری در افزایش تعداد اتوبوس ها خواهد کرد، مشکلات در مرز مهران نیز مرتفع شود.

مهندس اوحدی اظهار داشت :ترافیک نقطه صفر مرزی تا مهران نیز بدلیل انبوه زائرانی است که آن مسیر را پیاده طی میکنند که امیدواریم با تدبیر قرارگاه و ستاد اربعین در مهران ، ترافیک زائران در آن محدوده هم مدیریت شود.

رئیس سازمان حج ضمن تقدیر از تلاش های کلیه دستگاه های خدمتگزار در خدمات دهی به زائران اربعین گفت: در اربعین امسال حماسه ای با حضور مردم به ثبت رسید، کسی تصور نمی کرد جمعیتی بیش از  یک میلیون و 500 هزار نفر از میهن اسلامی عازم کربلا شوند. همچنین  حضور جمعیت بیش از 20 میلیون نفر در کربلا حکایت از یک اتفاق بزرگ در جهان تشیع و دنیای امروز دارد که قطعاً پیام ها و پیامدهایی ارزشمند را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی در خصوص تدابیر اندیشیده شده توسط نیروی انتظامی و هلال احمر در مرز مهران گفت: درمرز مهران 50 گیت ورودی ایجاد شده که نسبت به سال گذشته افزایش 7 برابری داشته است، همچنین هلال احمرجمهوری اسلامی ایران چادرهای امدادی را به فاصله های 10 کیلومتری در مسیر ایلام مستقر کرده تا در صورت نیاز به زائران اربعین در مسیر بازگشت خدمات رسانی کند.

وی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده در خصوص حمل و نقل زائران در بازگشت به کشور گفت: در جلسه ستاد اربعین وزارت کشور مصوب شد که سازمان راهداری وزارت راه مسئولیت حمل و نقل زائران را عهده دار باشد که  امیدواریم با افزایش تعداد اتوبوس ها خصوصا در ایلام مشکل زائران در بازگشت مرتفع شود ، همچنین در این رابطه تماسی نیز با ارتش جمهوری اسلامی داشتیم تا از امکانات آنها در خرم آباد و کرمانشاه نیز برای انتقال زائران از ایلام بهره مند شویم.مهندس اوحدی اضافه کرد: در مرز شلمچه و چزابه امکانات خوبی هست و برنامه ریزی ما این بود که از نقطه صفر مرزی تا اولین شهر، زائران را بوسیله اتوبوس هایی که از طریق شهرداری ها تأمین شده، انتقال دهیم که این اتفاق در مرز شلمچه و چزابه افتاد و زائران به شهرها منتقل می شوند و ترافیکی را در جاده های منتهی به این مرزها شاهد نیستیم.

وی ادامه داد: در مرز مهران بدلیل ازدحام جمعیت، افراد خیلی منتظر اتوبوس نمی مانند و در مسیر جاده به سمت مهران حرکت کردند که امیدواریم با تمهیداتی که در مهران و ایلام اندیشیده شده است و  با تدابیر سازمان راهداری و با بکارگیری اتوبوس های در نظر گرفته شده توسط این سازمان ، انتقال زائران در مرز مهران نیز با سرعت بیشتری انجام گیرد.

**زائران برای بازگشت به کشور عجله نکنند

رئیس سازمان حج عنوان کرد: زائران برای بازگشت به کشور عجله نکنند زیرا مهر ورود به کشور عراق تا پایان ماه صفر معتبر است.

وی بیان کرد: قطعاً زائران در سفر با مشکلاتی مواجه بوده اند ، سه روز راهپیمایی کردند و جمعیت بالایی در کربلا حضور داشتند و زائران با محدودیت امکانات در کربلا مواجه بودند ، یک بارندگی را هم در کربلا داشتیم که این دلایل باعث شده تا زائران روزهای اول را برای بازگشت به کشور انتخاب کنند.

**همایش اربعین ؛ با جمعیت 20 میلیونی بزرگترین راهپیمایی صلح آمیز جهان

وی با اشاره به سیل خروشان محبان اهل بیت(ع) در کربلای معلی که حتی اهل سنت و اقلیت های مذهبی نیزدر این همایش حضور داشتند، اظهار داشت: قطعا این حرکت برکات زیاد و پیام های زیادی را برای دنیا خواهد داشت، دنیا تلاش کرد تحت عنوان واهی ائتلاف برای مبارزه با داعش اقداماتی انجام دهد اما این ائتلاف زیبای 20 میلیونی با قلب هایی مملو از عشق به اهل بیت(ع) به عنوان بزرگترین راهپیمایی صلح آمیز در جهان پیام های عظیمی را برای جهان بهمراه داشت.

مهندس اوحدی در این باره افزود:  همایش اربعین پیام بزرگی را برای دنیای استکبار داشت و نشان داد افرادی که بدون هیچ تبلیغی با پای پیاده برای حضور در همایش اربعین به کربلا آمدند، اینها هستند که برای جهان اسلام تصمیم می گیرند و بزودی در آینده برکات این راهپیمایی را در منطقه شاهد خواهیم بود.

وی در خصوص تأمین امنیت زائران اربعین گفت: دولت عراق موفق شد تا امنیت زائران را بخوبی حفظ کند و کار عظیمی در این خصوص صورت گرفت که جای تقدیر دارد.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.