پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

حضور در مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت اولین استاندار شهید ایران

حضور در مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت اولین استاندار شهید ایران

به گزارش روابط عمومی حج و زیارت گیلان صبح امروز سرپرست و کارکنان حج و زیارت گیلان در مراسم گرامیداشت سی و چهارمین سالگرد شهادت اولین استاندار شهید، مهندس علی اخوین انصاری و علیرضا نورانی معاون عمرانی و همچنین نکوداشت 257 شهید کارمند استان گیلان حضور یافتند.

 حجت‌الاسلام سید ابوطالب حجازی رئیس ستاد اقامه نماز گیلان پیش از ظهر امروز در این مراسم گفت: انسان‌ها برای ارتقای معنوی نیاز به دوبال دارند. یک بال در رابطه با خداوند و بال دیگری با مردم در ارتباط است و هر کدام از بال‌ها قطع باشد انسان‌ها قدرت صعود معنوی را ندارند. وی اخلاق و وفای به عهد را عامل اصلی و حرکت برای خدمت به مردم عنوان کرد.

در مراسم مذکور لوح تقدیر به خانواده شهید انصاری و نورانی توسط محمدعلی نجفی استاندار و سردار محمد عبدالله‌پور فرمانده سپاه قدس گیلان اعطا شد.

شهید علی انصاری در خرداد ماه سال 1323 در خانواده‌ای مذهبی و متدین در رودسر متولد شد و پس از گذراندن مقاطع تحصیلی تا سوم دبیرستان در این شهرستان برای ادامه تحصیلاتش به تهران رفت و در دبیرستان نظام به تحصیلش ادامه داد.

شهید انصاری در سال 40 موفق به اخذ دیپلم ریاضی از دبیرستان نظام و سپس وارد دانشکده افسری شد اما در خرداد سال 42 به دلیل وجاهت مذهبی خود از دانشکده نظام اخراج و در دوران تحصیل به دلیل فعالیت‌های مذهبی و سیاسی چندین بار توسط ساواک بازداشت و زندانی شد.

حضور در جلسات قرآنی و نهج‌البلاغه و تفاسیر آیات عظام محمدی گیلانی، محفوظی و فلسفی نقش وی را در استواری و انگیزه فردی برای مبارزه با نظام منحوس پهلوی و استقرار نظام اسلامی پررنگ‌تر کرد و او پس از اتمام تحصیلات دوره کارشناسی برای فوق لیسانس شرکت کرد و موفق شد اما ساواک از ادامه تحصیل وی ممانعت کرد.

شهید علی انصاری خطاب به منافقان آمریکایی: ما خدمتگزاران ملت هر روز غسل شهادت می‌کنیم

شهید علی انصاری در زمان تصدی استانداری خود در گیلان پس از واقعه 7 تیر با سخنرانی در میدان شهرداری رشت خطاب به منافقان و سرسپردگان آمریکایی گفت «ما خدمتگزاران ملت هر روز غسل شهادت می‌کنیم و باکی از شهید شدن نداریم زیرا که شهادت برای رضای خدا ترس ندارد بلکه آرزوی ماست و ما به آن افتخار می‌کنیم».

علی انصاری تنها استاندار شهید کشور و معاون عمرانی وی علیرضا نورانی در سال 1360 ساعت هفت بامداد 15 تیرماه مصادف با چهارمین روز از ماه مبارک رمضان در حالی که از خیابان لاکانی رشت عازم محل خدمت در استانداری بودند، توسط منافقان کوردل به شهادت رسیدند.

شهید انصاری پرورش یافته مکتب تشیع و برخاسته از توده‌های محروم جامعه و تبلوری از معنویت و مردم‌دوست و خداپرست بود به همین منظور پس از شهادت وی مردم گیلان تظاهرات گسترده‌ای علیه منافقان و دشمنان اسلام و انقلاب برپا و تنفر و انزجار خود را از منافقان اعلام کردند.

وصیت شهید انصاری به دخترش

شهید انصاری خطاب به دخترش نوشت: تو ای دخترم؛ کوله بارم را بر دوش‌گیر و فرزند شهادت باش، همرزمان تو، در 17 شهریور غوغا کردند و با سمیه‌ها همراه شدند تو نیز مانند سمیه از حق پیروی کن و بدان که هیچ مکتبی غیر از اسلام یارای پیاده کردن عدالت اجتماعی را ندارد.

دخترم بر سر مستکبران فریاد زن و نسبت به مستضعفان، خاضع باش.

محمد گرانمایه امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.