پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

برگزاری همایش سراسری حجاج تمتع94 استان مرکزی

برگزاری همایش سراسری حجاج تمتع94 استان مرکزی

همایش آموزشی حجاج تمتع شهر اراک صبح روز سه شنبه  بیستم مرداد ماه هم زمان با شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) در سالن ورزشی شهدای پنجم مرداد اراک با حضور 800 نفر از زائرین کاروان های تمتع  برگزار گردید.

در این همایش ابتدا پیام نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی توسط  حجت الاسلام آخوندی مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام  معظم رهبری در استان قرائت شد .

در ادامه مدیر حج و زیارت استان مرکزی در سخنانی به تشریح وضعیت کاروان ها پرداخت و گفت: تمامی کاروان های استان به استثناء یک کاروان همه از ایستگاه پروازی تهران از اوایل شهریور ماه به سرزمین وحی اعزام خواهند شد .

دل پاک با بیان اینکه نرخ کاروان های حج تمتع نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است و حتی برخی از هتل هایی که کیفیت مناسبی نداشته اند از چرخه خدمات دهی به زائرین خارج شده است ، وی دلایل تفاوت قیمت کاروان های حج  را تشریح نمود و مهمترین دلایل تفاوت قیمت را  درجه هتل ها ، مسافت هتل تا حرم ، هواپیمایی ، مدینه قبل و یا مدینه بعد بودن و... عنوان کرد.

دلپاک در ادامه گفت جهت رعایت حال خانم ها و ارائه خدمات بیشتر به زائرین زن تعداد پزشکان زن افزایش یافته وی افزود: از استان مرکزی نیز تعداد چهار پزشک داریم که دو نفر از آنان پزشک خانم هستند.

وی در ادامه نکاتی در خصوص امنیت سفر را مطرح و از زائرین خواست که کارت شناسایی خود را همیشه و همه جا به همراه داشته باشند واز ورود به بحث و مشاجره با مامورین سعودی مستقر در قبرستان بقیع خودداری نمایند و از تردد انفرادی و رفتن به نقاط دور پرهیز نمایند.

سپس سرهنگ حسنی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با اشاره به مضرات جسمی و اجتماعی مواد مخدر آن را بلای خانمان سوز عصر جدید عنوان کرد و گفت: بیش از 170 کشور درگیر مسئله مواد مخدر هستند اما کشور ما با توجه به نزدیکی کشورهای پاکستان و افغانستان که 90 درصد مواد مخدر طبیعی دنیا را تولید می کنند شرایط خاص و ویژه ای دارد وی افزود: کشور ما اقدامات موثری در این زمینه انجام داده و بیش از 4500 شهید و بیش از 12 هزار نفر جانباز تقدیم نموده است  لذا مبارزه با مواد مخدر عزم همگانی را می طلبد

ایشان در ادامه به تشریح  برخی از قوانین کشور عربستان در مبارزه با مواد مخدر اشاره نمود و گفت : برای مجازات فرد معتاد در عربستان سعودی  2 سال زندان در نظر گرفته شده  و در صورت کشف 1 گرم تا 10 گرم مواد مخدر در عربستان از یک سال تا 10 سال زندان  و از 10 گرم تا 50 گرم مواد تا 30 سال زندان  و بیش از آن مجازات اعدام در نظر گرفته شده است و با توجه به شرایط فعلی که تکفیری ها به دنبال مخدوش کردن هویت ملی ما هستند به همین دلیل  پلیس اقدامات موثری انجام داده و امکانات متعددی هم در اختیار دارد  و طبق قانون  هر کس بخواهد مواد مخدر را از کشور خارج کند گذرنامه وی تا 5 سال ضبط می شود و اجازه خروج از کشور را نخواهد داشت. وی با اشاره به اینکه همراه داشتن  دارو های ترک اعتیاد در عربستان جرم محسوب می شود ، ازکسانی که دچار بیماری اعتیاد هستند خواست تا در فرصت باقیمانده نسبت به درمان اقدام نمایند.

در ادامه حجت الاسلام خادمی مسئول بعثه مقام معظم رهبری در مدینه در خصوص اهمیت و جایگاه حج به ایراد سخن پرداخت.

 ایشان ضمن  ذکر فضائلی از امام صادق (ع) به اهمیت حج پرداخت و آن را در صورتی که به درستی انجام شود مایه سعادت دنیا و آخرت انسان دانست چرا که یک بار در طول عمر واجب می شود و ما می توانیم آثار آن را در طول زندگی خود به کرات مشاهده کنیم.

وی افزود: کاری کنید برداشتتان در این یک  ماه توشه ای برای زندگی دنیا و آخرتتان الی الابد باشد زیرا در روایات آمده که حاجی و معتمر وارد برخدا می شوند.

ایشان حجاج را به قطرات باران تشبیه کرد که می توانند به دریا بیفتند و یا در خشکی بیفتند و لذا حج یک بار است که اگر مسیر زندگی یک بار عوض شود خدایی می شود و می توانیم با رها کردن مسائل بمانید بدتر از قبل .در حدیث داریم که پیامبر(ص) فرمودند نشانه قبولی حج ترک گناهانی است که به آنها عادت کرده اید.

حجت الاسلام خادمی گفت: اگر زائر وقتی وارد بر مکه شد برخدا وارد شود یک کنگره جهانی برپا می شود و همه افراد از قبیل سیاه و سفید ، شهری و روستایی ، قوی و ضعیف و.... همه یک شکلند و همه یک کار را انجام می دهند محور یک کعبه و مکان می گردند و هیچ امتیازی بر هم ندارند وظایف خاصی را بر آنها تعیین کرده اند اینها آداب حج است و اگر کاری کنید که وقتی وارد بر این کنگره شدی که در راس آن بدون تردید حضرت امام  عصر (عج) است و تمام حج ملاقات امام است . وقتی می خواهی بر شهر خدا، خانه خدا و ولی خدا وارد شوی قطعا درب این منزل ولی خدا ایستاده و پذیرایی می کند وقتی شما چنین جایی می خواهید بروید از همین الان خود را آماده کنید و کاری کنید که حجتان قبول شود.

کسانی  که به مدینه می روید نزد رسول خدا و شهادتین بگویید. قرآن می گوید اگر کسی توبه کند و رسول خدا هم از خدا بخواهد او را بیامرزد خدا هم او را می آمرزد. رسول خدا (ص) فرمود : کسی که حج کند و بیاید به زیارت من مثل این است که مرا در زمان زندگی زیارت کرده است.

و در نهایت به زائرین توصیه نمودند که وقت خود را تنظیم کنید تا بهترین استفاده را از این سفر ببرید از بازار گردی اجتناب نمایید وقت شناس باشید به ضعفای کاروان کمک کنید و در تمامی جلسات کاروان  شرکت کنید .

در پایان احکام و مناسک حج به صورت نمادین توسط حجت الاسلام آخوندی  و زائرین یکی از کاروان ها به صورت عملی  به اجرا درآمد.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.