پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

توصیه سرپرست حجاج ایرانی به نیروهای ستادی حج تمتع 94 :

لزوم وحدت و همدلی ، آینده نگری، صرفه جویی و سرعت عمل در عملیات حج

لزوم وحدت و همدلی ، آینده نگری، صرفه جویی و سرعت عمل در عملیات حج
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در همایش عوامل ستادهای حج تمتع 94، مدیریت در حج را مدیریت بحران توصیف کرد و در سخنانش بر ضرورت وحدت و همدلی در مجموعه، آینده نگری در برنامه ریزی ها، صرفه جویی به عنوان یکی از سیاست های اقتصادی حج و سرعت عمل همراه با دقت در امور تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی به سخنرانی پرداخت و گفت: میلیون ها انسان در جهان آرزو دارند که زیارت خانه خدا تنها برای یکبار در طول عمر نصیب آنان شود و اینکه شما عزیزان به این سفر معنوی اعزام می شوید و توفیق خدمتگزاری به حجاج نصیبتان شده است و از برکات این خدمت در زندگی بهره مند خواهید شد، باید شکر گزار این نعمت باشید.

وی در ادامه افزود: خدمتگزاری به زائران نعمت بزرگی است که باید شکرگزار آن باشید و شکرگزاری شامل شناخت نعمت و شناخت کسی که آن نعمت را به شما داده و اقدام در جهت رضای کسی که آن نعمت را به شما عطا کرده می باشد.

سرپرست حجاج ایرانی به عظمت فریضه حج اشاره کرد و گفت: عده ای در روز قیامت زمانی که می فهمند ارزش حج مقبول تا چه اندازه بالاست، آرزو می کنند ای کاش یک حج مقبول داشتند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر آسیب شناسی حج تأکید کرد و بیان داشت: باید تلاش کنیم وضعیت حج از سال های گذشته بهتر شود و اگر راهی را رفته ایم که اشتباه است، تلاش کنیم آن راه را نرویم کما اینکه در بسیاری از حوزه از جمله مسکن مشکلات گذشته مرتفع شده و با تلاش های صورت گرفته ، ساختمان‌های بهتر و ارزان تر برای اسکان حجاج در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در خطاب به عوامل ستادهای حج بر ضرورت رفتار و اخلاق نیکو تأکید کرد و اظهار داشت: حج یک کار جمعی است، ما به حکم اسلام باید با همه مردم خوب رفتار کنیم، مشکلات و وظایف خودمان را نباید بر دوش دیگران بیاندازیم، باید از لحاظ رفتاری و اخلاقی حواسمان جمع باشد و احساس خستگی نکنیم و منظم عمل کنیم.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور حج و زیارت به عوامل ستاد های توصیه کرد: در انجام کارها باید درست عمل کنیم اینکه بازرسی یا ارزشیابی متوجه شود یا نشود، مهم نیست، مهم این است که اگر ما خوب عمل نکنیم نه تنها حج ما قبول نخواهد شد بلکه مدیون زائران خواهیم شد. لازم است هر کس هر کاری را به عهده دارد ، کارش را درست و دقیق انجام دهد و مسئولیتش را بگونه‌ای انجام دهد که کار زمین نماند.

سرپرست حجاج ایرانی در سخنانش بر ضرورت برنامه ریزی برای انجام کارها تأکید کرد و افزود: ممکن است امروز برنامه ریزی کنیم و نتیجه آن را چند سال بعد ببینیم، اگر در حج انفعالی عمل کنیم، شکست خواهیم خورد ، باید افق های آینده را ببینیم و آینده نگر باشیم، طرح تعالی حج نیز به همین منظور تدوین شده است.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر اظهار داشت: اگر قرار است سال آینده مثلاً تعداد زائران 20 درصد افزایش یابد، برای مسائل مسکن زائران را از الان چاره اندیشی کنید و بدانیم که موفقیت ما در توجه به برنامه ریزی است.

سرپرست حجاج ایرانی خاطر نشان کرد: اگر کاری را برای خدا انجام می دهیم از رقابت های کاذب بپرهیزیم و انتظار تعریف و تأیید دیگران را نداشته باشیم، خودمان را به جاهای پوچ گره نزنیم و کاری نکنیم که مسئولان خوششان بیاید، کاری کنیم که برای رضای خدا باشد و برای پیشبرد امور در زمان لازم منطبق با قانون از خود انعطاف نشان دهیم.

نماینده ولی فقیه  در امور حج و زیارت به خادمان حجاج توصیه کرد: باید صبور باشیم و مراقب باشیم توانمان را از دست ندهیم، صبر از عبادات بزرگ است که در آموزه های دینی بر آن تأکید شده است.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه مدیریت عملیات حج از جنس مدیریت مدیریت بحران است، بر ضرورت سرعت عمل در کارها تأکید کرد و گفت: در مورد برخی از مسائل باید لحظه ای تصمیم بگیریم ، باید هم توجه به بحران داشته باشیم و هم سرعت عمل وهم دقت در انجام کارها را در نظر بگیریم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، بر همدلی و وحدت میان مجموعه های خدمتگزار حجاج تأکید کرد و گفت: رهبر معظم انقالاب نیز در شعار امسال بر این مهم تأکید فرمودند و اگر وحدت و همدلی وجود نداشته باشد، پیشرفت نخواهیم کرد و از درون شکست خواهیم خورد.

سرپرست حجاج ایرانی به خادمان حجاج توصیه کرد: پیش از اعزام به حج مشکلات و مسائل خانواده و فرزندان خود را مرتفع کنید ، بگونه ای که این ها در زمان مأموریت شما اذیت نشوند و خدای ناکرده خاطره تلخی از سفر شما در ذهن آنان باقی نماند همانگونه که در روایات نیز به حاجی برای پیش از سفر حج اینگونه توصیه شده است.

ایشان در سخنانش بر ضرورت داشتن بصیرت از سوی خادمان ضیوف الرحمان تأکید کرد و گفت: در شعار حج امسال نیز بر این مهم تأکید شده و با توجه به شرایط و بحران های جهان و منطقه باید بگونه ای عمل کنیم که بهانه دست کسی ندهیم و خدای ناکرده در جلسات و حتی نوشته‌هایمان بی دقتی نداشته باشیم.

نماینده رهبر انقلاب در امور حج و زیارت به عوامل ستادهای حج توصیه کرد: در بحث بیت المال صرفه جویی لازم را داشته باشید، طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب حج جای ریاضت است نه رفاه طلبی، نباید به مردم سخت بگیریم ولی نگذاریم که اسراف شود و سیاست های اقتصادی حج ما بر این اساس باشد و در این خصوص دقت کافی داشته باشیم و با رعایت صرفه جویی اجازه ندهیم قیمت حج بالاتر رود.

آقای قاضی عسکر در پایان سخنانش گفت: آخرین توصیه من به شما این است که پیش از اعزام به حج به ائمه(ع) متوسل شوید تا امسال خدا به ما کمک کنید و کار بر ما آسان شود تا همچون گذشته حجی بدوئن مشکل داشته باشیم.

 

 

 


سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.