پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

حجاج نسخه دارو های خود را همراه داشته باشند / چند توصیه مهم به زائران خانه خدا

حجاج نسخه دارو های خود را همراه داشته باشند / چند توصیه مهم به زائران خانه خدا

رئیس سازمان حج و زیارت در برنامه روضه رضوان شبکه دو سیما به بیان برخی از ویژگی های حج امسال پرداخت و توصیه های مهمی در خصوص رفتار زائران در عربستان و همچنین دستورالعمل همراه داشتن دارو توسط زائران در سفر را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار «لبیک»، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در برنامه روضه رضوان که به مناسبت ایام هفته حج از شبکه 2 سیما پخش میشود، اظهار داشت: امسال مطالبات مردم برای تشرف به سرزمین وحی به صورت "مدینه قبل" بیشتر بود، لذا با هماهنگی های صورت گرفته 62 درصد از زائران عزیز مستقیم به مدینه خواهند رفت.


وی تأکید کرد: پروازهای بازگشت نیز از 6 مهرماه تا 26 مهرماه خواهد بود.


وی اظهار داشت: این نوید را باید به زائران بدهم که تمام ویزاهای "مدینه قبل" ما صادر شده و ویزاهای "مدینه بعد" نیز از شنبه شروع می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم که در هفته بعد تمامی ویزاها صادر شود و این در حالی است که ما تا آخرین پرواز 28 روز فرصت داریم.

وی با بیان این مطلب که امسال وزارت حج عربستان یک برنامه نرم افزاری بسیار جامعی را رونمایی کرد، گفت: این برنامه تحت عنوان "مسار الکترونیکی" است که باید تمامی اطلاعات زائرین روی این نرم افزار قرار می‌گرفت.


اوحدی در رابطه با بحث تغذیه زائران تصریح کرد: در سنوات گذشته به دلیل طولانی بودن مدت اقامت در مکه برخی زائران نمی‌توانستند غذاهای تکراری را استفاده کنند و به همین دلیل ممکن بود دچار مشکلاتی شوند.

اوحدی افزود: امسال با داشتن یک کارگروه تغذیه توانستیم 40 نوع غذای جدید را با همان هزینه برای روزهای اقامت مکه در نظر بگیریم.


رئیس حج و زیارت تأکید کرد: برای تمامی زائرانی که مشکلاتی از جمله فشار خون و یا ناراحتی‌های دیگر دارند، چه در مکه مکرمه و چه در مدینه و چه برای ناهار و چه شام غذاهای رژیمی را پخت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: تنها تقاضای من این است که این زائران حتما مشکلات جسمی و بیماری خود را به مدیر کاروان بگویند تا بتوان به آن‌ها به بهترین نحو رسیدگی کرد.اوحدی با تأکید بر این مطلب که امسال وزارت بهداشت عربستان دستور جدیدی در خصوص داروی همراه زائران  صادر کرده است، گفت: عزیزانی که داروی خاصی را مصرف می‌کنند، حتما به پزشک مراجعه کرده و در نسخه‌ به زبان انگلیسی و مهر پزشک، اسم دارو، طول دوره درمان و استفاده از آن و میزان دارو قید شود و این نسخه همراهشان باشد.


وی اظهار داشت: با توجه به این که بانوان 53 درصد از زائران را تشکیل می‌دهند، 15 درصد به اعزام پزشکان متخصص خانم افزوده شده است.

وی افزود: از سوی شرکت فرودگاه‌ها پورتالی طراحی شده که لینک این برنامه را روی سایت سازمان حج و زیارت (hajnews.ir)قرار داده‌ایم.


وی تصریح کرد: زائران می‌توانند از روی این لینک به سایت فرودگاه‌های کشور متصل شده و اسامی 19 ایستگاه پروازهای حج و جزئیات را می‌توانند دریافت کنند.


رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: کسانی هم دسترسی به اینترنت ندارند، می‌توانند از طریق دو شماره تلفن که یکی 199 و مربوط به کل فرودگاه های کشور است و دیگری متعلق به فرودگاه امام خمینی (ره) است اطلاعات مربوطه را کسب کنند.

وی اظهار داشت: امسال با دو اپراتور دوم و سوم کشور قرارداد بسته‌ایم، که سیم‌کارت‌هایی را به صورت رایگان در اختیار زائران قرار می‌دهند که این سیم کارت‌ها بین مدیران کاروان‌ها توزیع شده است.

اوحدی ادامه داد: زائران به مدیران کاروان‌ها مراجعه کرده و سیم کارت را داخل ایران فعال کرده و از بسته‌های ویژه اینترنت با کیفیت خوب نیز می‌توانند استفاده نمایند.

وی گفت: قیمت هر دقیقه مکالمه تلفنی با ایران از عربستان و سیم‌کارت‌های آن کشور 4 برابر قیمت سیم کارتی است که از ایران خریداری شده است. و قیمت هر دقیقه تماس با سیم‌کارت‌های این دو اپراتور ایرانی 569 تومان است. در صورتی که با سیم‌کارت‌های عربستان بیش از 2500 تومان است.

اوحدی در رابطه با خدمات حمل و نقلی درون کشور عربستان بیان داشت: در این رابطه باید گفت ما جز معدود کشورهایی هستیم که 24 ساعته وسایل حمل و نقل از درب هتل‌ها زائر را به مسجدالحرام می برند. و در کل 5 هزار دستگاه اتوبوس در طول موسم حج در خدمت زائر ایرانی هستند.

** چند توصیه مهم به زائران خانه خدا

وی چند نکته را به زائران توصیه کرد و گفت: در کشور عربستان قوانین داروهایی که در آن ممکن است مواد مخدر به کار گرفته می‌شود حتی استامینوفن و داروهای آرام بخش بسیار سخت گیرانه است. لطفا زائران این مورد را به شدت رعایت کنند.
 

اوحدی عنوان کرد: ما در ایران مثلا در حرم امام رضا(ع) وقتی شیئی مانند تسبیح را زیر دست و پا ببینیم ممکن است آن را برداریم و به خادمی تحویل دهیم، تقاضا می‌کنم زائران به هیچ عنوان به هیچ یک از اشیا که روی زمین افتاده بویژه در هنگام طواف خانه خدا دست نزنند زیرا در آن جا این موضوع جرم محسوب می‌شود.


وی تصریح کرد: بالا آوردن کفش در فرهنگ مردم عربستان از بدترین توهین ها است و جرم محسوب می شود لذا زائران در مسجدالحرام و مسجدالنبی کفش خود را جتما داخل کیسه کفش قرار دهند.


اوحدی در پایان خاطرنشان کرد: زائران در بقیع، حرم ها و دیگر اماکن زیارتی از بحث کردن با مأموران امر به معروف جداً پرهیز کنند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.