پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

جزئیات جدیدی از فاجعه منا / ماجرای خیابان 204

جزئیات جدیدی از فاجعه منا / ماجرای خیابان 204

رئیس سازمان حج و زیارت عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از بخش های مبهم فاجعه منا پرده برداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس سعید اوحدی عصر امروز (دوشنبه 27 مهر) در نخستین نشست خبری که پس از بازگشت از عربستان داشت، ضمن تشریح جزییات بیشتری از فاجعه منا اعلام کرد: خیابان 204 مسیر حرکت زائران ایرانی نبود و زائران ما به اشتباه توسط ماموران عربستان به این خیابان هدایت شدند.

وی اظهار کرد: در روز عید قربان دو میلیون زائر در منا حضور داشتند که همه آن‌ها باید سه کیلومتر از مسیر را همزمان طی می‌کردند. طبق اعلام قبلی وزارت حج عربستان دو مسیر خیابان سوق‌العرب و جوهره برای حرکت زائران ایرانی تعیین شده بود و سازمان حج پیش‌تر در جلسات توجیهی به زائران آموزش داده بود حتی برای پیشگیری از هرگونه واقعه احتمالی حدود 98 درصد از عوامل ستادی حج محرم نشدند تا خدماتی در شان زائران ارائه دهند اما با همه این‌ها آن واقعه به دلیل اشتباه سعودی‌ها اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه خیابان 204، جایی که فاجعه رخ داد، مسیر حرکت زائران ایرانی نبود افزود: برای ما نیز این سوال مطرح شده است که چرا آن خیابان را در نظر گرفته‌اند؟ ما در دو مسیر تعیین شده از سوی وزارت حج عربستان، 45 نیروی امدادی و 4 اکیپ پزشکی مستقر کرده بودیم، اما با این وجود در روز 10 ذی‌الحجه مامورین عربستان هنگام حرکت زائران ایرانی مانع ورود آن ها به مسیرهای اصلی شدند.

مهندس اوحدی اضافه کرد: در جلسه با سعودی‌ها این سوال مطرح شد و پاسخ آن‌ها این بود که مسیر جدیدی در حج امسال باز شده است. استنباط آنان این بود که آن مسیر، خیابان خلوتی است، در حالی که امکانات خیابان 204 بسیار محدود بود.

او با اشاره به امکاناتی که در دو مسیر تعیین شده برای زائران ایرانی فراهم شده بود اظهار کرد: بدترین مشکل استقرار چادرهای زائران آفریقایی در دو طرف خیابان 204 بود که هیچ راه گریزی نمی گذاشت، در دو طرف خیابان نیز به ارتفاع سه متر نرده کشیده شده بود.

وی با بیان اینکه حضور نیروهای آموزش ندیده نیز مزیدی بر مشکلات مسیر حرکت زائران بود اظهار کرد: یکی از انتقادهای جدی ما به سعودی‌ها نبود هماهنگی بین نیروهای امدادی و پلیس حاضر در منطقه منا بود  در آن خیابان هیچ دوربینی برای کنترل شرایط وجود نداشت.

او سپس اظهار کرد: علاوه‌بر این شرایط، زمانی که تقابل جمعیت اتفاق افتاد از چادرهای اطراف خیابان آب به سمت زائران پرتاب شد و تعداد زیادی از زائران دیگر کشورها برای گرفتن آب به آن نقطه هجوم آوردند. جمعیت ایستاده و متراکم شد و متاسفانه خیلی‌ها در آن شرایط، جان خود را از دست دادند.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به آمار جان‌باختگان منا که به وزارت بهداشت عربستان استناد داده شده است افزود: تاکنون اعلام شده 7 هزار و 400 نفر در منا جان باخته‌اند.

وی سپس به تشکیل کمیته ای مشترک ایران و عربستان برای تعیین تکلیف 29 زائر ایرانی جان باخته که در مقبره‌الشهدای مکه دفن شده‌اند و 36 زائری که مفقود شده‌اند اشاره کرد و گفت: تاکنون از 36 تن از زائران ایرانی مفقودشده اطلاعی در دست نیست.

وی درباره احتمال دستگیری و یا ربوده شدن این 36 تن گفت: عربستان هرگونه دستگیری را باید به سفارت و کنسولگری ایران اطلاع دهد که تا این لحظه گزارشی در این‌باره نداشته‌ایم واز نگاه ما این 36 نفر مفقود هستند.

اوحدی همچنین درباره وضعیت آقای رکن‌آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان اظهار کرد: تا این لحظه اطلاعی از آن‌ها نداریم، قطعا اطلاع یافتن از وضعیت ایشان و به طور کل آن 36 زائر ایرانی مفقوده شده که چهره‌های برجسته‌ای در بین آن‌ها نیز بوده اند  جزو مطالبات جدی ما از عربستان به حساب می آید .

وی ادامه داد:‌ درباره 29 زائری که عربستان آنها را در بین جان‌باختگان منا در مکه دفن کرده نیز متعهد شده‌اند براساس تصمیم و خواست خانواده‌هایشان عمل کنند.

اوحدی در ادامه سخنانش با اشاره به برگزاری دومین جلسه کمیته مشترک ایران و عربستان که به منظور پیگیری 36 زائر مفقود شده ایرانی و 29 زائر دفن‌شده در مکه تشکیل شده است، اظهار کرد: طبق اعلام این کمیته، اجازه دسترسی‌های مختلف به سردخانه‌های عربستان صادر شده است ، من نیز به ایران برگشته‌ام تا برخی هماهنگی‌ها را با پزشکی قانونی به منظور تشخیص هویت زائران دفن شده و آماده سازی اطلاعات DNA  بستگان نزدیک مفقودین فاجعه انجام دهم.

به گفته اوحدی، امروز 36 نمونه DNA بستگان نزدیک زائران مفقود شده و 29 زائر دفن شده جمع‌آوری شد که امیدواریم با صدور ویزای هیات پزشکی قانونی ایران، فرآیند تشخیص هویت این زائران و پیگیری وضعیت آنان نیز سرعت یابد.

وی اضافه کرد: ویزای هیئت پزشکی قانونی هنوز صادر نشده ولی صدور این ویزا در روزهای آینده انجام خواهد گرفت.

اوحدی در ادامه گفت:‌ به محض اینکه احساس کنم در ایران به حضورم نیازی نیست، برای پیگیری امور به عربستان برمی‌گردم. دولت سعودی امروز با درخواست ویزای من موافقت کرده و ظرف چند روز آینده مجددا به عربستان بازخواهم گشت.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین یادآور شد: بازگشت من به ایران به معنی توقف عملیات جستجو نیست و دو گروه تفحص تا 20 محرم ویزا دارند که در عربستان بمانند و روند کار را ادامه دهند.

وی ادامه داد:‌ مقامات سعودی در جلساتی که تاکنون با ما داشته‌اند پذیرفته‌اند که خطای بزرگی رخ داده است. آن‌ها گفته اند؛ دلیل بسته شدن راه را بررسی می‌کنند، اما تا این لحظه نتیجه بررسی‌های خود را اعلام نکرده‌اند.

اوحدی گفت: برای پرداخت غرامت نیز گفته‌اند قدم اول مشخص شدن دلیل فاجعه است و بعد به مسایل حقوقی خواهند پرداخت.

حمید محمدی، معاون سازمان حج و زیارت در ادامه توضیح داد: شرکت بیمه ایران که طرف قرارداد سازمان حج و زیارت است اعلام کرده است بابت فوت به هر جان باخته 15 میلیون تومان و بابت حادثه 40 میلیون تومان غرامت پرداخت خواهد کرد که به این ترتیب به هر جان‌باخته 55 میلیون تومان تعلق می‌گیرد که علی‌الحساب 25 میلیون تومان آن بابت هر جان باخته پرداخت شده است.

رییس سازمان حج و زیارت درباره مقصر دانسته شدن زائران ایرانی در وقوع حادثه منا با توجه به اینکه گفته شده برخی مدیران کاروان‌ها طبق ساعت اعلام شده، به سمت جمرات حرکت نکرده بودند، تاکید کرد: هیچ آموزشی، ابلاغی و یا برگه کاغذی وجود ندارد که در آن ذکر شده باشد زائران ایرانی ساعت 10 به بعد باید به سمت جمرات حرکت می کردند.

اوحدی گفت: تا امروز هیچ یک از مقامات رسمی عربستان در هیچ ملاقاتی این جسارت را نکرده که بگوید زائران ایرانی مقصر وقوع فاجعه منا بوده‌اند.

او یادآور شد: از 455 کاروان ایرانی، 421 کاروان از مسیر اصلی خود یعنی سوق‌العرب و جوهره حرکت کردند و حدود 34 کاروان بدلیل اینکه مأموران عربستان مسیر را بسته بودند و اجازه نداده بودند از مسیر اصلی بروند به خیابان 204 هداست شدند.

اوحدی درباره تشکیل کمیته مستندسازی برای پیگیری مستندات فاجعه و روشن‌شدن علت آن اظهار کرد: این کمیته تشکیل شده و تاکنون با 20 کاروان مصاحبه کرده، فیلم‌هایی جمع‌آوری شده و تحقیقات همچنان ادامه دارد. ما از وزارت خارجه نیز درخواست کردیم مستندانی را از عربستان بگیرد و این اطلاعات را بررسی کند تا علت مشخص شود.

رییس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه در بین جان باختگان 12 نفر از روحانیون بعثه مقام معظم رهبری، 17 نفر از عوامل کاروان‌ها، 2 نفر از هیات پزشکی بودند افزود: تعدادی از اعضایی تیم تفحص متاسفانه به دلیل شرایط نامساعد سردخانه‌ها با ناراحتی و آسیب جدی گوارشی مواجه شده‌اند که مجبور شدیم در نیمه راه آن‌ها را به کشور بازگردانیم.

اوحدی در پایان درباره تصمیم‌گیری برای آغاز عمره اظهار کرد: شرط اصلی برای هرگونه تصمیم‌گیری و نه برای شروع عمره، محاکمه دو مامور خاطی فرودگاه جده است، تا زمانی که حکم اجرا نشود در این خصوص تصمیمی نداریم.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.