پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

توصیه‌های وزارت خارجه به زائران ایرانی اربعین

توصیه‌های وزارت خارجه به زائران ایرانی اربعین
وزارت خارجه در توصیه ای به زائران اربعین تاکید کرد:هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری‏‌های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت اربعین حسینی به زائران این ایام توصیه‌هایی را برای تسهیل در امور و زیارت بهتر ارائه داد که به شرح زیر است.

۱- هموطنان عزیز صرفاً با داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرزهای قانونی نسبت به خروج از کشور و بازگشت به کشور اقدام کنند.

۲- توصیه می‌شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری‏‌های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی (نزدیک به اربعین) و همچنین حرکت به سمت مرزها قبل از اخذ روادید، خودداری کنند.

۳- هرگونه تغییر و تحولی در خصوص امکان ارائه تسهیلات اخذ روادید در استان‌‏های مختلف و نقاط مرزی صرفاً توسط وزارت امور خارجه و یا سازمان حج و زیارت به اطلاع عموم خواهد رسید و زائران محترم بدون کسب اطمینان و بر اساس شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص برنامه‏‌ریزی نکنند.

۴- کلیه مقررات خروج از کشور ناظر بر ایام اربعین نیز خواهد بود. بنابراین افراد ممنوع ‏الخروج، سربازان و مشمولین وظیفه، زندانیان و محکومین، اجازه خروج از کشور را نداشته و خروج کارکنان دستگاه‌‏های خاص منوط به طی مراحل قانونی خود می‌باشد.

۵- نسبت به برنامه ‏ریزی سفر به صورت کاروانی و یا گروهی اقدام کرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ کنند. از شروع یا ادامه سفر به صورت انفرادی (به ‏ویژه از مرزهای زمینی) خودداری کنند.

۶- به منظور حفاظت از مدارک خود و پیشگیری از مفقود شدن آنها، در ورود به عراق از همراه داشتن مدارک غیرضروری اعم از شناسنامه، کارت ملی، دفترچه بیمه، کارت‏‌های اداری، کارت‏‌های بانکی، پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و ... خودداری کنند. (قابل ذکر است این‏گونه مدارک در داخل کشور عراق کاربردی ندارند.)

۷- یک نسخه کپی از گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی خود را در مکانی مجزا از گذرنامه همراه داشته باشند تا درصورت مفقود شدن گذرنامه، امکان تسهیل و تسریع در مساعدت‌‏های قانونی وجود داشته باشد.

۸- با توجه به عدم امکان استفاده از کارت‌‏های بانکی کشور در داخل عراق، مبالغ کافی (با احتساب امکان طولانی شدن مدت سفر و مشکلات پیش بینی نشده) همراه داشته باشند و قبلاً نسبت به نرخ تبدیل ارز ایرانی به عراقی اطلاع حاصل کنند. پول ایرانی نیز در داخل عراق قابل استفاده است.

۹- حتماً پس از ورود به مرز عراق، از درج مهر ورود به آن کشور در گذرنامه خود اطمینان حاصل کنند.

۱۰- درصورت مفقود شدن گذرنامه، به یکی از کنسولگری‌‏های کشورمان در عراق (کربلا، نجف، بصره، بغداد،...) مراجعه کنند.

۱۱- کنسولگری‏‌های کشورمان که تمام ظرفیت و توان خود را در جهت خدمات‏ رسانی به هموطنان زائر به ‏کارگیری خواهند کرد، با توجه به محدودیت امکانات، از ارائه خدماتی نظیر تأمین محل اسکان و یا پرداخت هزینه‌های مالی معذور می‌باشند.

۱۲- توصیه‏‌های بهداشتی و امنیتی مراجع مسئول را مورد توجه جدی قرارداده و به طور دقیق اجرا کنند و در صورت نیاز به خدمات درمانی، به مراکز جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

۱۳- هرگونه اطلاعات در خصوص مقررات و توصیه‌های اجرایی، انتظامی، بهداشتی و امنیتی را صرفاً از مراجع ذیصلاح و رسمی دریافت کرده و از توجه به اطلاعات و اخبار نامعتبر و شایعاتی که ممکن است برای ایجاد تشویش و اختلال در مراسم پخش شود خودداری کرده و از نقل و انتشار آنها نیز ممانعت کنند.

۱۴- با آرزوی توفیق و قبولی زیارات برای هموطنان گرامی، امیدواریم با احترام به قوانین و مقررات دولت عراق و آداب و رسوم مردم آن کشور، تصویر مثبت و الگوی شایسته‏‌ای از اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی به مردم و دولت آن کشور ارائه کنند.