پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

تيتر امشب؛ تلاش همه جانبه و همگرايي کامل نهادهاي مسئول در خدمت رساني به زائران اربعين

تيتر امشب؛ تلاش همه جانبه و همگرايي کامل نهادهاي مسئول در خدمت رساني به زائران اربعين
نهادهای مسئول خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) از صدور روادید تا اسکان و تغذیه و همچنین ساماندهی امور زائران در عبور از مرزها و حمل و نقل با هماهنگی و تلاش همه جانبه مشغول فعالیت هستند تا زائران ایرانی اربعین حسینی (ع) و همچنین زائران خارجی ای که از ایران عازم عتبات عالیات هستند بتوانند در کوتاه ترین زمان امور خود را انجام دهند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، آقای ذوالفقاری معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما تأکید کرد: همه عاشقان زیارت اربعین حتماً‌ روادید خود را در محل سکونت دریافت و سپس حرکت کنند تا در مناطق مرزی با ازدحام و تأخیر در دریافت ویزا و دیگر مشکلات جانبی مواجه نشوند. 

وی افزود: با توجه به اینکه ازدحام زائران در مرز شلمچه زودتر از مرز مهران آغاز می شود خدمات رسانی در مرز شلمچه از مدتها پیش ساماندهی شده است و پیش بینی می شود در مرز مهران هم در اواخر هفته این ازدحام و حضور زائران اربعین حسینی (ع) آغاز شود. 
آقای ذوالفقاری گفت: بخشی از مشکلاتی که در مرز مهران دیده می شود مربوط به زائرانی است که به صورت گروهی روادید گرفته اند و مدرک اصلی یا مانیفست آنها باید بعد از عبور گروهی از مرز مهر بخورد و کپی آن در میان اعضای گروه توزیع شود اما دیده شده است که برخی افراد و مسئولان گروهها به تنهایی با مهر مانیفست عبور کرده اند و دیگر اعضای گروه فقط با کپی این مدرک و بدون مهر مانده اند که برای ساماندهی امور آنها نیز تلاش می کنیم. 
وی اعلام کرد: همچنین تعدادی از زائران پاکستانی و افغانستانی که عازم عتبات عالیات هستند بدون ویزا آمده اند که باید ویزای خود را تهیه می کردند. 
آقای ذوالفقاری گفت: به صورت لحظه ای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) را پیگیری می کنیم و خوشبختانه در امور تغذیه و اسکان مشکلی نداریم و حمایتها و همکاریهای مردمی و استقبال مرزنشینان بسیار برجسته و اشتیاق آفرین است که باید از همه آنها قدردانی کنیم. 
وی افزود: سرعت صدور ویزا افزایش یافته است و پیش بینی می کنیم حدود دو میلیون نفر متقاضی سفر به زیارت اربعین حسینی (ع) می شوند که بخش زیادی از آنها از طریق سامانه سماح ثبت نام کرده اند و بخش مهمی نیز از طریق شرکتها عازم هستند.
ذوالفقاری گفت: همچنین به طرف عراقی پیشنهاد کرده ایم که مهلت صدور روادید که تا پنجم یا ششم آذر تعیین شده است ادامه یابد و قولهای مساعدی داده شده است.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: به هر حال ظرفیت خدمات رسانی نهادهای مسئول، نامحدود نیست و اگر ازدحام جمعیت بیش از اندازه باشد ممکن است مشکلات اندکی وجود داشته باشد که همه ما تلاش می کنیم بهترین خدمات را به زائران اربعین حسینی (ع) بدهیم. 
وی با اشاره به سفر اخیرش به عراق هم گفت: در این سفر با مسئولان استانهای کربلا و حوزه نجف هماهنگی های لازم برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) شد و مسئولیت تأمین امنیت بطور کامل بر عهده مسئولان عراقیهاست و البته ما هم نظرهای مشورتی خود را دریغ نمی کنیم. 
بنا بر این گزارش آقای قشقاوی معاون کنسولی وزارت امور خارجه نیز در این برنامه تصریح کرد: رسانه های گروهی باید تلاش کنند اطلاع رسانی کاملی از شرایط سفر و همچنین همکاری مردم و زائران انجام دهند و از همه زائران می خواهیم که هنگام خروج از خانه مانند خروج از مرز آماده سفر شوند و ویزای خود را در اختیار داشته باشند. 
وی افزود: دفاتر زیادی در سراسر کشور برای صدور روادید آماده شده است و در شهرهای مرکزی مانند شیراز و کرمان بدون توقف و تأخیر زمانی این خدمات ایجاد می شود چون تقاضای خدمات با ظرفیت عرضه آن هماهنگی دارد اما در مناطقی مانند مرز شلمچه و دیگر مرزهای خروجی اگر بخش زیادی از زائران ویزا نگرفته باشند یا مدارک آنها ناقص باشد به هر حال باتوجه به امکاناتی که داریم خدمت رسانی خواهیم کرد و ممکن است مشکلات موردی هم ایجاد شود که به سرعت رفع و برطرف می شود. 
وی افزود: تعامل خوبی با طرفهای عراقی داریم و سفیر عراق هم قول داده است که مهلت صدور ویزا را محدود نکند. 
آقای اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت و مسئول کمیته اسکان و تغذیه زائران اربعین حسینی (ع) هم گفت: سایت سماح تا روز سه شنبه آماده ثبت نام زائران است و تاکنون حدود 750 هزار ویزا صادر شده است و باید سرعت صدور ویزاها به صد هزار عدد در روز برسد تا بتوانیم به سقف دو میلیون ویزای زائران اربعین حسینی (ع) برسیم که همه نهادها در این عرصه تلاش می کنند. 

وی افزود: زئرانی که در سماح ثبت نام کرده اند لازم است تا ساعت 14 روز پنجشنبه این هفته نسبت به ارائه مدارک لازم برای صدور ویزا به دفاتر خدمات زیارتی اقدام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: خوشبختانه مردم و نهادهای مستقر در مناطق مرزی استقبال خوبی از زائران دارند و خدمات رسانی به این عزیزان را مشتاقانه انجام می دهند و پیش بینی می کنیم ازدحام زائران در مرز مهران از اواخر هفته جاری آغاز شود. 

وی افزود: موکب های زیادی آماده خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) هستند و ظرفیت اسکان و تغذیه متناسب با حضور زائران وجود دارد و هنوز از همه این ظرفیتها استفاده نشده است و مردم در مناطق مرزی خانه های خود را هم به عنوان بیت الحسین (ع) در اختیاز زائران قرار می دهند.

محمدرضا مروارید استاندار ایلام هم در این برنامه با بیان اینکه مردم مهران و مردم ایلام با کمال اشتیاق در خدمت زائران اربعین حسینی (ع) هستند گفت: ظرفیت خدمات رسانی در مرز مهران کمتر از دیگر مناطق نیست و اینکه برخی ها در رسانه های گروهی این خدمات را به خوبی و به درستی منعکس نمی کنند و حتی در مواردی به ناحق مشکلاتی را مطرح می کنند اصلاً صحت ندارد و بطور مستمر مسئولان استانی پیگیر خدمات رسانی به زائران عزیز هستند. 
وی گفت: هنوز 50 هزار ظرفیت خالی برای اسکان داریم و خانه های مردم نیز به روی زائران باز است و از لحاظ تأمین غذا نیز هیچ مشکلی وجود ندارد و هم ظرفیت پارکینگ زیاد است و هم گروههای مردمی زیادی در قالب موکب ها مشغول خدمات رسانی به این عزیزان هستند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.