پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج در همایش مدیران کاروان های نوروزی عتبات استان تهران:

کاستی در ارائه خدمات به زائران عتبات قابل چشم‌پوشی نیست/ مدیران کاروان‌ها کمبودها را گزارش دهند

کاستی در ارائه خدمات به زائران عتبات قابل چشم‌پوشی نیست/ مدیران کاروان‌ها کمبودها را گزارش دهند

رئیس سازمان حج و زیارت در جمع مدیران کاروان های نوروزی عتبات استان تهران تأکید کرد: در خصوص ضعف زیرساخت های خدماتی در عراق بایستی زائران توجیه شوند اما لازم است هرگونه کاستی در ارائه خدمات به زائران پیگیری شود و دفاع از حقوق آنان قابل چشم‌پوشی نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس سعید اوحدی صبح امروز -چهارشنبه 19 اسفندماه- در همایش مدیران کاروان های نوروزی عتبات عالیات استان تهران که در آستانه شروع سفرهای نوروزی عتبات برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: تمام پدیده های عالم خلقت در مسیر رشد و کمال خود از دو عامل درونی و بیرونی یا محیطی تأثیر پذیر هستند و غفلت از تأثیر این عوامل که می تواند ما را در رسیدن به اهداف باز دارد، مشکل‌زا است.

وی در سخنانش اظهار داشت: ما در مسیر رسیدن به اهداف مان برنامه ریزی می کنیم اما هر اندازه در خصوص عوامل درونی منسجم تر باشیم ، تأثیرپذیری ما از عوامل بیرونی و محیطی که می تواند ما را از اهداف مان دور کند، کاهش خواهد یافت.

رئیس سازمان حج با اشاره به آیه أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ یادآور شد: در شرایطی به جایی می رسیم که در اثر عمل صالح ، تأثیرات منفی عوامل بیرونی به حداقل ممکن کاهش می یابد.

وی در سخنانش یکی از اهداف برگزاری همایش مدیران عتبات را تقویت انسجام درونی خانواده حج و زیارت بمنظور خدمت بهتر به زائران که ثمره این امر خیر و با برکت است، دانست.

مهندس اوحدی در این همایش به برنامه ریزی ها و تمهیدات اندیشیده شده در خصوص عملیات حج سال 94 اشاره داشت و افزود: حج 93 در اوج شکوه در حوزه اجرایی و فرهنگی برگزار شد که همان تجربیات موفق در حج گذشته نیز بکار گرفته شد البته با توجه به شرایط منطقه پیش از حج جلسات متعددی در بعثه مقام معظم رهبری و همچنین دستگاه های مرتبط کشور برگزار شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در سخنانش به حادثه سقوط جرثقیل در حج امسال بعنوان تأثیر عوامل بیرونی و محیطی بر روند فعالیت ها، که 11 تن از زائران عزیز ایرانی در آن به شهادت رسیدند، اشاره داشت و گفت: بعد از وقوع این حادثه تلخ، جلسات متعددی برای پیگیری موضوع برگزار و ستاد بحرانی برای ایام تشریق که از حساسیت ویژه ای برخوردار بود، برگزار شد.

این مقام مسئول به فاجعه غمبار منا در روز عید قربان در مسیر رمی جمرات که موجب به شهادت رسیدن 461 تن از هموطنان گردید، سخن به میان آورد و بیان داشت: متأسفانه پلیس عربستان در یک مقطع زمانی مسیر منتهی به خیابان های جوهره و سوق العرب که مسیر زائران ایرانی بود را مسدود کرد و زائران ایرانی را به خیابان 204 هدایت کرد که در این فاجعه انسانی که در اثر سوءمدیریت و بی تدبیری مسئولان حج کشور میزبان رخ داد، بیش از هفت هزار و 400 نفر از زائران کشورهای اسلامی جان باختند.

رئیس سازمان حج و زیارت به تلاش های صورت گرفته در خصوص ساماندهی آسیب دیدگان فاجعه منا اشاره داشت و افزود: پس از وقوع حادثه ستاد بحرانی تشکیل شد و ظرف 4 روز پس از حادثه توانستیم اولین کشوری باشیم که وضعیت آسیب دیدگان را ساماندهی کنیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی تنها صدای رسایی که در آن سرزمین در راستای استیفای حقوق زائران بگوش رسید، صدای جمهوری اسلامی ایران بود.

مهندس اوحدی به سخنان تاریخی رهبر معظم انقلاب در دفاع از آسیب دیدگان فاجعه تلخ منا اشاره کرد و گفت: از سوی کشور عربستان تشریفات قانونی انتقال پیکرهای شهدا تنها برای زائران ایرانی برداشته شد ، از این رو 419 پیکر مطهر شهدای منا به کشور انتقال یافت و 42 پیکر مطهر شهدا با رضایت بازماندگان عزیز آنان در مقبره الشهدای مکه مکرمه به خاک سپرده شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در جمع مدیران کاروان های نوروزی عتبات استان تهران، به شرایط حاکم بر کشور عراق و حضور نیروهای تکفیری در این کشور و ضعف زیرساخت های خدماتی در عراق اشاره داشت و تأکید کرد: در خصوص کاستی های موجود در عراق بایستی زائران توجیه شوند اما در عین حال در همه شرایط حقوق زائران را استیفا خواهیم کرد و دفاع از حقوق آنان قابل چشم پوشی نخواهد بود و مدیران محترم کاروان ها لازم است هرگونه کاستی در ارائه خدمات در هتل ها و دیگر بخش ها را به ستاد و مسئولین مرتبط ایرانی در کشور عراق گزارش دهند.

مهندس اوحدی در خصوص فعالیت مجموعه های غیر مجاز در زمینه اعزام زائران به عتبات عالیات هشدار داد و عنوان کرد: در این خصوص با سازمان ایرانگردی و جهانگردی مذاکره شده است تا از فعالیت این مجموعه ها جلوگیری بعمل آید به این دلیل که بر اساس قوانین مجلس و مصوبات هیئت دولت صرفا دفاتری که دارای مجوز زیارتی(بند پ) از سازمان حج و زیارت باشند، مجاز به اعزام زائر به عتبات هستند.

رئیس سازمان حج به افزایش دو برابری اعزام های زائران به عتبات در ایام عید نوروز اشاره داشت و از مدیران کاروان ها خواست با توجه به افزایش اعزام ها تمام تلاش خود را در ارائه خدمات بهتر به زائران اباعبدالله(ع) بکار بندند.

وی در پایان گفت: تلاش کنیم تا با حفظ انسجام، برنامه ریزی مناسب و تنظیم جلسات و اطلاع رسانی بموقع به زائران عزیز، هماهنگی با نیروهای اجرایی، استحکام عوامل درونی را تقویت و تأثیر پذیری از عوامل بیرونی با توجه به شرایط کشور عراق را به حداقل ممکن برسانیم تا انشاءالله با خدماتی شایسته به زائران عزیز، سربلند از امتحان خدمت به زائران اهل بیت(ع) باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.