پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

به مناسبت مبعث پیامبر(ص) ؛

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد...

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد...

«بخوان، بخوان به نام پروردگارت كه جهان را آفرید؛ همان كه انسان را از خون بسته یی خلق كرد. بخوان كه پروردگارت از همه بزرگوارتر است؛ همان كه به وسیله ی قلم تعلیم داد و به انسان آنچه را نمی‏دانست، آموخت»(سوره ی علق، آیه 5-1 )

بیست و هفتم رجب، محمد امین(ص) در غار حرا كه میعادگاه او و پروردگار بی همتایش بود با وحی جبرئیل و نزول سوره ی علق به پیامبری برگزیده و پرچمدار دعوت الهی به دین اسلام شد. اسلام آیین و چراغ راه هدایت بشر برای رسیدن به سعادت واقعی و حقیقی است. 
هنگامی كه رسول اكرم(ص) عهده دار رسالت الهی شدند، شبه جزیره ی عربستان شرایط اجتماعی و فرهنگی نامناسبی داشت. به همین دلیل پیامبر اسلام، نخست دعوت به اسلام را به مدت سه سال مخفیانه و از نزدیكان خویش آغاز كردند. 
نخستین كسانی كه به دین اسلام ایمان آوردند، دو تن از بزرگان تاریخ بشریت و نماد انسانیت، حضرت خدیجه(س) و حضرت علی(ع) بودند كه همراه و همیار رسول اكرم(ص) در راه گسترش این آیین آسمانی شدند. 
هنگامی كه اسلام به وسیله ی انسان هایی حق طلب پذیرفته شد و به مرور شرایط دعوت آشكار فراهم آمد، حضرت محمد(ص) به فرمان ایزد منان دعوت به این دین توحیدی را آشكارا و همگانی كرد. 
خالق یكتا به وسیله ی وحی به نبی مكرم(ص) فرمان داد و فرمود: «آشكارا آن چه را مأموریت داری بیان كن و از مشركان روی گردان؛ ما شر استهزاء كنندگان را از تو دور می كنیم.» 
دین اسلام كه در تضاد با جاهلیت و تبعیض بود، برای مشركان و ستمگران قابل پذیرش نبود به همین دلیل آنان به مخالفت و دشمنی با فرستاده ی الهی برخاستند و شرایط سخت و دشواری را برای حضرت محمد(ص) و پیروانش به وجود آوردند. 
این امر سبب شد تا پروردگار، فرمان هجرت به شهر مدینه را صادر كند و این چنین پیام آور وحی به همراه اصحاب شان راهی آن دیار شدند و برگی دیگر از تاریخ اسلام ورق خورد. این هجرت فصل تازه ای را به روی حضرت محمد مصطفی(ص) و اسلام گشود و مبدا تاریخ مسلمانان قرار گرفت. 
مردم مدینه از دین اسلام و پیامبر رحمت و مهربانی، استقبال كردند و این دین را با جان و دل پذیرفتند. رسول اكرم(ص) مسجدالنبی را با یاری مردم در این شهر بنا نهادند كه پایگاه بزرگی برای گسترش و ترویج دین اسلام شد. حضرت محمد(ص) در مدینه منشور حكومتی اسلام را پایه ریزی كردند و همگان را برای اداره ی حكومت فرا خواندند. 
پس از گذشت سالها، اسلام نه تنها در سراسر شبه جزیره ی عربستان گسترش یافت بلكه پیام این دین مبین به سرزمین های دیگر نیز رسید و افراد بسیاری به اسلام روی آوردند. 
پیامبر اكرم(ص) در سال هشتم هجرت تصمیم به فتح مكه گرفتند و با یاران خویش رهسپار مكه شدند. سپاه اسلام به آن دیار رسید و مكه فتح و بت ها به فرمان آخرین فرستاده ی الهی در هم شكسته شد و پیروان دین اسلام به موفقیت بزرگ دیگری دست یافتند. 
پیامبر اكرم(ص) در سال دهم هجرت برای مراسم حج به مكه رفتند و پس از برگزاری حج در راه بازگشت به شهر مدینه در محلی به نام غدیرخم، حضرت علی(ع) را به عنوان ولی و جانشین خویش معرفی كردند. 
سرانجام حضرت محمد(ص) پس از گذشت چند ماه در 28 صفر سال یازدهم هجری قمری در 63 سالگی چشم از جهان فروبستند و به دیار حق شتافتند و مسلمانان بزرگترین حامی و تكیه گاه خویش را از دست دادند. 
حضرت محمد مصطفی(ص) آینه ی انسانیت، شجاعت، ایثار، رشادت، بزرگی، معنویت و عدالت بودند و برای بشریت همچون ستاره ای درخشان محسوب می شدند. ایشان در روزگاری كه ظلمت و تباهی در سراسر این گیتی سایه افكنده بود، چراغ راه هدایت ساكنان زمین برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی شدند. 
در پایان گزیده ای از سخنان معصومان درباره ی مبعث پیامبر(ص) را مرور می كنیم: 

** حضرت فاطمه(س): پروردگار بزرگ، به پایان همه ی كارها دانا بود و بر دگرگونی های روزگار در محیط بینا و به سرنوشت هر چیزی آشنا. محمد صلی الله علیه و آله را برانگیخت تا كار خود را به اتمام و آنچه را مقدر ساخته به انجام رساند... پس خدای بزرگ تاریكی ها را به نور محمد روشن ساخت و دل ها را از تیرگی كفر بپرداخت و پرده هایی را كه بر دیده ها افتاده بود، به یكسو انداخت. 

** حضرت علی(ع): خداوند، حضرت محمد را به حق برانگیخت تا بندگان خود را از پرستش بت ها رهایی بخشد و به پرستش خود راهنمایی كند و آنان را از پیروی شیطان نجات دهد و به اطاعت خود كشاند... خدای سبحان برای وفای به وعده ی خود و كامل گردانیدن دوران نبوت، حضرت محمد را مبعوث كرد؛ پیامبری كه از همه ی پیامبران، پیمان پذیرش نبوت او را گرفته بود. نشانه های او شهرت داشت و تولدش بر همه مبارك بود. 

** حضرت مهدی(عج): خداوند محمد(صلوات الله علیه و آله) را برانگیخت تا رحمتي براي جهانیان باشد و نعمت خود را تمام كند. 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.