پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد:

سعودی ها هنوز مواضع قطعی خود را اعلام نکرده اند/ تأخیر بیشتر اعزام حجاج را با چالش جدی مواجه می کند

سعودی ها هنوز مواضع قطعی خود را اعلام نکرده اند/ تأخیر بیشتر اعزام حجاج را با چالش جدی مواجه می کند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پس از گذشت 20 روز از مذاکرات طرف سعودی تاکنون نتوانسته مواضع قطعی خود را در خصوص 4 خواسته اساسی طرف ایرانی اعلام کند و تأخیر و تعلل بیشتر سعودی ها می تواند اعزام زائران را با چالش جدی مواجه کند.


به گزارش خبرنگار پایگاه اظلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس سعید اوحدی در گفتگو با خبرشبانگاهی ساعت 21 سیما در خصوص آخرین وضعیت اعزام زائران ایرانی به حج تمتع گفت: در جلسه امروز با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت پیگیری اعزام زائران ایرانی به حج بررسی شد و در آن جلسه عنوان شد که سعودی ها در مذاکرات اخیر متعهد شدند که حداکثر ظرف مدت یک هفته پاسخ شفاف و مواضع خود را در خصوص 4 خواسته اساسی طرف ایرانی که به عنوان حقوق زائران ایرانی مطرح و به صورت مکتوب به آنها ارائه شده، اعلام نمایند.

وی در این باره افزود: متاسفانه بدلیل ناهماهنگی هایی که میان دستگاه های اجرایی عربستان وجود دارد پس از گذشت 20 روز از مذاکرات طرف سعودی تاکنون نتوانسته مواضع قطعی خود را اعلام کند از سوی دیگر روز گذشته در خبرها آمد که وزیر حج عربستان نیز برکنار شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: بهر حال تعلل و تأخیر بیشتر سعودی ها در صدور ویزای هیئت مذاکره کننده حج جمهوری اسلامی و اعضای کمیته های حمل و نقل، مسکن، تغذیه و تدارکات قطعا اعزام زائران ایرانی را با چالش مواجه خواهد کرد و سعودی ها باید پاسخگوی این رفتار نامتعارف خود در پذیرش زائران جمهوری اسلامی ایران باشند.

مهندس اوحدی در ادامه بیان کرد: امروز شورای عالی حج نیز تشکیل جلسه داد. در این جلسه بر موضوع اطمینان از تأمین امنیت زائران بعنوان خط قرمز و موضوع اساسی و دغدغه منطقی مردم و زائران تأکید شد. ما 20 راهکار خود را در خصوص تأمین امنیت به صورت مکتوب به وزارت حج سعودی اعلام کردیم و از آنها خواسته ایم این راهکارها را به عنوان ضمیمه قرارداد حج 95 لحاظ کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان ادامه داد: امروز در جلسه شورای عالی حج تأکید شد سازمان حج و زیارت برای احقاق حقوق زائران پیگیری جدی داشته باشد و قطعاً تبعیضی برای اعزام زائران و انجام فریضه حج مورد قبول نخواهد بود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: ما وارد محدوده قرمز برای اجرای عملیات حج می شویم طبق روال سالهای قبل شروع صدور ویزای حجاج از اول ماه شوال آغاز می شد که تا آن زمان تنها دو ماه باقی است البته حداقل یک ماه زمان برای انعقاد قراردادهای مسکن، تدارکات، حمل و نقل هوایی و زمینی زمان نیاز داریم و به لحاظ زمانی وارد محدوده قرمز شده ایم.

رئیس سازمان حج در پایان یادآور شد: متأسفانه عدم هماهنگی و انسجام میان دستگاه های عربستان کاملاً مشهود است که می تواند اجرای عملیات حج را با چالش جدی مواجه کند. 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.