پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد؛

فردا آخرین فرصت عربستان برای اعلام نظر نهایی

فردا آخرین فرصت عربستان برای اعلام نظر نهایی

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: فردا آخرین فرصت برای عربستان است تا موافقت کامل خود را با خواسته ها ومطالبات منطقی جمهوری اسلامی اعلام و تفاهم نامه را ارسال کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ مهندس سعید اوحدی  با اشاره به آخرین وضعیت تمتع سال 95، اظهار کرد: فردا آخرین فرصت برای عربستان است تا موافقت کامل خود را با خواسته ها ومطالبات منطقی جمهوری اسلامی اعلام و تفاهم نامه را ارسال کند.


رئیس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: در صورت عدم اعلام و ارسال تفاهم نامه، سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری بیانیه خود را در خصوص تصمیم گیری حج تمتع 95 صادر می کند.

وی در ادامه افزود: در آخرین جلسه ای که با مسئولان سعودی در خصوص تفاهم نامه تمتع داشتیم، وزیر حج عربستان حضور نداشت و به صورت تلفنی از ما خواست که تفاهم نامه را امضا کنیم و تأکید کرد خود من متعهد می شوم تا بعداً خواسته های ایران برآورده شود، اما ما این کار را نکردیم.

اوحدی گفت: وزیر حج عربستان با اختیار تام به مذاکرات نیامده بود ضمن اینکه معاون وی در یک حرکت عجولانه در نشست خبری روز چهارشنبه گذشته خود اعلام کرد که ایران تفاهم نامه را امضا کرده، در حالی که ما هیچ گاه پای قراردادی که در آن عزت و امنیت زائران حفظ نشود و تعریف جامع و شفافی از بهره مندی حجاج از خدمات کنسولی نداشته باشد را امضا نمی کنیم.

وی تصریح کرد: طی 5 ماه گذشته بعثه مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت تلاش و پیگیری‌های لازم را انجام دادند تا زائران ایرانی به تمتع مشرف شوند لذا طی جلسات متعدد با وزارت حج عربستان همیشه بر یک نکته تأکید کردیم که حج را از مسائل سیاسی جدا ببینیم.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: همچنین به وزارت حج توصیه کردیم مبنای امضای تفاهم نامه را مانند تفاهم نامه سال‌های گذشته باشد چرا که بعد از حوادثی مانند فرودگاه جده، سقوط جرثقیل و فاجعه منا به صورت طبیعی بین مردم دغدغه جدی و منطقی وجود داشت که بعد از این سه حادثه، عربستان چه تمهیداتی را برای حجاج فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه 20 راهکار علمی و اجرایی را تبیین کردیم، گفت: متأسفانه در جلسات تشکیل شده هر زمان راهکارهای ما مطرح شد با جمله باید با دستگاه های دیگر مطرح کنیم، مواجه شدیم در خصوص خدمات کنسولی و ویزا هم می‌گفتند باید با وزارت خارجه صحبت کنیم.

اوحدی ادامه داد: بعد از 5 ماه تأخیر شاهد تغییراتی در ساختار وزارت حج بودیم و در پی آن وزیر جدید حج عربستان دعوت کرد که هیئت ایرانی باز هم به عربستان اعزام شود ما هم طی نامه‌ای به وزیر حج عربستان پیشنهادها، خواست ها و مطالبات منطقی خود را در 2 بخش؛ تضمین امنیت و رعایت عزت و کرامت زائران ارسال کردیم.

رئیس سازمان حج و زیارت یادآور شد: رفتار وزارت حج عربستان نسبت به دوره قبلی مذاکرات کاملاً متفاوت بود و همه شرایط پذیرایی از هیئت سیاسی را رعایت کردند.

وی گفت: در جلسه روز چهارشنبه مسائل و مشکلات سال‌های گذشته را به وزیر حج عربستان مطرح و اعلام کردیم که با وجود اینکه سال‌های گذشته کنسولگری و سفارت داشیم بعضاً شاهد بد رفتاری با زائران و روحانیون در مبادی ورودی عربستان‌ بودیم از این رو تاکید کردیم یکی از شروط جدی ما تعریف خدمات کنسولی است که در این خصوص وزارت خارجه ایران پیشنهاد خود را از طریق سوئیس به ریاض فرستاده است.

اوحدی گفت: در این جلسه مراتب اعتراض صریح خود را نسبت به جسارت امام جمعه مکه به زائران ایرانی مطرح و تأکید کردیم که این رفتار با تامین امنیت زائران منافات دارد چرا که وقتی فضای روانی در عربستان  ایجاد شود این فضا زمینه ساز عدم امنیت زائران خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت یادآور شد: به عربستان اعلام کرده‌ایم که زمان را از دست داده‌ایم و این سفر آخرین فرصت برای زمینه سازی حضور زائران ایرانی است از این رو نهایتاً قرار شد هیئت‌های کارشناسی جمع بندی خود را در سه زمینه اعلام کنند.

وی گفت: این سه زمینه عبارت اند از جمع بندی متن پیشنهادی راهکارهای تأمین امنیت ایران، حذف 11 بند منفی نسبت به اصل حفظ کرامت، عزت و حرمت زائران  ایرانی و موضوع خدمات کنسولی که در این میان 6 بند منفی حذف شد اما 5 بند همچنان باقی ماند.

رئیس سازمان حج و زیارت در تشریح بندهای منفی تفاهم نامه گفت: سعودی‌ها در این بندها بیشتر به دنبال محدود کردن زائران ایرانی بودند به عنوان مثال گفته بودند بعثه های مراجع عظام تقلید حق ارتباط گیری با بعثه سایر کشورها را ندارند و یا زائران حق برگزاری جشن‌های ساده و همایش‌هادر هتل ها را ندارند.
سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.