پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مدیر کل عتبات سازمان حج : ثبت‌نام «اربعین حسینی» آغاز شد/ اعزام زائران از اول آبان

مدیر کل عتبات سازمان حج : ثبت‌نام «اربعین حسینی» آغاز شد/ اعزام زائران از اول آبان
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت‌نام زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: امسال آمادگی اعزام بیش از ۲ میلیون نفر از زائران اربعین حسینی را از تاریخ ۲۰ محرم الحرام (اول آبان ماه سال ۱۳۹۵) خواهیم داشت.

محسن نظافتی درباره آغاز ثبت‌نام از زائران اربعین حسینی، نحوه نام‌نویسی و تمهیدات اندیشیده شده برای زمان اعزام آنان اظهار کرد: ثبت‌نام زائران اربعین حسینی از ساعت 9 صبح امروز در سامانه سماح آغاز شد و تمامی مشتاقان سفر در ایام اربعین باید در این سامانه ثبت‌نام کنند.

وی ادامه داد: در اطلاعیه‌های قبلی نحوه ثبت‌نام و راهنماییها ارائه شده است و در سامانه سماح نیز  اطلاع‌رسانی کامل انجام گرفته و مشتاقان سفر در ایام اربعین حسینی می‌توانند به سادگی در این سامانه نام‌نویسی کنند؛ تمامی تمهیدات نرم‌افزاری مناسب برای ثبت‌نام اندیشیده شده است.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ثبت‌نام‌کنندگان سفر در ایام اربعین بعد از نام‌نویسی کد رهگیری و پیامک دریافت می‌کنند و اطلاعات لازم برای مراجعه  به کاروانهای مجاز سازمان حج و زیارت و تحویل مدارک نهایی  به سرگروههای تعیین شده در سایت داده می‌شود.

نظافتی خاطرنشان کرد: از سرگروهها و افراد ثبت‌نام کننده درخواست می‌کنیم تا به دقت در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و به هیچ عنوان به کاروانهای غیر مجاز اعتماد نکنند بلکه لیست تمام کاروانهای مجاز نیز در سامانه سماح وجود دارد و سفر زائران در ایام اربعین منوط به ثبت‌نام، تکمیل اطلاعات و ارائه مدارک است.

وی اضافه کرد: ثبت‌نام در سمانه سماح موجب خواهد شد برنامه‌ریزی مناسبی برای زائران اربعین حسینی انجام گیرد و حتی مرز خروجی و تاریخ خروج زائر نیز مشخص خواهد شد و هیچ‌گونه حجم تردد را با این برنامه‌ریزی شاهد نخواهیم بود. 

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت درباره آغاز زمان اعزام زائران اربعین حسینی گفت: آمادگی داریم تا اعزامهای اربعین حسینی را از 20 محرم‌الحرام ( از اول آبان ماه سال 1395)  آغاز کنیم و عراق نیز برای پذیرایی زائران اربعین حسینی اعلام آمادگی کرده است.

نظافتی تصریح کرد: مدت میزان سفر زائران اربعین حسینی در بازه زمانی 20 محرم (اول آبان ماه) تا پایان ماه صفر (دهم آذر ماه)  خواهد بود؛ مدت اعتبار روادید(ویزا) زائران نیز یک ماهه است و تمامی تمهیدات و برنامه‌ریزیها از ایام ذکر شده آغاز خواهد شد.

وی عنوان کرد: تصور می‌کنیم بیشترین حجم زائران از ابتدای صفر به عتبات عزیمت کنند البته ما به‌دنبال تعادل ترافیک جمعیت هستیم به همین دلیل نیز تاکید بر نام‌نویسی و مشخص شدن زمان و مکان محل خروج هستیم.

مدیر‌کل عتبات سازمان حج و زیارت درباره گروه‌بندی زائران اربعین حسینی نیز اظهار کرد: به تعداد پنج نفر به بالا یک گروه گفته می‌شود و چنانچه تعداد گروهها کمتر از تعداد ذکر شده باشد، سامانه بعد از مراحل نام‌نویسی به تجمیع افراد با گروهها می‌پردازد.

نظافتی ثبت‌نام در سامانه سماح و داشتن مدارک لازم برای سفر به اربعین حسینی را از ملزومات دانست و تصریح کرد: مشتاقان عزیمت به عتبات در ایام اربعین حسینی در روزهای نخست در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و کار نام‌نویسی را به روزهای آخر موکول نکنند.

وی در خصوص هزینه روادید زائران اربعین حسینی نیز اظهار کرد: وزارت امور خارجه در این خصوص در حال مذاکره با طرفهای عراقی است و بعد از نهایی شدن قیمتها اعلام خواهد شد.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در پایان با اشاره به حضور بیش از یک و نیم میلیونی زائران در اربعین سال گذشته گفت:  طبق برنامه‌ریزیها و پیش‌بینیها امسال بیش از 2 میلیون نفر از زائران ایرانی برای ایام اربعین حسینی به عتبات عالیات سفر کنند.
سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.