پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج وزیارت در دیدار با خانواده های شهدای منا در گنبدکاووس :

شهید مفقودی فاجعه منا نداریم

شهید مفقودی فاجعه منا نداریم

رئیس سازمان حج و زیارت کشور از شناسایی پیکر تمامی شهدای فاجعه منا سال گذشته خبر داد و گفت: شهید مفقودی فاجعه منا نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ مهندس سعید اوحدی یکشنبه شب در دیدار با جمعی از خانواده شهدای منا درگنبدکاووس که درمنزل شهید تاج محمد پاریخی برگزار شد، اظهار داشت: درمجموع پیکر 79 شهید حادثه منا با کارشنکی عربستان در این کشور دفن شدند که پس از شناسایی 39 نفر از دفن شدگان، پیکرهای مطهر آنان به کشور بازگردانده شد.

وی گفت: با وجود برنامه ریزی های انجام شده و تشکیل کمیته ای در این خصوص بین دو کشور برای بازگرداندن کامل پیکرهای مطهر شهدای منا اما با کارشکنی های عربستان و سپس قطع روابط سیاسی دو کشور، هم اینک پیکرهای مطهر 40 نفر از شهدای منا در عربستان باقی مانده است.

اوحدی اضافه کرد: اعضای خانواده 37 نفر از شهدا با اعلام رضایت از دفن پیکر شهیدشان در کشور عربستان با این امر موافقت کرده اند و تنها سه نفر از خانواده های ایرانی باقی مانده اند که هنوز اعلام رضایت نکردند.

وی با ابراز تاسف از اقدامات و کارشکنی  های عربستان در شناسایی پیکرهای باقی مانده شهدای ایرانی در عربستان، تصریح کرد: در ابتدا قرار بود دی ان ای بستگان نزدیک شهدای ایرانی برای این کشور ارسال شود اما با وجود انجام این کار، چند روز بعد وزارت بهداشت عربستان اعلام کرد که باید از هر خانواده دو نفر برای آزمایش دی ان ای به این کشور بیایند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور یادآور شد: کار اعزام خانواده ها برای انجام دی ان ای درحال انجام و مراحل پایانی بود که حادثه حمله به سفارت عربستان رخ داد و روابط سیاسی دو کشور قطع شد.
اوحدی گفت: در زمان قطع روابط سیاسی، عربستان حتی یک خانواده ایرانی را که برای شناسایی پیکر شهیدش به این کشور رفته بود را نیز اخراج کرد.

اوحدی به موضع گیری ها و پیام های رهبری و ریاست جمهوری در زمان وقوع فاجعه منا نیز اشاره کرد و گفت: اگر نهیب این بزرگان نبود، عربستان هرگز اجازه انتقال پیکر شهدای منا را به کشور نمی داد کما اینکه به هیچ کشوری اجازه خروج پیکر شهدایشان را نداد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: کشور عربستان افزون بر شش هزار شهید دیگر کشورها را درخاک خود دفن کرد و ایران تنها کشوری بود که این اجازه را به عربستان نداد.

دراین دیدار که دکتر حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری، مدیرکل حج و زیارت گلستان، معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس، امام جمعه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان حضور داشتند، خانواده های شهدای منا ضمن قدردانی از تلاش های مسئولان نظام جمهوری اسلامی و دولت برلزوم پیگیری مطالبات باقی مانده بازمانگان این فاجعه تاکید کردند.

شهرستان گنبدکاووس با 360 هزار نفر جمعیت درجریان فاجعه منا درسال گذشته 31 نفر از حاجیان خود را که تماما از اهل سنت و ترکمن های این شهرستان بودند، از دست داد و سنگینترین داغ را در استان گلستان تحمل کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در سفر به گنبدکاووس، قرار است در آیین نماز عید قربان در روز دوشنبه در عیدگاه اهل سنت این شهرستان سخنرانی و در آیین غبار روبی مزار شهدای منا در آرامگاه اهل سنت این شهرستان شرکت کند.

دیدار با جمع دیگری از خانواده های شهدای منا در گنبدکاووس از دیگر برنامه های اوحدی در سفر به شهرستان گنبدکاووس در روز دوشنبه است.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.