پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مدیرکل عتبات: تنها با كاروان‌ها به سامرا بروید،سفرهای انفرادی به عراق فاقد امنیت است.

مدیرکل عتبات: تنها با كاروان‌ها به سامرا بروید،سفرهای انفرادی به عراق فاقد امنیت است.
مسعود اخوان مدير كل امور عتبات سازمان حج و زيارت طی گفت‌وگوی کوتاهی پیرامون چگونگی اعزام زائران عتبات به عراق اظهار داشت :در حال حاضر با برنامه ريزي‌هاي انجام شده و تدابير امنيتي فراهم شده بيشتر زائراني كه به عتبات عاليات مشرف مي‌شوند براي زيارت حرمين عسكرين به سامرا مي‌روند.
وي ادامه داد: خوشبختانه با مذاكراتي كه با مسئولان امنيتي عراقي داشتيم، توانسته ايم تا حدودي امنيت زائراني كه با كاروان و از طريق سازمان حج به عراق مشرف مي‌شوند را تامين كنيم تا زائراني كه تمايل دارند به سامرا و زيارت امامين عسكريين بروند مشكلي نداشته باشند. اخوان با اشاره به كمبود امكانات و همچنين عدم امنيت كامل در شهر سامرا گفت: امكان اقامت براي زائران در سامرا وجود ندارد. به عبارت ديگر چون در سامرا هتل و يا محل اقامت مناسبي براي اينكه زائران بتوانند يك شب و يا حتي چند شب بمانند، وجود ندارد زائران نمي‌توانند اقامتي بيشتر از چند ساعت در سامرا داشته باشند. البته مسائل امنيتي هم از ديگر دلايل مهمي است كه امكان اسكان و ماندن زائران در سامرا را غير ممكن كرده است.
وي ادامه داد: بر اين اساس برنامه زيارتي زائران ايراني در سامرا اينگونه است كه صبح عازم سامرا مي‌شوند و بعد از ظهر و بعد از نماز و ناهار بر مي‌گردند. البته براي اعزام به سامرا دو برنامه وجود دارد برخي از كاروان‌ها اول به زيارت امامزاده محمد مي‌روند بعد به سامرا و زيارت حرمين عسكرين مشرف مي‌شوند و بعدازظهر بر مي‌گردند و برخي ديگر از كاروان‌ها اول سامرا مي‌روند و در برگشت به زيارت امامزاده محمد مي‌روند.
مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت گفت: يكي از مهمترين دلايل ناامني در مورد سامرا وجود گروه‌هاي تروريستي و مخالف دولت در اين منطقه است. البته ناامني باوجود همه مسائل امنيتي، در كل عراق وجود دارد. تقريبا به طور متوسط هر هفته حداقل چندين انفجار در عراق اتفاق مي‌افتد كه دليل عمده آن وجود همين گروهاي مخالف دولت و گروه‌هاي تروريستي است؛ اما اين منطقه به خاطر نزديك بودن به تكريت و محلي كه بيشتر بعثي‌ها در آن حضور دارند از امنيت كمتري برخوردار است و امكان وقوع هر گونه حمله تروريستي بيشتر است و همين باعث شده است كه عبور و مرور ايرانيان براي زيارت حرمين عسكرين با مشكلات بيشتري مواجه باشد.
وي ادامه داد: كاروان هايي كه از طريق سازمان حج به سامرا مي‌روند اسكورت مي‌شوند به همين علت سعي شده بيشتر كاروان‌ها به سامرا هم بروند؛ اما بايد تاكيد كنم كه سفرهاي انفرادي ايرانيان به عراق و مخصوصا سامرا از هيچ امنيتي برخوردار نيست و ما چون هيچ گونه اطلاعي از اين گونه سفرها نداريم نمي‌توانيم هيج امنيتي براي اين افراد تامين كنيم. تمام آناني كه به صورت انفرادي به عراق مي‌روند قطعا احتمال بيشتري دارد كه در معرض حمله گروه‌هاي تروريستي قرار گيرند. حتي سازمان چون اطلاع كاملي از ورود و خروج اين افراد ندارد اگر اتفاقي براي آنها بيفتد مطلع نمي‌شود.
اخوان تاكيد كرد: اگر چه گروه‌هاي تروريستي مختلفي در عراق وجود دارند و روزانه فعاليت مي‌كنند اما مهمترين گروه تروريستي كه امنيت زائران ايراني را به مخاطره مي‌انداز گروه تروريستي القاعده است. وي با اشاره به بازسازي حرمين عسكريين بيان كرد: خوشبختانه ستاد بازسازي عتبات و عاليات اقدامات بسيار خوبي براي بازسازي حرمين عسكريين انجام داده است البته هنوز كار بازسازي كل حرم تمام نشده است چون توسعه حرم را در برنامه بازسازي دارند اما سرداب امام زمان بازسازي شده است و بزرگتر شده است. گنبد در مراحل پاياني بازسازي است و ان شالله تا چند روز اينده به بهره برداري خواهد رسيد.
روابط عمومی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.