پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

آموزش حجاج از ماه مبارک رمضان آغاز می شود

آموزش حجاج از ماه مبارک رمضان آغاز می شود

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه با تکمیل ظرفیت کاروانهای حج آموزش حجاج از ماه مبارک رمضان آغاز می شود، گفت: آموزش کارگزاران حج امسال شامل مدیران هتل ها ، مدیران کاروان ها ، مدیران آشپزخانه ها و پزشکان حج هم اکنون در استان ها در حال انجام است.

حمید محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص فراهم سازی مقدمات اعزام زائران ایرانی به حج گفت : کارشناسان حوزه مسکن، تغذیه و تدارکات سازمان حج و زیارت با حضور دو ماهه در کشور عربستان و تلاش جدی توانستند امکانات بسیار خوبی را برای حجاج ایرانی فراهم آورند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ثبت نام از واجدین تشرف به حج سال جاری توضیح داد: ثبت نام نهایی کاروان های حج تمتع از 23 اردیبهشت به مدت 5 روز برای کسانی که ودیعه حج خود را تا مبلغ 10 میلیون تومان تکمیل کرده بودند، انجام شد و از روز 30 اردیبهشت ماه فرآیند تکمیل ظرفیت کاروان ها آغاز شد که دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج تا پایان آبان ماه سال 85 می توانند برای نام نویسی در ظرفیت های خالی کاروانهای حج اقدام کنند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: واجدین شرایط تشرف به حج سال جاری می توانند با مراجعه به دفاتر زیارتی در سراسر کشور و یا با مراجعه به سامانه HAJ96.HAJ.IR برای نام نویسی در کاروان های حج سالجاری اقدام نمایند.

** واجدین شرایط اعزام به حج هر چه سریعتر در کاروان ها ثبت نام کنند

 آقای محمدی ضمن تاکید بر اینکه دارندگان اسناد اولویت دار حج تمتع هر چه سریعتر برای نام نویسی در کاروانهای حج اقدام کنند، گفت: با تکمیل کاروان های حج آموزش حجاج آغاز خواهد شد.

وی در خصوص احتمال اعلام اولویت های جدید برای نام نویسی در کاروان های حج ، گفت: استقبال زائران برای نام نویسی در کاروان ها رضایت بخش بوده و بنظر می رسد با روند جاری طی روزهای آینده ظرفیت کاروان های حج تکمیل شود و عملا برنامه های آموزشی و معاینات پزشکی حجاج آغاز شود.

** آغاز برنامه آموزشی حجاج از ماه مبارک رمضان

رئیس سازمان حج و زیارت درباره زمان آغاز برنامه های آموزشی حج نیز بیان کرد: برنامه های آموزشی حجاج از ماه مبارک رمضان آغاز می شود اما آموزش کارگزاران حج شامل مدیران مجموعه و کاروان ها، مدیران آشپزخانه ها و همچنین پزشکان حج هم اکنون هم در استان ها و هم بصورت متمرکز در حال اجرا است.  

وی در این باره افزود: آموزش های زائران در حوزه مسائل اجرایی و دانستنی های سفر و ویژگی های حج امسال از جمله گرمای هوا و ازدحام جمعیت که زائران با آن مواجه خواهند بود و همچنین مسائل فرهنگی کاملا مدون شده که این مسائل در جلسات آموزشی کاروان ها و همچنین همایش های متمرکز به زائران آموزش داده خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به برخی نگرانی های زائران اظهار داشت: موضوع حج بر اساس نظر مسئولین ارشد نظام مجزا از روابط سیاسی ما با کشور عربستان دنبال شده و بر این اساس راهکارهای اجرایی برای رفع نگرانی های حجاج دیده شده است.

وی در این خصوص اضافه کرد: بعنوان مثال یکی از دغدغه های مردم، سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری ازدحام جمعیت بخصوص در ایام تشریق در منا و جمرات بوده که برای اینگونه موارد جدای از برنامه ریزی های عربستان ما هم بصورت ویژه برنامه ریزی کردیم بگونه ای که عزیمت کاروان ها از منا به جمرات کاملاً برنامه ریزی شده و زمان بندی شده باشد.

** برنامه زمان بندی برای رمی جمرات و ذبح قربانی

آقای محمدی ادامه داد: امسال جدول زمان بندی را تنظیم کردیم و بر اساس این جدول زمانی عزیمت زائران از منا به جمرات ممکن است تا بعدازظهر روز دهم بطول بیانجامد بگونه ای که عزیمت زائران ایرانی به جمرات با زمان ازدحام جمعیت زائران دیگر کشورها تلاقی نداشته باشد.

رئیس سازمان حج همچنین بیان کرد: برنامه زمان بندی جدیدی نیز برای ذبح قربانی در نظر گرفته شده که متناسب با عزیمت کاروان ها به جمرات صورت می گیرد که زائران بتدریج و بر اساس یک برنامه زمان بندی شده اقدام کنند که با این تدابیر امیدواریم حجاج در کمال آرامش و آسایش و رفاه و امنیت، حج خود را بجا بیاورند.

 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.