پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت:

86 هزار و 500 زائر ایرانی به حج تمتع مشرف می شوند/ موضوع حج جدا از روابط سیاسی بین دو کشور دنبال می شود

86 هزار و 500 زائر ایرانی به حج تمتع مشرف می شوند/ موضوع حج جدا از روابط سیاسی بین دو کشور دنبال می شود

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال سهمیه زائران ایرانی برای حج تمتع با 35 درصد افزایش به 86 هزار و 500 نفر رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ حمید محمدی، جمعه در همایش توجیهی – آموزشی حج تمتع استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی در دانشگاه فرهنگیان مشهد، اظهار کرد: حج امسال با توجه به فضای سیاسی بین ایران و عربستان و قطع ارتباط سیاسی آنها از شرایط ویژه و خاصی برخوردار است.

وی بیان کرد: اصل انجام مذاکره و تصمیم گیری در خصوص اعزام حجاج ایرانی به حج در اختیار شورای عالی امنیت ملی بوده است.

محمدی گفت: حتی به دنبال فضای منفی که در برخی رسانه ها و فضای مجازی شکل گرفت, با بررسی مجدد ابعاد موضوع, همچنان نظر مراجع  تصمیم گیری بر برگزاری حج می باشد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به نظر شورای عالی امنیت ملی, سازمان مکلف به فراهم آوردن مقدمات لازم برای تشرف حجاج ایرانی به حج شد. قطعا بخش عمده ای از این مقدمات معطوف به خدماتی است که باید به درستی به حجاج ارائه شود و نیز اطلاعاتی است که باید در خصوص شرایط کلی سفر حج  از سوی مدیران کاروان ها به حجاج داده شود.

وی اظهار کرد: مراسم حج امسال از چند منظر متفاوت از سالهای گذشته است، زیرا روابط سیاسی بین 2 کشور عربستان و ایران به کلی قطع بوده و به این معنا که سفارت یا کنسولگری ایران در کشور عربستان وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: مذاکرات ایران با عربستان در خصوص برگزاری مراسم حج، 2 ماه بعد از اینکه نخستین کشور با عربستان وارد مذاکره شد، انجام گرفت و این مساله خود به خود فراهم کردن زمینه ارائه خدمات به زائران را مشکل تر ساخت.

آقاي محمدی اظهار کرد: تقریبا ۱ ماه به طول انجامید که در خصوص حضور ایرانیان در مراسم حج به توافق برسیم و یک ماه هم زمان برد تا زمینه حضور همکاران این سازمان برای تامین مسکن، تغذیه و امکانات دیگر در عربستان فراهم شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال با توجه به اینکه بخشی از طرح توسعه مسجد الحرام در مدینه به بهره برداری رسیده ، عملا عربستان 500 هزار زائر به زائران امسال اضافه کرده است اما خدمات در مدینه هیچ تفاوتی با سالهای گذشته ندارد و چیزی اضافه نشده است.

وی بیان کرد: با مذاکراتی که انجام شد، 35 درصد به زائران حج تمتع امسال ایران اضافه شد، به این معنا که سهمیه 64 هزار نفری ما به 86 هزار و 500 نفر رسید لذا دایره خدمت رسانی به این زائران نیز توسعه بیشتری یافته است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به اینکه حجاج ایرانی در مراسم حج سال 94 شرکت نداشتند، بخشی از امکانات و زیرساخت های خدماتی کشورمان در عربستان از جمله هتل ها و آشپزخانه ها از دست رفته اما با وجود این شرایط امسال هتل های رزرو شده برای حجاج ایرانی به مراتب از سالهای گذشته وضعیت بهتری دارد و کشورمان دارای تعدد هتل در عربستان شده است.

آقاي محمدی افزود: شرایط اسکان زائران در مکه به مراتب بهتر از مدینه است، وضعیت در مدینه به گونه ای است که حتی برخی کشورها از حضور در این شهر در حج امسال خودداری کرده اند زیرا تعداد تخت های موجود در هتل های مدینه 50 درصد کمتر از حد مورد نیاز است لذا امسال ناگزیر شدیم مدت اقامت زائران ایرانی در مدینه را به پنج شب و 6 روز تقلیل دهیم.

وی بیان کرد: برگزاری حج امسال تصمیم نظام جمهوری اسلامی است و عربستان متعهد شده که خدمات لازم را به حجاج ایرانی عرضه کند اما در این میان مدیران کاروان های حجاج ایرانی نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

وی اظهار کرد: مدیران کاروان حلقه وصل بین سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با زائران هستند و باید برنامه های پیش بینی شده برای زائران را به خوبی اجرا و رضایت آنان را جلب کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: حج امسال از حساسیت بالایی برخوردار است که اگر مدیران کاروان های حج به خوبی آگاهی های لازم را در خصوص برخی مسائل از جمله وضعیت کلی  سفر حج, شرایط هتل ها, آمد و شد در  ازدحام مگه و مشاعر را به حجاج بدهند و زائر ایرانی با اطلاعات کامل وارد عربستان شود.

رييس سازمان حج و زيارت گفت: مدیران کاروان ها باید زائران را به گونه ای توجیه کنند تا ضمن اطاعت از ضوابط و مقررات عربستان و در نظر گرفتن برخی محدودیت ها و رعایت برخی مسائل، ایجاد حساسیت نکرده و زمینه ساز بروز مشکل نشوند.

وی توجیه زائران حج تمتع در خصوص عدم آوردن برخی داروهای ممنوعه و همچنین لپ تاب و رعایت برخی مسائل توسط مدیران کاروان های حج را مورد تاکید قرار داد.

آقاي محمدی در خصوص هزینه های حج امسال نیز گفت: اگرچه به ظاهر قیمت ها نسبت به سال 94 افزایشی نیافته اما در مجموع با احتساب نرخ ارز و برخی خدمات اضافه شده, هزینه تمام شده حدودا برای هر نفر 30 میلیون ریال نسبت به حج ۹۴ کمتر می باشد.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.