پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت و سرپرست زایران ایرانی:

نگاه به حج فرامذهبی و فرا فرقه ای است / حج مظهر وحدت و انسجام جهان اسلام است

نگاه به حج فرامذهبی و فرا فرقه ای است / حج مظهر وحدت و انسجام جهان اسلام است

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت و سرپرست زایران ایرانی ؛ نگاه جمهوری اسلامی ایران به حج را نگاه فرامذهبی و فرا فرقه ای دانست و خاطرنشان کرد: مسائل فرقه ای و مذهبی و تفرقه افکن نباید در حج مطرح شود و همه باید در کنار کعبه معظمه وحرم مطهر نبوی؛ عزت و عظمت اسلام را به دنیا نشان دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر که روز جمعه در جمع هزاران نفر از زایران خانه خدا از استان تهران در سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی سخن می گفت ؛ تصریح کرد : برخی سخنرانان وهابی که مطالبی علیه حجاج ایرانی داشته اند از مفتیان داعش هستند نه حرمین شریفین.

وی با اشاره به تلاش های دشمنان برای برهم زدن وحدت و همبستگی مسلمانان اظهار داشت : برخی از وهابی ها سعی در تحمیل عقاید خود دارند از این رو زایران باید با هوشیاری و درایت مراقبت نمایند تا تنشی بوجود نیاید.

نماینده ولی فقیه بحث عزت ، امنیت و سلامتی حجاج را از اولویت های اصلی نظام در برگزاری و انجام حج تمتع 96 دانست و گفت : باتوجه به حوادث حج سال 94 ؛ امسال تفاهمنامه جدیدی میان ایران و عربستان سعودی امضا و مبادله شده و وزیر حج عربستان نیز دراین تفاهمنامه تاکید کرده است که همه امکانات مادی و نیروی انسانی خود را برای ارایه خدمات و تامین امنیت زایران ایرانی بکار خواهد گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر افزود : براساس تاکیدات وزیرحج عربستان ؛ تا زمانیکه زایران ایرانی در عربستان حضور دارند ؛ عزت ؛ امنیت و کرامت آنان حفظ خواهد شد و با توجه به تدابیر و هماهنگی های انجام شده در تلاشیم حج امسال به بهترین نحو ممکن برگزار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از برخی فضاسازی های انجام شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی علیه حج ؛ هدف از این فضاسازی ها را ایجاد نگرانی و اضطراب در بین زایران و متشنج ساختن فضا عنوان کرد و گفت : در روزها و هفته های اخیر مطالبی در فضای مجازی منتشر شد که همگی دروغ ، خیانت و خلاف واقع بود.

سرپرست زایران ایرانی خانه خدا ؛ منشا برخی از فضاسازی ها و ایجاد نگرانی ها در فضای مجازی درخصوص حج امسال را در خارج از کشور دانست و گفت : بارها اعلام کرده ایم که حج فریضه ای الهی و واجب است و نمی توان پول آن را برای امور  دیگر هزینه کرد و فرد مستطیع حتی اگر از دنیا برود ؛ باید به نیابت از او حج انجام شود.

وی گفت:باوجود این همه فضاسازی ها؛ بحمدالله با اعتمادسازی ایجاد شده ؛ زایران باهوشیاری و درایت نسبت به ثبت نام درکاروانها اقدام کردندو به موقع مقدمات فراهم شده و ان شاءالله مشکلی نخواهیم داشت.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به شعار حج امسال " حج؛ معنویت، اقتدارملی ، همبستگی اسلامی " گفت: همه تلاش و مساعی خویش را برای تحقق تقویت وحدت و انسجام  اسلامی بکار خواهیم بست و امیدواریم با دست پر و حج مقبول از این سفر به میهن بازگردیم.

وی همچنین نظم و انضباط زایران ایرانی در موسم حج را مثال زدنی توصیف کرد و گفت : زایران ایرانی امسال نیزهمانند سالهای گذشته محکم؛ منظم وبا درایت وآرامش کامل درحج تمتع حضور خواهند داشت و بارها مسئولان سعودی درملاقات ها به همکاری، انسجام ونظم زایران ایرانی صحه گذاشته اند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات اجرایی درخصوص اعزام زایران به خانه خدا در چارچوب تفاهمات انجام شده میان ایران و عربستان اشاره کرد و گفت : صدور ویزای الکترونیکی زایران از روز گذشته آغاز شده و برغم قطع شدن روابط سیاسی میان طرفین ؛ قرار است 10 نفر از نیروهای وزارت خارجه به منظور انجام و ارایه خدمات کنسولی در موسم حج حضور داشته باشند.

وی افزود: : در چند گذشته با سعودی ها صحبت کردیم تا حج را از روابط دو جانبه سیاسی جدا کنند وآنها عملا این موضوع را پذیرفته اند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه امسال به دلیل برخی شرایط خاص و توافقات انجام شده مراسم دعای کمیل و دیگر تجمعات در محل اسکان زایران ایرانی برگزارخواهد شد ؛ ادامه داد : ان شاءالله در سالهای بعد توافقات و تفاهم های جدیدی در این مورد صورت خواهد گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر خطاب به افرادی که می گویند ما نگرانیم، گفت : چرا هفت میلیون نفر به سایر کشورهای دنیا سفر می کنند و شما نگران نمی شوید وبه آنها نمی گویید پول سفر را خرج فقرا کنند اما به حج که میرسد از حجاج متدین می خواهید که پول آن را به فقرا بدهند، آیا شما انصاف دارید که با حجاج بیت الله الحرام این گونه برخورد می کنید؟

سرپرست حجاج ایرانی همچنین به برخی فضاسازی درباره استفاده زائران از مچ بندهای الکترونیکی درحج امسال اشاره کرد و گفت: این موضوع را بارها در رسانه ها و مجلس توضیح داده ایم و هدف از استفاده از این مچ بندها ارائه خدمات بهتر به زائران است. 

وی توضیح داد : موضوع استفاده از مچ بندها مساله ای است که از سال ها قبل مطرح بوده است اما برخی استفاده از این مچ بندها را به نحوی منعکس کردند که قرار است به حجاج دستبند بزنند ، چرا در ایران برخی با خدمتگزاران به زائران که بدون هر گونه توقعی کار می کنند رفتاری این چنین دارند ؟ 

وی با بیان اقدامات صورت گرفته درخصوص حمل و نقل و اسکان زایران بیت الله الحرام گفت : براساس هماهنگی های انجام شده زایران با پروازهای سعودی و ایرانی جابجا خواهند شد و همه تمهیدات لازم برای اسکان زایران در هتل های مناسب  و باکیفیت در مدینه منوره و مکه مکرمه و نیز اسکان و استقرار زایران در سرزمین منا و عرفات انجام شده است.

وی در ادامه به برکات ؛ آثار و ثمرات حج ابراهیمی اشاره کرد و گفت: ائمه معصومین توصیه ها و سفارش های بسیاری برای انجام فریضه حج داشته و در برخی روایات حتی ترک حج را موجب عذاب الهی دانسته اند . 

نماینده ولی فقیه افزود : به عنوان کسی که سابقه طولانی در حج دارد تاکید می کنم که زایران به نگرانی های ایجاد شده ؛ توجه نکنند.

سرپرست حجاج ایرانی اضافه کرد : مفاد تفاهم نامه امضا شده بین دوکشور درسفر آینده رییس سازمان حج و زیارت باردیگر مرور خواهد شد و وزیر حج عربستان قول مساعد داده است که از زایران از زمان ورود به عربستان تا خروج از این کشور مراقبت شود.

نماینده ولی فقیه به اشاره به اینکه سفر حج سختی های خود را دارد ؛ از زایران خواست دلهره و اضطراب را کنار بگذارند و درادامه افزود: مدیریت حج ما جمعی است و با کمک زایران ، حج امسال برای اعزام 86 هزار و 500 زایر ساماندهی شده است.

وی همچنین از تمامی رسانه ها و اصحاب خبر خواست تا در انجام ماموریت و رسالت اطلاع رسانی خود درحوزه حج؛مراقبت بیشتری نمایند تا زایران با آرامش خاطر این فریضه الهی را به انجام برسانند.

حجت الاسلام  و المسلمین قاضی عسکر در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اهمیت سفرحج ، توصیه هایی را در ارتباط با بهره مندی هرچه بیشتر زایران از فیض حضور در مکه مکرمه و مدینه منوره مطرح و خاطر نشان کرد : بازارگردی زیبنده میهمانان خدا نیست و باید از لحظه لحظه حضور در اماکن مقدسه بهره برد.

وی با تاکید بر اینکه نباید فرصت دعا ، مناجات ، قرائت قرآن و حضور در نمازهای جماعت و اول وقت در سرزمین وحی را با پرداختن به امور دیگر از دست بدهیم ؛ اظهار داشت : آمرزش گناه ؛ دستیابی به بهشت الهی ؛ نورانیت قلب ؛ استجابت دعا و رسیدن به آرامش دل و جان از جمله برکات و دستاوردهای حج مقبول است .

نماینده ولی فقیه همچنین ازتلاش و زحمات شبانه روزی تمامی دست اندرکاران حوزه حج 96 که زمینه اعزام و خدمات رسانی به ضیوف الرحمان را فراهم کرده اند تقدیر کرد.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.