پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

متن گزارش رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص حج 96 در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی

حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت روز یکشنبه هشتم مرداد ماه 1396 در مراسم دیدار مسئولان، کارگزاران و دست اندرکاران حج با رهبر معظم انقلاب اسلامی گزارشی از آخرین وضعیت حج تمتع سالجاری ارائه کرد.

متن گزارش رئیس سازمان حج  زیارت در محضر رهبر معظم انقلاب بدین شرح بود:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و صلوات خداوند بر پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه ی طاهرین علیهم السلام؛ شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، شهدای مکه و مسجد الحرام و شهدای منا.
 
خدای بزرگ را شاکریم که به ما توفیق عنایت فرمود، تا در آستانه ی سفر حج 96، محضر مقام عظمای ولایت شرفیاب شویم، تا ضمن تقدیم گزارشی کوتاه از عملکرد سازمان حج و زیارت، از بیانات و نصایح رهبر فرزانه ی انقلاب، بهره مند شویم.

همان گونه که معظم له مستحضرند، متعاقب دعوت نامه ی رسمی وزارت حج عربستان، و تصمیم شورایعالی امنیت ملی، و تاکید مراجع عظام، مذاکرات حج، مستقل از روابط دوجانبه، مبتنی بر مواضعی قاطع و صریح، و توام با مطالباتی بحق، در خصوص امنیت، عزت، و کرامت حجاج و حقوق شهدای منا، انجام شد، و پس از حصول اطمینان شورایعالی امنیت ملی، از تامین خواسته ها و انتظارات مورد نظر، توافق نهایی صورت پذیرفت، و راه حج که بر روی حجاج ایران بسته شده بود، گشوده شد.

اهم مطالبات تامین شده در مذاکرات عبارت است از: 
 تعهد کتبی طرف سعودی نسبت به تامین امنیت، عزت و کرامت حجاج ایرانی
افزایش 35 درصدی عدد حجاج ایران
صدور روادید الکترونیکی برای حجاج ایرانی
فراهم شدن بستر حمایت کنسولی از حجاج، با استقرار هیئت کنسولی ج. ا. ایران در موسم حج
مجوز خاص به ایران، برای ارائه ی خدمات پزشکی در مشاعر
ادامه ی روند بررسی فاجعه ی منا 

 موانع و محدودیت ها:
امسال، علاوه بر وجود مشکلات عدیده در روابط دو جانبه ی ج. ا. ایران و عربستان، که قطعا تضییقاتی را ایجاد می کند، شاهد محدودیت های دیگری نیز در صحنه عمل هستیم؛ از جمله:
1) تاخیر چهار ماهه ی ورود به عرصه ی اجرا، توافق دیر هنگام، موجب شد فرآیندهای اجرایی حج 96، نسبت به سایر کشورها، حدود 4 ماه عقب تر باشد، که این امر، با توجه به محدودیت امکانات، و رقابت، به ویژه در بخش مسکن، مشکلات زیادی را ایجاد نمود. 
2) افزایش پانصد هزار نفری تعداد کل حجاج، در حالی که، وسعت جغرافیای مشاعر در عرفات و منا ثابت است.
3) افزایش حجاج ج. ا. ا. از ۶۴ به ۸۶ هزار نفر 
4)محدودیت ظرفیت اسکان درمدینه ناشی از تخریب هتل ها در منطقه ی مرکزی به دلیل اجرای طرح توسعه ی مسجدالنبی
5)محروم شدن ایران از حضور در حج سال گذشته، سبب شد، تا بسیاری از زیرساخت های خدماتی، که در طول بیش از ده سال گذشته فراهم شده بود، از دست برود، و در نتیجه، ارائه ی خدمات به حجاج در سال جاری را، سخت تر از گذشته سازد.

برنامه ریزی ها و اقدامات:
علیرغم وجود محدودیت های فوق، فرزندان شما، که افتخار بزرگ خدمتگزاری به ضیوف الرحمان را یافته اند، با تمام وجود، دلسوزانه تلاش کرده، و خواهند کرد، تا با آسیب شناسی حج گذشته، برنامه ریزی درست و دقیق، و منطبق با شرایط خاص سال جاری، و حضور مخلصانه و بی وقفه در صحنه ی اجرا، تمهیدات لازم، برای تحقق حجی مطلوب را، فراهم نمایند و در این راستا نه تنها محدودیت های ناشی از ورود دیرهنگام، در بسیاری موارد جبران شد، بلکه در موارد قابل توجهی، سطح خدمات و امکانات حجاج ایرانی، نسبت به سال های قبل، و در مقایسه با حجاج سایر کشورها، از شاخص های بالاتری برخوردار شد.

 اهم اقدامات عبارتند از:
توجه جدی به آسیب شناسی حج گذشته، و برنامه ریزی های کارشناسانه در حوزه های مختلف، جهت بهبود وضعیت اجرایی حج
 تشکیل ستاد بحران، جهت مقابله و مدیریت هر گونه بحران احتمالی
سازماندهی حجاج، در قالب ۵۹۰ کاروان(300 کاروان مدینه قبل، و 290 کاروان مدینه بعد)
 به کارگیری مدیران زبده و مجرب برای کاروان ها
توجه جدی به آموزش، و توجیه کارگزاران و مدیران، نسبت به وضعیت خاص سالجاری
 تامین مجموعه ای از بهترین امکانات اقامتی، در مدینه، و به ویژه در مکه مکرمه
انجام معاینات پزشکی و تشکیل پرونده ی پزشکی الکترونیکی برای همه ی حجاج 
 اجرای طرح ابتکاری و بومی مچ بند راهنما برای حجاج، در جهت ارتقای خدمات راهنمایی، امداد و نجات، به ویژه در ایام پر تلاطم تشریق 
آموزش امداد و نجات برای همه کارگزاران حج و آموزش خود امدادی برای زائرین
 ارتقای خیمه های عرفات، با توجه به گرمای شدید سرزمین عرفات، با استفاده از چادرهای جدید بلند و کولرهای گازی 
صدور ویزای الکترونیکی برای حجاج (تاکنون بیش از 40درصد ویزا صادر شده است)
 استفاده از ناوگان حمل و نقل جدید در موسم حج 
بهبود روش های اطلاع رسانی به حجاج، با استفاده از شبکه های اجتماعی، و ابزارهای نوین 

انتظار می رود، مسئولین حج عربستان، همان گونه که رسما متعهد شده، و کرارا تاکید کرده اند، نسبت به حفظ عزت، کرامت و تامین امنیت حجاج جمهوری اسلامی ایران با جدیت عمل کنند.

در خاتمه، امیدواریم، با دعای خیر حضرتعالی، که بدرقه ی راه حجاج می باشد، و با تلاش ها و برنامه ریزی هایی که خدمتگزاران حجاج، در سازمان حج و بعثه انجام داده اند، ان شا الله شاهد برگزاری حجی باشیم عزت مندانه، توام با امنیت، عزت، کرامت، و آرامش حجاج؛ که رضایت خداوند سبحان، حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف، حضرتعالی، و حجاج عزیز را در پی داشته باشد.

در خاتمه تأکید می نماید که اجرای حج حاصل زحمات و تلاش های مجموعه ای از دستگاهها و نهاد های مختلف از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی امنیت ملی، سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی، هلال احمر، سپاه فرودگاه، شرکت خدمات فرودگاهی ، شهرک فرودگاهی امام خمینی، بانک مرکزی، بانک ملی ، بیمه ایران می باشد که از همه تشکر می نمایم.                                                       

 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.