پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

در نشست شورای عالی مدیریت سازمان حج و زیارت اعلام شد:

دکتر موسوی:برنامه آموزشی حج را شفاف کنید ،آموزش های صوری و بی اثر را نمی خواهیم

دکتر موسوی:برنامه آموزشی حج را شفاف کنید ،آموزش های صوری و بی اثر را نمی خواهیم
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج نیوز ،سی امین نشست شورای عالی مدیرت سازمان حج و زیارت پیش از ظهر امروز چهارشنبه به ریاست حجةالاسلام و المسلمین دکتر موسوی و با حضور اکثریت اعضا با هدف برسی و تصمیم گیری پیرامون سائل حج 92 برگزار شد.
در آغاز این نشست آقای دکتر موسوی با اشاره به سفر اخیر خود به عربستان و مشاهدات میدانی از طرح توسعه مسجد الحرام و مطاف گفت :پروژه توسعه حرم قرار بود پیش از فصل حج امسال به اتمام برسد اما متاسفانه پیمانکار طرح اعلام نموده با توجه به حجم کار ،قادر به اتمام پروژه در مهلت مقرر نیست.این امر در حال حاضر بطور واقعی مشکلاتی را برای طواف زائران حتی در عمره شده یقینا در موسم حج تمتع این مشکل بطور مضاعف بروز خواهد کرد.در حال حاضر برای تردد زائران دقیقا گذرگاهی از پشت مقام ابراهیم برای تردد زائران مشخص شده که اقامه نماز طواف در پشت مقام ابراهیم (ع)را بسیار مشکل و توام با مشقت کرده است.بطور نمونه در آینده حجاج استفاده کننده از ویلچر و یا دارای نقص عضو برای طواف در فصل حج مشکلات جدی خواهند داشت چون طبقه دوم تخریب شده است .همچنین مطاف  نیز بدلیل تخریب طبقات بالا بشدت در فضای پایین محدود گردیده و لذا در حج امسال همه حجاج باید در این فضا  طواف  را بجا آورند.یعنی فضایی که قبلا برای 48 هزار نفر در ساعت گنجایش داشت هم اکنون بدلیل حجم تخریب و گستردگی فعالیت عمرانی در حرم صرفا گنجایش 22 هزار نفر را دارد.
لذا از دوستان عزیزمان در بخش های مختلف اجرایی حج سال 92 انتظار می رود مطابق واقعیت های موجود عمل و برنامه ریزی نمایند .هیچ چیز را بخاطر احتمالات تعطیل و معلق نکنید.البته ما پس از اطلاع از تصمیم دولت عربستان (که برای حجاج داخل 50% و جهت حجاج کشورهای اسلامی 20% کاهش سهمیه در نظر گرفتند)با انجام این سفر و ملاقات با دکتر بندر بن حجار وزیر حج عربستان و انجام رایزنی های گسترده در تلاش هستیم که سهمیه ایران دستخوش تغییر نگردد و باتوجه به فضای دوستانه حاکم بر مذاکرات امیدواریم این مهم تحقق یابد.و تا اوائل ماه مبارک رمضان وزارت حج عربستان تصمیم خود را به ما اعلام خواهد نماید.البته در قرارداد امضا شده امسال سهمیه ایران بیشتر شده و اگر بنا بر کاهش از سهمیه همه کشورهای اسلامی باشد 20% از مجموع سهمیه افزایش یافته کسر گردد.
آقای دکتر موسوی با اشاره به سهمیه مصوب بنیاد شهید و امورایثارگران خطاب به مدیران افزود: در خصوص سهمیه بنیاد شهید شفاف عمل کنید و هرگونه ثبت نان باید در چارچوب سهمیه ابلاغی و با در نظر گرفتن شرایط جدید باشد.درباره اینکه باتوجه به توسعه حرم و عدم امکان استفاده از امکانات سابق چه افرادی باید از سهمیه استفاده کنند ،با مهندس زریبافان صحبت کردم که از نزدیک عملیات عمرانی توسعه حرم را مشاهده و سپس در این خصوص تصمیم بگیرند.
رییس سازمان حج و زیارت همچنین به مذاکرات خود با وزیر حج عربستان در خصوص عمره نیز گفت: مدتی پیش صدور ویزا در کنسولگری مشهد وقفه ای ایجاد شده بود که در گفتگو با وزیر حج عربستان این مساله مورد بحث قرار گرفت که بحمدالله با دستور وزیر مربوطه و همکاری خوب سفیر و کنسولگری از دیروز کار صدور ویزا در کنسولگری عربستان در مشهد از سر گرفته شد و در روال عادی قرار گرفت.همچنین در این مذاکرات از وزیر عربستان خواستیم تا در ماههای خلوت سال ویزاهای بیشتری برای عمره گزاران ایرانی صادر شود تا بتوانیم از فرصت پیش آمده بهره بهتری ببریم .بویژه اینکه بتوانیم جانبازانی عزیزی که از جهت جسمی برای حج تمتع مستطیع نیستند را در این ماهها به عمره اعزام کنیم تا مشقت سفر هم بر آنها تسهیل گردد.
آقای دکتر موسوی یکی از مولفه های تحقق حج نمونه را آموزش های صحیح ،جامع و مبتنی بر نیازهای میدانی دانست و اظهار داشت:آموزش ها باید بگونه ای باشد که نتیجه ای عملی و قابل ارزیابی بدهد.توانمندی در آموزش باید مورد ملاحظه قرار گیرد تا نتجه کار روان شدن عملیات حج و جلب رضایت زائران باشد. بنده در مورد حج و حقوق مرد با کسی تعارف ندارم.وقتی آموزش ها میدانی ،علمی و نتیجه بخش باشد بر روند اداره امور حج نیز تاثیرگذار خواهد بود.مدیران کاروان ها و مجموعه ها لازم است در عرصه عمل آموزش های صحیح را عملیاتی بکنند.برنامه آموزشی حج را شفاف کنید ،ما آموزش های صوری و بی اثر را نمی خواهیم .وقتی که سرنوشت زائر را بدست مدیر می سپاریم آن مدیر باید بتواند بحران را مدیریت  و در برابر آن کمر خم نکند.گاهی مشاهده می شود یک مدیر در نوشتن یک متن ساده  هم مشکل دارد ،پس چگونه می تواند خلاقیت و نوآوری داشته باشد و بحران ها را از سر بگذراند؟ اگر یک مدیر به ظواهر شرعی مقید نباشد چگونه می توان مقدرات مردم را به او سپرد؟کسانی که برای کاهش یک ریال از حقوق شان جیب می درند چرا در برابر حقوق شرعی مردم بی مبالاتی می کنند.؟
وی خطاب به مدیران گفت: این جلسات را برگزار می کنیم ،تا نقدها و مسائل بطور شفاف مطرح شود و تصمیمات براساس خرد جمعی اتخاذ شود..خروجی این نشست ها برگزاری حج ایرانیان به بهترین نحو باشد.کسی که نمی تواند این بار مسئولیت را به دوش بکشد کنار برود.تاکید و سیاست ما از اول بر استفاده از خرد جمعی و اتخاذ تصمیمات در کمیته های کارشناسی بوده و هست .
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به اهمیت استفاده از مدیران جوان و خلاق گفت :جوان خلاقیت بیشتری دارد زیرا ذهن انسان با علم و مطالعه وسعت می یابد.یک جوان احساس مسئولیت بیشتری می کند و به کارها اهمیت بیشتری می دهد.در اعزام و بکارگیری افراد در حوزه های اجرایی حج دقت کنید.جوانان اهل ریسک هستند.لذا بدون انجام ریسک تحول صورت نمی پذیرد. نباید درب ها به روی جوانان مدیر،توانا و باتجربه بسته شود.


روابط عمومی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

احمد
احمد شنبه, 25 خرداد,1392 11:20
با تشكر از مواضع صريح جناب دكتر موسوي


غلامرضا
غلامرضا یکشنبه, 26 خرداد,1392 17:01
با سلام

قبل از هر چیز از مواضع صریح و بی پرده جناب آقای دکتر موسوی تشکر میکنم.انصافا مشکل اساسی در اجرای عملیات عظیم حج شفاف نبودن برخی انتظارات و قوانین نا نوشته و غیر قابل اندازه گیری و سنجش و نظارت است. گرایش به تفکرات سنتی و غیر قابل انعطاف معضل دیرینه در امر عملیات حج بوده است. جوان گرایی و شفافیت تصمیمات ، همانگونه که جناب دکتر موسوی فرمودند کلید حل مشکلات است.
با آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون برای تمامی خادمین حجاج