پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت : از سرگیری سفر عمره مستلزم فراهم شدن ساز و کارهای لازم است

رئیس سازمان حج و زیارت : از سرگیری سفر عمره مستلزم فراهم شدن ساز و کارهای لازم است

رئیس سازمان حج و زیارت در جریان نشست با فراکسیون حج و زیارت گزارشی از کم و کیف برگزاری مراسم حج واجب سال جاری پس از توقف دو ساله اعزام حجاج ایرانی به این مراسم ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی با حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از ظهر سه شنبه 4مهرماه برگزار شد و محمدی در جریان این نشست گزارشی از کم و کیف برگزاری مراسم حج واجب سال جاری پس از توقف دو ساله اعزام حجاج ایرانی به این مراسم ارائه کرد.

رفت و آمد آسان زائران در مسیر جمرات

بنابراین گزارش ، حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در ابتدای این نشست با بیان اینکه سفر حج امسال به خوبی برگزار شد و رضایتمندی بسیاری داشته است، گفت: در سال‌های گذشته بطور معمول در مسیر رفت و برگشت جَمَرات مشکلاتی همچون گرمازدگی، مشکلات قلبی، گمشدگی و... به وجود می‌آمد اما امسال به واسطه مراقبت‌های صورت گرفته و اقدامات پیشگیرانه، مشکلی وجود نداشت و زائران تواستند این مسیر را راحت‌تر طی کنند.  

مچ بند راهنما مانع از گم شدن زائران شد

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: با توجه به اینکه همه حجاج مچبند داشتند و علاوه بر اعضای واحد راهنمایی حجاج، تعداد زیادی از زائران نرم افزار سامانه راهنمایی را بر روی گوشی خود نصب کرده بودند هر یک در مقام یک راهنما  عمل کرده و زایرینی که از کاروان جدا یا گم می‌شدند را به مقصد راهنمایی می‌کردند، درواقع این نرم افزار توانست بسیاری از مشکلات احتمالی در این زمینه را کم کرده و به زائران آرامش و امنیت بدهد.


رئیس سازمان حج در خصوص افزایش توانمندی کارگزاران حج گفت: برای تمام مدیران کاروان‌ها در عرفات و منا دوره‌های آموزش میدانی برگزار شد.

برپایی دوباره سفر عمره مستلزم فراهم شدن ساز و کارهای لازم است 

وی درباره اینکه آیا برگزاری سفر عمره نیز پس از این برگزار خواهد شد یا خیر، توضیح داد: با توجه به قطع روابط دو جانبه، عربستان باید در این زمینه ساز و کار لازم را فراهم سازد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ظرف مدت یک ماه گذشته شرایط بسیاری خوبی برای حاجیان ایجاد شده است، گفت: این شرایط مناسب در بخش‌های خدماتی شامل مسکن، تدارکات، حمل و نقل و مسائل پزشکی ایجاد شده؛ البته در مواردی به دلیل حجم گسترده کار، اشکالات جزئی وجود داشته که به سرعت برطرف شده است.

پیگیری موضوع منا و شهدای منا در دستور کار 

محمدی در رابطه با  پیگیری موضوع منا و شهدای منا توضیح داد: این مهم جزو دستور اصلی مذاکرات بوده است و در دیداری که قبل از ایام تشریق با وزیر حج داشتم مجددا پیگیری شد. نماینده محترم ولی فقیه نیز در دیدار اخیر با وزیر حج عربستان موضوع منا و دیه شهدا را پیگیری نمودند. 

ترمینال ویژه زائران در فرودگاه در حال ساخت است

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ترمینال ویژه زائران در فرودگاه در حال ساخت است، ادامه داد: امسال به دلیل مشکلات متعدد برگزاری حج پس از دو سال وقفه امکان اسکان حجاج به صورت متاهلی نبود چراکه برای زائران عادی نیز به زحمت جا پیدا کرده‌ایم اما از آنجا که این مهم جزو سیاست‌های سازمان محسوب می‌شود برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد.

وی درباره برنامه عظیم و گسترده اربعین توضیح داد: موضوع اربعین توسط  ستاد مرکزی اربعین مدیریت می‌شود و سازمان حج به عنوان کمیته اعزام مسئولیت ثبت‌نام‌ها و دریافت ویزاها را بر عهده دارد.

حمید محمدی همچنین از سامانه سماح به‌ عنوان مسیر اصلی برای ثبت نام برای حضور در اربعین نام برد.

این گزارش می‌افزاید: نمایندگان فراکسیون حج و زیارت نیز در این جلسه ضمن قدردانی از رئیس سازمان حج و همکاران وی به دلیل برگزاری مراسم منظم با حفظ عزت و کرامت حجاج، نسبت به موضوعاتی همچون تغییر رفتار ماموران عربستان در پی اعمال سیاست‌های مناسب از سوی ایران و حضور رئیس سازمان حج و زیارت در تمامی لحظات در کنار زائران تاکید کردند.

نمایندگان همچنین نقطه نظرات خود را با محوریت‌هایی همچون پیگیری حقوق شهدای منا، اینکه بهتر است پزشک کاروان برای یک خانواده یا گروه تا پایان سفر فرد مشخصی باشد، تغییر نگاه عربستان به زائران حج به ویژه ایرانیان را مطرح کردند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.