پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رییس سازمان حج و ریارت :

زمان پرداخت قسط دوم هزینه حج تمتع 97 مشخص شد

زمان پرداخت قسط دوم هزینه حج تمتع 97 مشخص شد

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تسهیل فرآیند پرداخت مبلغ حج تمتع 97 برای زائران گفت: هزینه حج تمتع در دو قسط از زائران دریافت می شود که بخش اول در زمان ثبت نام قطعی انجام گرفت و پرداخت قسط دوم از هفته آینده آغاز می شود.

✅🔺به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در برنامه زنده روی خط شبکه خبر درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای حج تمتع 97 و همچنین اهتمام سازمان حج و زیارت به شعار سال اظهار کرد: فرآیند برنامه های مرتبط به زائران عزیز در حال انجام است.
🔺وی افزود: با توجه به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است، سازمان حج و زیارت با همکاری بعثه مقام معظم رهبری، بستر مناسبی را برای تهیه سوغات زائران گرامی در ایران فراهم ساخته است.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: از چندی قبل سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با تمرکز بر استفاده از ظرفیت مجموعه های توانمند بخش خصوصی، راهکارهای فراهم آمدن بستری مناسب برای تهیه سوغات با کیفیت از مجموعه های داخلی را مورد تاکید و توجه قرار داده اند.
🔺محمدی با بیان اینکه کارهای مطالعاتی و کارشناسی برای تهیه سوغات از تولیدات با کیفیت داخلی انجام گرفته است، توضیح داد: در این رابطه با استفاده از توانایی تولید کنندگان داخلی و همچنین بستر فضای مجازی، امکان انتخاب کالا در ایران و خرید سهل آن توسط حجاج فراهم شده است.🔺وی افزود: مطالعه کافی بر روی کالاهای مورد اقبال زائران به عنوان سوغات قرار گرفته و قطعا شرکت های داخلی، این کالاها را با قیمت مناسب و کیفیتی مقبول، ارائه خواهند کرد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: یکی از برنامه ریزی ها برای بهره گیری از بستر تولید کنندگان داخلی و همچنین فضای مجازی به سهولت فرآیند تهه سوغات و ارسال آن به درب منزل زائر باز می گردد؛ یعنی زائران گرامی فقط با تهیه بسته سوغات مدنظر، زمان و مکان خود را اعلام می کنند.
🔺محمدی با بیان اینکه فرآیند تهیه سوغات از تولید کنندگان داخلی نیازمند برنامه ریزی مدونی است، توضیح داد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری کارهای کارشناسی را انجام داده و این مهم را هدایت می کنند تا تولید کنندگان داخلی توانایی ارائه کالاهای خود را داشته باشند.
🔺وی افزود: زائران حتی می توانند در زمان سفر نیز به انتخاب کالاهای ارائه شده بپردازند و ضمن اینکه این کالاها را با کالاهای موجود در عربستان (شهرهای مدینه و مکه) مقایسه کنند.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: قطعا تسهیلات بسیار قابل توجه به همراه کیفیت و قیمت مناسب از سوی تولید کنندگان ما داده خواهد شد؛ شرایط این برنامه های ذکر شده در حال فراهم است و به زودی در این رابطه اطلاع رسانی خواهد شد.
🔺محمدی در ادامه در خصوص جمعیت زائران ایرانی و برنامه های در نظر گرفته شده برای آنها توضیح داد: امسال 85 هزار و 200 نفر از زائران عزیز در قالب 576 کاروان به مدینه و مکه اعزام می شوند.🔺وی افزود: کاروانهای ما بر اساس دسته بندی صورت گرفته 85 نفره تا 160 نفره خواهد بود و در حال حاضر جلسات آموزشی زائران در حال برگزاری است؛ جلسات آموزشی نیز 10 تا 12 جلسه ر نظر گرفته شده است که در هر استان نیز یک همایش آموزشی متمرکز تشکیل می شود.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: نخستن گروه زائران ایرانی روز 25 تیر ماه به مدینه منوره اعزام خواهند شد و از این تاریخ فرآیند اعزام زائران آغاز می شود.
🔺محمدی درباره زمان پرداخت قسط دوم زائران حج تمتع 97 گفت: برای تسهیل امور زائران عزیز، دریافت مبلغ حج تمتع 97 را در دو قسط تعیین کردیم که بخش نخست آن در زمان ثبت نام دریافت شد.
🔺وی با بیان اینکه درجه بندی کاروانهای حج و زیارت امسال از 13 میلیون و 500 هزار تومان تا 18 میلیون و 500 هزار تومان بوده است، گفت: در بخش نخست حدود 10 میلیون تومان از هزینه زائران محاسبه و دریافت شد که البته همه این مبلغ نیز به صورت نقدی دریافت نشد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت توضیح داد: هزینه فیش حج، سود تسهیلات فیش از مبلغ 10 میلیون تومان کسر شد و زائران مابه التفاوت را در مرحله نخست پرداخت کردند.
🔺محمدی افزود: مبلغ باقیمانده برای زائران نیز با عنوان قسط دوم، هفته آینده باید واریز شود؛ البته در این بخش نیز تسهیلات یک میلیون و 400 هزار تومانی بانک ملی برای زائران محاسبه می شود و آنها باز هم باید مابه التفاوت را بپردازند که این رویکرد برای سهولت زائران و رفاه آنها بوده است.
🔺وی درباره این پرسش که آیا نرخ حج تمتع با ارز 4 هزار و 200 تومان محاسبه می شود یا خیر گفت: برنامه ریزی مناسبی در این زمینه انجام شده است؛ با مساعدت بانک مرکزی کشورمان، ارز حج تمتع اسفند ماه قطعی، نهایی و خریداری شده است؛ یعنی در واقع با نرخ اسفند ماه که دلار حدود 3 هزار 900 تومان بوده است انجام گرفت و نرخ جدید ارز هیچ تاثیری در حج ندارد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت درباره طول مدت سفر که بین 29 تا 41 روز است، اظهار کرد: کل موسم حج تمتع 15 روز است و 5 روز هم اقامت در مدینه انجام می گیرد اما به دلیل برخی شرایط در فرودگاههای مدینه و جده این میزان و زمانبندی افزایش دارد و برنامه ریزی اینگونه انجام شده است.
🔺محمدی تاکید کرد: علت این تعداد روز اقامت به خاطر محدودیت های فرودگاهی عربستان بوده است که ما نیز بر این منوال اعزام خواهیم داشت.🔺وی درباره معاینات پزشکی حجاج اظهار کرد: تعداد کسانی که معاینات پزشکی نداده اند بسیار اندک است و از آنها می خواهیم ظرف امروز و فردا به این کار مبادرت ورزند چراکه فرصت در این رابطه بسیار محدود است و از طرفی پرداخت قسط دوم از هفته آینده آغاز خواهد شد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت به زائران توصیه کرد: سفر حج سفری خاص و ویژه از لحاظ معنوی و حتی اجرای محسوب می شود و با دیگر سفرها قابل مقایسه نیست بنابراین زائران باید همه جوانب را در نظر بگیرند و در این رابطه اطلاع رسانی های لازم انجام شده است.
🔺محمدی تصریح کرد: زائران به مسائل مربوط به آموزش و اطلاع رسانی توجه ویژه ای داشته باشند و به مسائلی مانند منا و تشریق و ... اهتمام کنند.
🔺وی در پایان اظهار کرد: با توجه به تمرکز بر روی پیام رسان های داخلی، سازمان حج و زیارت نیز در بحث اطلاع رسانی، کانال هایی را در پیام رسان داخلی گپ ایجاد کرده است که زائران عزیز حتما باید عضو این کانال ها شوند و با توجه به این اطلاع رسانی و آموزش ها، بید دغدغه کمتری داشته باشند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.