پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

واحد پشتیبانی ، جایی که همه نگاه ها در حج به آنجاست

واحد پشتیبانی ، جایی که همه نگاه ها در حج به آنجاست

مکه مکرمه – نگاه همه واحدهای ستاد حج به این تیم پر جنب و جوش است؛ از واحدهای حمل و نقل ترددی و درون شهری ، تا اسکان و اعزام ، از نقلیه و خدمات تا واحد اشیاء گمشده و مهمتر از همه کارپردازی که وظیفه تهیه همه اقلام و ملزومات و نیازهای ستاد بزرگ حج را بر عهده دارد؛ اینجا واحد پشتیبانی حج 97 است.

با عاشوریان مسئول این واحد گفت وگویی کردیم تا ببینیم در روزهای پر کار و حساس حج 97 بویژه در ایام تشریق و در مشاعر این واحد چگونه 86 هزار زائر بیت الله الحرام و عوامل و مجموعه های اجرایی را حمایت و پشتیبانی کرد.

نیروی انسانی این واحد قبل از اعزام به عربستان در داخل کشور سازماندهی می شوند و آموزش های لازم را می بینند.

*کار در حساس ترین روزهای حج

پیش از آنکه به موضوع وظایف و مسئولیت های این واحد بپردازیم ، از عاشوریان درباره فعالیت این واحد در ایام تشریق سوال کردیم که توضیح داد : از چند روز قبل کار مقدماتی برای این ایام شروع می شود. بچه ها نیازهای این ایام را که شامل عرفات، مشعر و منا و جمرات است، جمع بندی و آماده می کنند و در قالب بسته بندی های شکیل در روز اعزام به مشاعر تحویل نیروها می دهند.

بسته ها حاوی یک پتو ، دو ملحفه و یک زیرانداز است و نیروها تا پایان عملیات تشریق این بسته را همراه خواهند داشت.

بخشی از اقلام و ملزومات مورد نیاز برای عرفات و منا در انبارهای ستاد هست و بخش دیگر باید از بازار تهیه شود. این اقلام و کالاها به سرعت تهیه می شود و تقسیم کار و آخرین هماهنگی ها نیز انجام می شود.

آماده کردن سرویس های حمل و نقل ویژه جابجایی نیروهای ستادی و انتقال آنان به مشاعر در روز هشتم ذی الحجه از جمله ماموریت های اصلی واحد پشتیبانی است و در عین حال محل استقرار نیروهای ستاد در عرفات و منا هم باید آماده می شد تا به محض رسیدن نیروها ، در آن مستقر شوند.

واحد پشتیبانی علاوه بر خدمت رسانی به نیروهای ستاد در مشاعر ، برای حج اولی ها نیز خدمات فوق العاده تدارک دیده است، بطوری که در روز دهم نیروهای حج اولی که سنگ هایشان را درجمرات زدند به واحد پشتیبانی اطلاع می دهند و این واحد با واحد طرح قربانی ، هماهنگی لازم را بعمل می آورد تا به محض قربانی شدن گوسفند، موضوع به نیروهای یاد شده ابلاغ شود تا برای تراشیدن مو (حلق) اقدام کنند.

واحد پشتیبانی از تمامی واحدهای حاضر در مشاعر ، از جمله مکاتب هشتگانه حمایت می کند و در همکاری مستمر با تمامی واحدهاست، بطورمثال در ایام تشریق، تغذیه و تدارکات واحد راهنمایان را برعهده دارد.

عاشوریان تلاش های بی وقفه واحد پشتیبانی را درجریان قطع برق در عرفات و در شب هشتم ذی الحجه یادآوری کرد و گفت در این شب همکاری خوبی برای شناسایی خسارات وارد شده از طوفان بعمل آمد و گزارش خرابی های کولرها و تجهیزات به مسئول محور عرفات جهت پیگیری و رفع نقایص ارائه شد.

*اشیاء گمشده در حج چه می شود؟

یکی از جالب ترین وظایف و مسئولیت های این واحد ، موضوع اشیاء گمشده در طول مناسک حج است ؛ شامل لوازم و اشیایی که گم شده و یا لوازم و اشیائی که پیدا شده است.

فعلا بیشترین اشیاء گمشده زائران که برای پیگیری آن به ستاد پشتیبانی مراجعه می کنند، گوشی تلفن همراه و بعد آن وجوه نقدی است .

عاشوریان گفت: در صورتی که اشیاء و یا وجوه نقدی پیدا شود، به کاروان ها اعلام می شود و مراجعه کننده در صورتی که مشخصات درست و دقیق را ارائه کند، در ازای اخذ رسید ، اشیاء خود را تحویل می گیرند و درصورتی که صاحب اشیاء پیدا نشد، به ایران منتفل می شود و تا یک سال هم نگهداری می شود و بعد از آن هم اگر در ایران کسی مراجعه نکرد و یا مالک آن پیدا نشد، تحویل نمایندگی ولی فقیه می شود.

درصورتی هم که فرد وسایل یا پولی را گم کند ، اطلاعات مربوط به شیئی گم شده را می دهد تا در سیستم ثبت شود و به محض پیدا شدن ، تحویل صاحب شیئی می شود.

*نگاهی به وظایف و مسئولیت ها

عاشوریان سپس به وظایف و مسئولیت های واحد پشتیبانی پرداخت؛ شامل پشتیبانی از واحدهای اسکان و اعزام ، رفاه و حوادث، نقلیه ، خدمات ، دبیرخانه و کارپردازی و اشیاء گمشده .

عاشوریان، بخشی از اقدامات و فعالیت ها قبل از اعزام را "شناسایی نیروهای ستادی توسط کمیته انتصابات ، هماهنگی در خصوص تنظیم جدول زمانبندی اعزام نیروها ، اخذ پلان تفکیکی - از محل در اختیار برای استقرار نیروهای ستادی - از دفتر نمایندگی، تخصیص اتاق مناسب به هر واحد و تلاش جهت تجمیع هر واحد در یک قسمت و رفع مشکلات احتمالی موجود" دانست.

"اخذ پلان تفکیکی برای اسکان نیروهای ستادی از واحد مسکن مکه و تخصیص اتاق استراحت به آنان ، تهیه اقلام تدارکاتی ستاد مرکزی و مناطق ، هماهنگی با ایرلاین ها برای ارسال هدایا و اقلام تدارکاتی به عربستان، هماهنگی با مرکز پزشکی جهت تزریق واکسن مننژیت ، اخذ گواهینامه بین المللی از نیروهای راننده جهت نیروهایی که قرار است خودرو تحویل بگیرند و هماهنگی با دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان برای سیم کارت عربی" از دیگر وظایف این واحد قبل از اعزام نیروهای ستادی است. 

نیروهای ستادی عمدتا از طریق فرودگاه مدینه وارد عربستان می شوند و بعد از 2 الی 3 روز در مسجد شجره محرم شده و به مکه مکرمه اعزام می شوند.

کارپشتیبانی درمکه از همین هنگام شروع می شود، ابتدا نیروهای ستادی به محض رسیدن به مکه برای انجام اعمال عمره مفرده (و برای حج اولی ها عمره تمتع) به مسجد الحرام می روند و بعد از انجام اعمال که تماما با همکاری واحد پشتیبانی صورت می گیرد، در محل اقامت مستقر می شوند و از فردای آن روز کار بدون فوت وقت آغاز می شود.

واحد پشتیبانی اتاق های کار و استراحت نیروها را در ستاد مرکزی آماده کرده است و آن دسته از نیروها را که محل کارشان توسط واحد مسکن در خارج از ستاد مرکزی تدارک شده، به محل کارشان انتقال می دهند.

عاشوریان توضیح درباره وظایف و مسئولیت های واحد پشتیبانی را ادامه می دهد؛ نیروهایی که نیاز به خودرو دارند ، به شرکت اجاره دهنده معرفی می شوند تا خودروهای خود را تحویل بگیرند.

وسایل مورد نیاز واحدهای فرعی و مناطق مانند لوازم التحریر ، لب تاپ، و تجهیزات اداری در قبال اخذ رسید تحویل مسئول واحد و ساعت کار به کلیه نیروهای ستادی ابلاغ می شود.

عاشوریان ، نظارت مستمر بر فعالیت واحدهای ستاد و گزارش روزانه به رئیس ستاد مکه در پایان ساعت اداری و نیز تنظیم لیست شیفت کاری شبانه ( از ساعت 21 تا 8 صبح روز بعد) را از دیگر وظایف واحد پشتیبانی عنوان کرد.

پذیرایی روزانه ، بررسی مشکلات در حین عملیات ، تعیین سیاست ها و اولویت های کاری اعضای ستاد، نظارت و بازرسی از واحدهای اداری و نظارت بر کار واحد مخابرات از دیگر فعالیت های روزانه این واحد است.

انبار گردانی ، نظارت بر کار نقلیه ، تامین نیازهای ارتباطی مانند شارژ تلفن همراه همکاران، همکاری مستمر با واحدهای امداد، طرح قربانی و نقل ترددی ، بویژه در ایام تشریق و تهیه و تامین وسایل نقلیه نیروهای ستادی در ایام تشریق نیز از جمله وظایف واحد پشتیبانی است که عاشوریان به آن اشاره کرد. 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.