پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

اعزام زائران حج تمتع از 23 شهریور/ انجام پروازهای حج از فرودگاه امام خمینی(ره) منوط به تامین امکانات لازم و تایید کارشناسان سازمان حج و زیارت

اعزام زائران حج تمتع از 23 شهریور/ انجام پروازهای حج از فرودگاه امام خمینی(ره) منوط به تامین امکانات لازم و تایید کارشناسان سازمان حج و زیارت

غلامرضا رضایی، معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت گفت: اعزام زائران حــــــج تمتع از 23شهریورماه آغاز می‌شود .همچنین گروه های خدماتی و عوامل اجرایی حج تمتع سالجاری از 20شهریور به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

رضایی گفت: زائران در مدت 30روز به سرزمین وحی منتقل می شوند و مدت زمان اقامت زائران نیز30تا35روز خواهد بود.

وی افزود: 50 درصد پروازهای زائران با دو شرکت ایران ایر و ماهان و 50 درصد دیگر نیز با هواپیمایی عربستان انجام خواهد گرفت.

رضایی با بیان اینکه بر اساس توافق قرار بود امسال 79هزار و409 روادید به زائران ما تعلق گیرد گفت: این رقم در مقایسه با زائران سال گذشته حدود چهار هزار نفر افزایش داشت.

وی ادامه داد: هفته گذشته مسئولان عربستانی اعلام کردند با توجه به محدودیت ها به علت اجرای طرح توسعه بیت الله الحرام، تصمیم بر این است که20درصد از سهمیه کل زائران همه کشورها کاهش پیدا کند که البته عربستان این کاهش سهمیه را برای زائران داخلی خود در حد 50 درصد اعمال کرده است.

معاون سازمان حج و زیارت ادامه داد: باتوجه به این کاهش، 63 هزار و990ویزا (روادید) برای جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده اند.

رضایی خاطر نشان کرد: تمامی زائرانی که در کاروان ها ثبت نام قطعی نموده اند و همچنین مابه التفاوت ودیعه گذاری را پرداخت کرده اند، به حج تمتع مشرف می شوند.

وی همچنین یادآور شد: در خصوص عمره مفرده کاهش سهمیه ای نداشتیم و براساس توافقات، کاروان ها اعزام شدند که آخرین کاروان نیز 28شعبان اعزام می شود که مدت اقامت این زائران در عربستان 21 روزه می‌باشد تا بتوانند در قصد 10 روزه مدینه و مکه روزه خود را بگیرند.

وی تأکید کرد: زائرانی که توانایی ندارند به تنهایی اعمالشان را انجام دهند و از وسایل کمکی همچون ویلچر، واکر (نوعی عصای چند پایه) استفاده می کنند توصیه می شود با توجه به محدودیت ها به علت طرح توسعه مسجدالحرام، حج خود را پس از پایان این عملیات عمرانی و در سال آینده به جای آورند.

رضایی درخصوص کاهش هزینه های حج تمتع افزود: در این باره موضوعاتی را بررسی کردیم و توانسته ایم تخفیفاتی را بگیریم که به محض قطعی شدن اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی درباره انتقال پروازهای حجاج به فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) گفت: اگر امکانات این فرودگاه آماده شود و کارشناسان ما نیز آن را تایید کنند می پذیریم که زائران حج تمتع از فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) اعزام شوند.

رضایی افزود: امکاناتی همچون گمرک اختصاصی، سالن اختصاصی حج، سالن مشایعت کنندگان و مستقبلان و امکانات رفاهی برای پروازهای حجاج در این فرودگاه فراهم نشده است.

وی گفت: اگر امکانات یاد شده فراهم شود و کارشناسان آن را تایید کردند، پروازهای حجاج به فروگاه حضرت امام خمینی(ره) منتقل می شود.


روابط عمومی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.