پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

دکتر موسوي در جمع زائران ايراني با اشاره به قطع سهميه هاي خاص:

حج عمره حق مردم است و بخشيدن حقوق مردم به ديگران معنا ندارد.

حج عمره حق مردم است و بخشيدن حقوق مردم به ديگران معنا ندارد.

مشاور رييس حمهور و رياست سازمان حج و زيارت شامگاه روز يکشنبه هتل بدر المدينه محل استقرار زائران ايراني مدينه منوره را مورد بازديد قرار داد.
ايشان با حضور در جمع صدها تن از زائران ايراني بيت الله الحرام مستقر در هتل بدر المدينه طي سخنان مبسوطي به معارف ژرف و دستاوردهاي معنوي حج اشاره و در مقدمه گفت:خواهران و برداران! عزيز تمام کارهاي انجام شده اعم حمل و نقل ،تغذيه و بهداشت و درمان ...براي اينست  تا شما زائران و ميهمانان شايسته خانه خدا دغدغه خاطر نداشته باشيد و بتوانيد در کمال آرامش و اطمينان مناسک حج را ادا کنيد .در همين راستا و در طول اين مدت اقدامات و فعاليت هاي فراواني براي رفاه حال زائران صورت گرفته و بحمدالله در مقايسه با سال هاي گذشته حج روان و بدون مشکل داريم .از شما مي خواهم دعا کنيد تا انتها اينگونه باشد.
آقاي دکتر موسوي با بيان انگيزه اصلي حج گفت:نبايد هدف اصلي حج را فراموش کرد.آيا فقط آمده ايم تا تغذيه و حمل و نقل بدون نقص داشته باشيم؟ گرچه اينها وظيفه است ،اما هدف نيست .ما آمده ايم تا درون را شستشو دهيم و گناهاني که مرتکب شده ايم با رحمت و مغفرت الهي بخشيده شوند و بگونه اي عمل نماييم تا هنگام بازگشت حاجي واقعي باشيم.
عزيزان دقت کنيد اگر در ماه مبارک رمضان نتوانستيم بدرستي ار فرصت ها استفاده کنيم اينک خداوند يک نيم روزي بنام عرفه در حج قرار داده تا وقوف در آن تمامي گناهان انسان بخشيده شود و اگر کسي ذره اي فکر کند که خداوند او را نبخشيده مرتکب گناه کبيره شده است.خداوند ما را به حج دعوت کرده تا وجودمان را بطور کامل پک و تطهير نمايد.گاهي اوقات در زندگي اضطراب ها و نگراني بر ما مستولي مي شود.چگونه مي توانم بر استرس ها غلبه کنيم.اگر گاهي نتوانستيم مشکلات را حل نماييم بدين علت است که راه را گم کرده و از مسير صحيح وارد نشده ايم.
حجةالاسلام و المسلمين دکتر موسوي خودشناسي را مقدمه تعالي و پرواز انسان ها دانست و گفت: همواره انسان بايد ماهيت خود را بشناسد و براساس ماهيت حقيقي که فطرت او بر آن بنا نهاده شده گام بردارد.کساني که بخواهند برخلاف ماهيت حقيقي حرکت کنند نه فقط مشکلات شان رفع نشده بلکه بر حجم آنها افزوده مي شود.حال پرسش اساسي اينجاست که ماهيت حقيقي انسان چيست؟ خداوند متعال در قرآن مي فرمايد " لقد خلقنا الانسان في کبد " اي انسان تو را در کانوني از رنج ها و مشکلات آفريديم.يعني انسان بگونه اي آفريده شده تا با رنج ها و دشواري ها موجود در زندگي دست و پنجه نرم کند.پس چگونه مي توان از درد ها و سختي ها رهايي يافت ؟ در اين خصوص قرآن بعنوان نسخه نجاتبخش راهکار ارائه مي دهد و خطاب به بشر مي گويد " ان القوة لله جميعا" تمام قدرت در دست خداست و انسان نبايد به سوي کسي جز خداوند متعال دست نياز دراز کند.بلکه بايد به درگاه الهي روي آورد و عاجزانه رهايي جستن از مشکلات را بخواهد.در همين راستا قرآن ادامه مي دهد ان العزة لله جمعيا" عزت و بزرگي مي خواهيد بازهم بايد از خداوند بخواهيد.اگر پيامبر اکرم (ص) و ساير بزرگان عزت دارند همه ناشي از عظمت و قدرت خداوند مي باشد.
پس انسان براي رهايي از دردها ،رنجها و سختي ها بايد از خدا مدد جويد و بردبار باشد " استعينوا بالصبر و الصلاة " نماز نمادها ذکر و ياد خداست .اما گاهي اوقات ما نماز را سبک مي شماريم.اين در حالي است که قرآن مي فرمايد " انها لکبيرة الا علي الخاشعين".
آقاي دکتر موسوي در تشريح واژه خشوع افزود:خشوع معناي متفاوتي نسبت به واژه خصوع دارد.خضوع به جوارح و تن و رفتارهاي ظاهري انسان مربوط مي شود و امکان تظاهر و ريا در آن مي رود اما خشوع به باطن و درون انسان مي گردد .خاشع به انسان خاکسار اطلاق مي شود که در برابر بزرگي و عظمت خدا براي خود شأن و ارزشي قائل نباشد. کسي که در درون به کشف و شهود و باور عميق رسيده نماز و ذکر خدا را سبک نمي شمارد انها لکبيرة الاع علي الخاشعين و در واقع تمامي عبادات بوژه حج نيز براي انسان هاي خاشع از عظمت والايي برخوردار است.پرسش بعدي اينست که چگونه مي توان به مرتبه خشوع رسيد؟ بازهم قرآن در اين زمينه و در ادامه همان آيه پيش راهکار ارائه ميدهد " الذين يظنون انهم ملاقوا ربهم " کساني که هميشه به ياد مرگ باشند .يعني ياد مرگ و زندگي پس از آن خشوع واقعي بدنبال دارد.بايد اين روح را هميشه پاک نگه داشت .ياد مرگ باعث مي شود تا انسان خاشع باشد اگر انسان فريضه حج را درست بجاي آورد بدون ترديد عنصر خشوع را در خود تقويت خواهد کرد.
مشاور رييس جمهور در ادامه گفت : خداوند بدنبال بهانه است تا بنده اش را ببخشد.اکنون شما را به خانه خود دعوت نموده تا گذشت کند.کسي که قفل مي سازد کليدش را نيز فراهم مي کند.اگر در زندگي انسان مشکلاتي بوجود آيد خداوند حلال همه آنها خواهد بود. ان مع العسر يسرا" بعد از تاريکي و تنگنا اليس الصبح بقريب وجود دارد.وي با اشاره به تاثير گذاري فريضه حج بر رفتار و کردار انسان افزود:حج همراه با خلوص نيت يکي از راههاي است که خداوند در فراروي ما قرار داده تا خود را بشناسيم و درون را بسازيم.اکنون پروردگار متعال به شما توفيق داده تا در مرحله نخست به محضر حضرت زهرا(س) ،پدر و فرزندان زهرا (س) برسيد و آنها را ميان خود و خدا واسطه قرار دهيد و بخشش گناهان و سلامت روح و روان را از بخواهيد و اين توفيق کمي نيست و بسادگي نصيب هر کسي نمي شود.
برادران و خواهران عزيز ارزش انسان به نداشته هاي اوست.تا براي بدست آوردن آنها تلاش کند و به موقعيت و جايگاه واقعي برسد.در اين سفر سعي کنيد به خدا برسيد .اگر قدر خود را بدانيد در اين کوچ معنوي به اوج قله خوبي ها و ارزش هاي والاي انساني پرواز خواهيد کرد و از سنگيني گناه و خطا سبک بال مي شويد.
رييس سازمان حج و زيارت در پايان با بيان برخي اقدامات و فعاليت هاي انجام شده در راستاي رفاه حال زائران ايراني بيت الله الحرام گفت:ما نوکر شما و کاملا در خدمت شما هستيم و شأني جز خدمت گذاري به ضيوف الرحمان براي خود قائل نيستيم .وي با تاکيد مجدد بر سياست هدفمندسازي حج عمره و حذف سهميه هاي خاص افزود:حق مردم متعلق به آنهاست و دادن و بخشيدن حقوق مردم به ديگران معنا ندارد .ما همه چيز را براي مردم مي خواهيم.ما در زمينه قطع سهميه هاي خاص و هدفمندسازي حج عمره مصمم هستيم و بحمدالله به حمايت مردم ،علما و نخبگان مستظهر مي باشيم .گرچه در اين مسير سختي ها و مانع تراشي وجود دارد اما به خاطر مردم همه ناملايمات را تحمل مي کنيم .
درپايان زائران ايراني حاضر در مراسم با صلوات و سر دان تکبير از سخنان مشاور رييس جمهور و رياست سازمان حج و زيارت حمايت کردند.مجید عبداللهی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.