پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

وزیر ارشاد در آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان حج و زیارت:

حج مسیر تحول فردی، گروهی و ارتباطات جهانی است

حج مسیر تحول فردی، گروهی و ارتباطات جهانی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان حج و زیارت گفت: فلسفه شکل گیری این سازمان این بود که جمهوری اسلامی ایران حج را فقط یک سیاحت و زیارت کوتاه مدت تلقی نمی کند بلکه مسیر تحول فردی، گروهی و ارتباطات جهانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، دکتر سیدعباس صالحی با بیان این مطلب افزود: با توجه به این امر مسیر حج را نمی توان بدون ساختار پیش برد و به طور قطع به سازمان دهی در این زمینه نیازمندیم.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه های ٤٠ ساله در این حوزه مسیرهای خوبی را پیش آمده ایم اما تا قله فاصله بسیاری داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کعبه مایه قوام زندگی انسان و مردمان است. وقتی این مکان نقطه بعثت پیامبر (ص) و نقطه عدالت تامه هستی است درمی یابیم که در تکوین هستی آثاری دارد.

وی ادامه داد: خداوند خواسته است که این نقطه به گونه ای درآید که ابعاد مختلف زندگی انسانی هم به صورت فردی، گروهی با آن تحول یابد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: قدرتی که حج داشته و دارد به این گونه است که بعد فردی و حوزه های معرفتی، رفتار و تجربه ها و سلوک معنوی و درونی زندگی انسان را متحول می کند و انسان را انسانی دگر می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حج باید بر روی بعد گروهی زندگی انسان ها تاثیر بگذارد. از این طریق زن و شوهری که به حج می روند رفتار میان فردی آن ها را مهربان تر می کند و خانواده استوارتر و متدین تری می سازد.

وی با اشاره به نقش حج بر زندگی اجتماعی انسان ها ادامه داد: در ابعاد اجتماعی نقشی که حج می تواند در توسعه مادی و معنوی روستاها، شهرها و یک کشور داشته باشد حائز اهمیت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: حج را باید به عنوان فرصتی برای توسعه های محلی، منطقه ای و ملی بدانیم و تاثیری که حج می تواند در ابعاد جهانی و روان شدن روابط ملت ها و برطرف شدن سوءتفاهم ها داشته باشد را نیز نباید فراموش کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ویژگی های فردی و علمی حمید محمدی رئیس پیشین سازمان حج و زیارت گفت: آقای محمدی در شرایط خاصی مسئولیت این سازمان را پذیرفتند و با همت ایشان و حجت الاسلام قاضی عسگر این مسیر پر ابهام به فضای روشن تری تبدیل شد.

صالحی با تقدیر از خدمات و تلاش های سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه راه اندازی مسیر حج افزود: در دو سال گذشته تلاش های بسیاری در این زمینه صورت گرفت که لازم است از تلاش های وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای حمید محمدی و بعثه مقام معظم رهبری تشکر کنم.

صالحی با اشاره به ویژگی های مدیریتی و علمی علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در شرایط سخت ارتباطات خارجی به سر می بریم و شرایط سخت، مدیریت جهادی و سخت می طلبد. آقای رشیدیان سابقه مدیریت در شرایط سخت و بحرانی را داشته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایشان از یک طرف سابقه مدیریتی طولانی در حوزه های اجرایی دارند و از طرفی سابقه مدیریت در شرایط بحرانی را دارند. ایشان همچنین با موضوع حج و زیارت به خوبی آشنایی دارند و با اعتبار خدمت به زائرین حرم امام رضا (ع) در حوزه زایرین هم تجربه دارند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه آقای رشیدیان فردی دغدغه مند هستند امیدواریم با تعاملات وسیع با شخصیت های عالی نظام مسائل و دغدغه ای این حوزه را نیز به خوبی برطرف و به حداقل برسانند.

در پایان این آئین حکم حمید محمدی به عنوان مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین حکم ریاست علیرضا رشیدیان در سازمان حج و زیارت از سوی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایشان اهدا شد.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.