پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

حکومت امام زمان، الگوی مدیریت جامعه امروز

حکومت امام زمان، الگوی مدیریت جامعه امروز

نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت حکومت امام زمان را الگوی مدیریت جامعه امروزدانست و تصریح کرد: امروز مردم همان حکومت با همان ایده ها را توقع دارند و بدنبال عدالت، امنیت اقتصادی و اجتماعی، توسعه علمی و رشد فضایل اخلاقی در جامعه هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از پایگاه خبری بعثه مقام معظم رهبری؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر، درجلسه تواصی به حق درجمع کارکنان سازمان حج و زیارت وبعثه مقام معظم رهبری از حادثه سیل و لزوم کمک به هموطنان سیل زده در چند استان کشور بعنوان مسئله روز یاد کرد و با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای کمک به آسیب دیدگان از این حادثه، ابراز امیدواری کرد با کارهای مهمی که در آینده با دستورمعظم له و دولت محترم انجام خواهد شد مشکل هموطنان سیل زده حل شود و به شرایط اولیه بازگردند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت کمک های شایان ملت بزرگ و با فضیلت ایران به سیل زدگان را شایسته تقدیر و سپاس دانست و گفت: این مردم بیش از صد میلیارد تومان به حساب هلال احمر واریز کرده اند و نزدیک به پنجاه میلیارد تومان هم کمک های جنسی و نقدی داشته اند.

وی افزود: همه طبقات و گروهها از حوزه های علمیه و طلاب تا اقشار مختلف مردم به صورت خودجوش حضورچشمگیری در کمک رسانی داشتند و صحنه هایی را خلق کردند که یادآور دوران دفاع مقدس بود.

نماینده ولی فقیه به سخنان رئیس هلال احمر کشورمان مبنی بر عدم امکان واریزکمک ها نقدی خارجی به حساب این سازمان بدلیل تحریم ها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران درحوادثی مانند زلزله و سیل در کشورهای دیگر همواره در کمک رسانی پیشقدم و غمخوارملت های دیگر بوده است.

وی افزود: این شرمساری درتاریخ باقی خواهد ماند و آنها باید روزی پاسخگو باشند که چرا بدلیل کارهای یک فرد نابخرد در آمریکا، خود را تسلیم وی کردند و با وجود ادعای دفاع ازحقوق بشر دراین حوادث واکنشی از خود نشان ندادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر بخش دوم سخنان خود را به فرارسیدن نیمه شعبان میلاد با سعادت حضرت ولی عصر(عج) اختصاص داد و با اشاره به اینکه متاسفانه گاهی نگاه منفی در حوزه مهدویت وجود دارد، تصریح کرد: این نگاه باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه برخی افراد فقط نگاه حاجت خواهی وحل مشکلات فردی و اجتماعی به حضرت دارند، اظهار داشت: اگرمعتقدیم غیبت به امر خداست و باریتعالی می داند چه زمانی مصلحت است تا امام ظهورکند بنابراین نباید تسلیم خواسته شیادانی شویم که عده ای را در داخل و خارج از کشور به بهانه رویت امام زمان به مسیرهای انحرافی سوق می دهند.

نماینده ولی فقیه خارج نشدن از مسیر صحیح مهدویت را ضروری دانست و گفت: ما امروز وظیفه داریم برای ظهور آن حضرت دعا کنیم و درعین حال زمینه ساز ظهور موعود هم باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکردر ادامه شرایط قبل از ظهور امام زمان (عج) را یادآور شد و با بیان اینکه رسول خدا(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) تعابیر مهمی در این زمینه دارند، گفت: در روایات به آفت های قبل از ظهوراشاره شده که از جمله کم اهمیت شمردن دین و توسعه ربا و ظلم در جوامع بشری است.

وی با طرح این سوال که از حکومت امام عصر چه توقعی می توان داشت و در زمان ظهور چه اتفاقی برای مردم و جامعه خواهد افتاد؟ به تبیین شرایط ظهور پرداخت و گفت: اولین نکته توسعه عدالت در سطح جهان است و بر اساس روایات امام زمان با مدیریت صحیح؛ عدالت را به نحوی در جامعه حاکم خواهد کرد که همه آن را حس کنند و هیچ کس به دیگری ظلم و ستم نکند.

نماینده ولی فقیه برقراری امنیت اخلاقی را دومین ویژگی زمان ظهور عنوان کرد و گفت: درزمان ظهوربه نوامیس مردم تعرضی صورت نمی گیرد وخیانت، غش در کارها و فریب کاری رخ نخواهد داد چون قانون و عدالت درست و قاطع اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه در روایت آمده است دردوره آخرالزمان امنیت به گونه ای برای مردم تامین می شود که گرگ و میش کنارهم زندگی می کنند، افزود: معنای این روایت این نیست که دو حیوان گرگ و میش را در یکجا نگهداری می کنند بلکه به این اشاره دارد که برخی انسان ها را که از گرگ بدترند با افراد سالم و مظلوم جامعه کنار هم قرار می دهد بدون آنکه آن گرگ صفتان بتوانند تعرضی به دیگران داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه آمریکا امروز وجهه گرگ صفتی دارد و دست از شرارت برنمی دارد، اضافه کرد: اقتدارامام زمان به حدی است که افراد گرگ صفت و مظلوم کنار یکدیگر زندگی می کنند و هیچ کس حق تعرض به دیگری را ندارد.

وی با اشاره به اینکه امنیت اقتصادی نیزویژگی دیگری است که در دوره امام زمان اتفاق خواهد افتاد، گفت: در روایت آمده است دراین دوره افرادی که می خواهند زکات بدهند فقیرپیدا نمی کنند و به ناچار باید شهر به شهر دنبال فقیر بگردند تا زکات خود را بدهند.

وی افزود: امام زمان اقتصاد صحیحی را حاکم خواهد کرد به نحوی که مردم دچار فقر و بیچارگی نخواهند بود.

نماینده ولی فقیه از توسعه علمی بعنوان چهارمین ویژگی حکومت حضرت حجت نام برد و گفت: درروایت آمده است وقتی آن حضرت ظهور کند دست عنایت خود را بر سر مردم قرار می دهد و عقل شان کامل می شود.

وی گفت: امام صادق می فرمایند: اگرعلم را به 27 جزء تقسیم کنیم تا زمان ما فقط دو جزء از آن روشن شده و 25 جزء آن باقیمانده است و با ظهور امام زمان هر 27 جزء آن افشاء خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید به اینکه حکومت حضرت ولی عصرالگوی مدیریت امروزماست، اظهار داشت: امروزمردم همان حکومت با همان ایده ها را توقع دارند و بدنبال عدالت، امنیت اقتصادی و اجتماعی، توسعه علمی و رشد فضایل اخلاقی در جامعه هستند.

وی افزود: اگرمی گوییم حکومت امام زمان یک روزی اتفاق خواهد افتاد امروز هم مردم از جمهوری اسلامی این توقع را دارند و توقع شان صحیح و بجاست.

وی با اشاره به اینکه حضرت على (ع) پس از پذیرش حکومت، خطاب به مردم فرمود: «لولا حضور الحاضر و قیام الحجة بوجود الناصر و ما اخذ اللّه على العلماء ألاّ یُقارّوا على کِظّةِ ظالم و لا سَغَبِ مظلوم لألقَیتُ حَبلَها على غارِبها و لسقیتُ آخرها بکأس اوّلها و لألفیتُم دنیاکم هذه أزهَدَ عندى من عَفطَةِ عَنْز- اگر اجتماع مردم و نیاز آنان به رهبرى نبود و اگر به خاطر اعلام یارى مردم، حجّت بر من تمام نمى‏شد و اگر خداوند از علما پیمان نگرفته بود که بر پرخورى ستمگر و گرسنگى ستمدیده آرام نگیرند، من ریسمان و افسار حکومت را بر کوهان آن مى‏انداختم و با همان ظرفى که درخت خلافت را اولین بار آب دادم (و در خانه نشستم) اکنون هم آب مى‏دادم و خود به خوبى درک مى‏کردید که این دنیاى شما با مال و مقام و حکومتش نزد من بى اعتبارتر از آبى است که به هنگام عطسه کردن از بینى بزغاله بیرون مى‏آید» ، تصریح کرد: امروز هم مسئولان باید تلاش کنند و نگذارند مردم ناامید شوند؛ آنها باید توان بیشتری از خود نشان دهند و بهترین افراد و شایسته ترین انسانها را بکار بگمارند و قاطع و به موقع با کارگزارانی که درمسیر انحرافی قدم برمی دارند، برخورد کنند.

نماینده ولی فقیه تاکید کرد: در حکومت اسلامی باید حقوق مردم رعایت شود و به آنها ظلم و اجحاف صورت نگیرد و افراد از موقعیت شغلی خود سوء استفاده نکنند.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.