پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رمضان، ماه انس با قرآن، خدا و دعاست

رمضان، ماه انس با قرآن، خدا و دعاست
نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت درآستانه ورود به ماه مبارک رمضان تصریح کرد: این ماه پربرکت، ماه انس با قرآن ، خدا و دعا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت به نقل از روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکردرمراسم تواصی بحق درجمع نمازگزاران سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه امام رضا (ع) برای روزهای پایانی ماه شعبان خواندن دعای "اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِی مَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ " را توصیه کرده اند، اظهار داشت: اگر وسیله آمرزش ما تاکنون فراهم نشده و خداوند ازگناهانمان نگذشته است، دعا کنیم درچند روز باقیمانده از ماه شعبان باریتعالی از گناهان ما بگذرد تا پاک و پاکیزه وارد ضیافت الله شویم.
نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت با اشاره به برکات سه ماه بزرگ رجب ، شعبان و رمضان، گفت: اگرکسی موفق شود به آنچه که درمناجات شعبانیه آمده است درماه شعبان عمل کند انسان می تواند به درجه انقطاع الی الله دست یابد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید براینکه چنین فردی می تواند ازهمه چیز به جز خدا بگذرد، گفت: این به معنای استفاده نکردن ازمواهب الهی نیست لیکن اهل سیر و سلوک بهترین درجه ای که به آن می رسند، انقطاع الی الله است.
وی تصریح کرد: جز خداوند هیچ چیز درامور مربوط به زندگی بشر و جهان خلقت نقشی ندارد و آنکس که به این حقیقت دست یابد به غیر خدا توجهی نخواهد داشت.
نماینده ولی فقیه با تاکید براینکه هیچ کس نمی تواند به کنه ذات حق تعالی برسد، اظهار داشت: دست یافتن به معرفت الهی ممکن و به کنه ذات باریتعالی غیرممکن است و با توجه به اینکه وجود مقدس ذات حق بی نهایت است؛ معنا ندارد که وجود ضعیفی مثل انسان بتواند خود را به بی نهایت برساند.
وی با اشاره به مراحل سیر و سلوک الی الله، گفت: افراد ناتوان خیری از سیر و سلوک درک نمی کنند لیکن همچون امیرمومنان حضرت علی (ع) در مرحله اعلای آن قرار می گیرد و می فرماید من خدایی را که ندیده ام عبادت نمی کنم یعنی با تمام وجود خدا را حس می کنم.
وی افزود: خدا قابل رویت نیست اما پروردگار عالم به گونه ای معرفت خود را در بعضی دل ها قرارمی دهد که آنها خدا را حس می کنند و جلوه های او را در همه جا می بینند و از جلوه ها به حق پی می برند.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه انسان باید بگونه ای خود را آماده کند تا از لحظه ورود به ماه رمضان از برکات این ماه بیشترین بهره را ببرد، گفت: افرادی که در ماه رجب و شعبان تمرین کرده اند وقتی به ماه رمضان می رسند در واقع به قله رسیده و از این ماه بهره ها می برند.
وی افزود: در روایت آمده است انسان ها اگر می دانستند رمضان یعنی چه؟ و چه عظمتی دارد، از خدا می خواستند که همه سال رمضان باشد.
وی با اشاره به تعابیرزیبای رسول اکرم (ص) درباره ماه رمضان، اظهار داشت: دراین ماه پربرکت باب رحمت الهی بر روی مردم گشوده می شود و در هر لحظه ای از آن هزاران نفر مورد عفو الهی قرار می گیرند و در شب های قدربه اندازه همه کسانی که تا آن شب مورد مغفرت باریتعالی قرار گرفته اند یک جا بخشیده می شوند.
نماینده ولی فقیه با مهم خواندن فرصت هایی که ماه رمضان برای انسان ایجاد می کند، گفت: ماه رمضان ماه انس با قرآن و خداست و در این ماه توجه ما به خداوند بیشتر می شود وخواندن هرآیه ثواب یک ختم قرآن را دارد.
وی در ادامه از ماه رمضان بعنوان ماه رحمت و شفقت یاد کرد و با اشاره به مضامین دعای این ماه که می گوید: اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جایِعٍ اَللّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ و... گفت: درعبارات این دعا بر رحمت ، لطف و توجه به محرومان تاکید شده است و این موارد درس های تربیتی ماه رمضان است.
وی با بیان اینکه در این ماه برانفاق حتی به دادن یک دانه خرما و یا یک لیوان آب به دست روزه دار توصیه شده است، گفت: رمضان ماه تمرین نوع دوستی و ادب و احترام اجتماعی است و پیامبر اکرم درخطبه شعبانیه می فرماید: " وَقِّرُوا کبَارَکمْ وَ ارْحَمُوا صِغَارَکمْ – به بزرگترها احترام بگذارید و نسبت به کوچکترها شفقت داشته باشید ".
وی افزود: ماه رمضان ماه تمرین رحمت، زندگی شیرین مسالمت آمیز با دیگران و دوری از گناه است .
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، ترک خوردن و آشامیدن را یک مرحله از ماه رمضان ذکرکرد و گفت: افرادی که معرفت شان بیشتر است روزه اعضا و جوارح را می گیرند یعنی فرد زبانش روزه است؛ دروغ نمی گوید، غیبت نمی کند، تهمت نمی زند و آبروی کسی را نمی برد. چشمش روزه است یعنی به نوامیس مردم نگاه نمی کند و دستش روزه است یعنی دستش به گناه نمی آلاید و یک امضای خلاف نمی کند.
وی افزود: مرحله بالاتر، مصونیت فکری است یعنی انسان هایی که به حد اعلای روزه داری می رسند فکرشان آلوده به گناه نمی شود و سوءظن هم به کسی ندارند.
نماینده ولی فقیه دعاهایی را که در ماه رمضان خوانده می شود درس زندگی دانست و از انس با دعا بعنوان یکی دیگر از ویژگی های ماه رمضان نام برد و با اشاره به مضامین زیبای دعاهای افتتاح و ابی حمزه ثمالی گفت: خواندن دعای ابی حمزه ثمالی می تواند تحول روحی در انسان ایجاد می کند و هنگامی که امام سجاد (ع) فرازهای این دعا را می خواندند حالشان دگرگون می شد و گریه می کردند.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکربا اشاره به اینکه ماه رمضان فرصت طلایی برای اولیای خداست و افرادی که اهل سیر و سلوک هستند اول سال خود را ماه رمضان قرار می دهند، اظهار داشت: اگر انسان بداند چگونه وارد ماه رمضان شود وقتی به شب های قدر می رسد و نامه اعمال او را بدست امام زمان(عج) می دهند قطعا امام زمان را خوشحال خواهد کرد.
وی افزود: در این ماه باریتعالی دنبال بهانه است تا مردم را با کوچکترین عمل مورد عنایت و آمرزش قرار دهد لذا در این چند روز باقیمانده همه تلاش کنیم تا پاک و پاکیزه وارد رمضان شویم و از همه لحظات و برکات آن بهره بگیریم و استفاده کنیم.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

سعیدی
سعیدی ﺳﻪشنبه, 10 اردیبهشت,1398 12:55
التماس دعا