پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

ایجاد روحیه امید در توانمندسازی جسمی زائران بسیار موثر است

ایجاد روحیه امید در توانمندسازی جسمی زائران بسیار موثر است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از اعضای مرکز پزشکی حج و زیارت خواست با ایجاد روحیه امید و انتقال انرژی مثبت برای توانمندسازی جسمی زائران تلاش کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت به نقل از بعثه مقام معظم رهبری؛ حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب امروز شنبه (25 خرداد ماه) درهمایش تیم های بهداشتی و درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در تهران، خدمتگزاری به زائران خانه خدا را «یک توفیق بزرگ الهی» دانست و نخستین گام برای موفقیت در آن را «اخلاص» برشمرد.

وی گفت: اگر اخلاص در کار نباشد و برای خدا کار نکنیم، همه زحمات و تلاش های ما چیزی جز خسران نخواهد بود.

 سرپرست حجاج ایرانی خطاب به تیم اعزامی پزشکی حج و زیارت به سرزمین وحی اظهار داشت: خداوند شما را برای خدمتگزاری به مهمانان خانه خویش انتخاب کرده است و ما همه بابت این موهبت باید شاکر و قدردان خدا باشیم.

وی با تقدیر از خدمات پزشکان، پرستاران و دیگر عوامل هیئت پزشکی برای حفظ و مراقبت از سلامتی زائران و درمان آنان تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف پزشکان و کادر درمانی، امیدوارسازی حجاج است و ایجاد روحیه امید در توانمندسازی جسمی زائران بسیار موثر است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: گاهی اوقات، سفر حج اولین و آخرین سفر خارجی زائران بیت الله الحرام است و چون اولین سفر آنها است، ممکن است تا کنارآمدن با شرایط جدید زمینه مشکلات روحی بر آنان مستولی شود؛ دراین شرایط، ایجاد امیدواری در زائران کار بسیار مهمی است.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت بر ضرورت خوشرویی در برخورد با زائران تاکید کرد و افزود: درهیچ شرایطی، نباید خستگی ما را از پای در بیاورد و در خوشرویی و رفتار متین با زائران؛ تاثیر منفی بگذارد.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین برحفظ اسرار خصوصی زائران از سوی پزشکان و روحانیون کاروانها تاکید کرد و گفت: ما باید اسرار مردم را در هر شرایطی حفظ کنیم و به بهترین شیوه، آنها را در زمینه رفع مشکلی که با آن مواجه هستند، یاری دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب که در جمع پزشکان و اعضای تیم های بهداشتی، درمانی، پرستاری، آزمایشگاهی و پاراکلینیکی اعزامی به حج تمتع 98 سخن می گفت، در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه گاهی شایعاتی درباره مسایل پزشکی و بهداشتی حج از جمله آب زمزم پخش میشود، تصریح کرد: از آنجا که وظیفه مرکز پزشکی، ایجاد آرامش در میان زائران و رسیدگی و پاسخگویی به مسایل در حوزه های بهداشتی و درمانی است، این مرکز باید به این موضوعات به سرعت پاسخ مستند و منطقی بدهد.

وی با بیان اینکه بعثه مقام معظم رهبری وظیفه خود را در این زمینه انجام داده است، افزود: سه نمونه از آب زمزم مورد بررسی و آزمایش های علمی قرار گرفته است و نتایج نشان می دهد آلودگی هایی که مطرح می شود، در آن وجود نداشته است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: بهترین سوغات زائران حرم امن الهی برای پیامبراکرم (ص)، آب زمزم بود و امروزه نیز هر روز چند تانکر از آب زمزم را به مدینه انتقال می دهند تا زائران در مدینه نیز از آن استفاده کنند.

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت با بیان اینکه تاکنون شواهدی مبنی بر آلوده بودن آب زمزم مشاهده نشده است، از پزشکان خواست به طرح اینگونه مسائل و ابهامات در حوزه تخصصی خویش پاسخ بدهند.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر احیانا روزی گفته شود که آب زمزم اشکال دارد، این موضوع چه ربطی دارد به اینکه عده ای بخواهند فریضه دینی حج را زیر سوال ببرند.

سرپرست حجاج ایرانی دراین زمینه ازهمه مسئولان وخدمتگزاران حج خواست به موضوعات و شبهات مطرح شده از سوی افراد در موضوع حج پاسخ های روشن ارایه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: گاهی این شبهات، دینی است که روحانیون کاروانها باید به آن جواب بدهند و گاهی نیز شبهات در حوزه مسایل اجرایی است که سازمان حج و زیارت باید درباره آن روشنگری کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: هر ساله میلیونها نفر در کشور به منظور گردشگری به نقاط مختلف دنیا سفرمی کنند و کسی در باره آن چیزی نمی گوید ولی در مورد سفرحج عده ای مطرح می کنند که چرا در راه حج پول خرج می کنند درحالی که انجام فریضه حج، دستور دین مبین اسلام است.

برپایه این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر دیگر سخنرانان این همایش بودند که با بیان شرایط حج امسال، توصیه هایی به تیم های بهداشتی و درمانی مرکز پزشکی حج وزیارت جمعیت هلال احمر در حج 98 ارائه کردند. سخنرانان همچنین ضرروت تعامل و همکاری همه ارگان های مرتبط با حوزه حج وزیارت را برای ارائه خدمات مطلوب به زائران برای برگزاری هرچه بهتر حج یادآور شدند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.