پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

خدمات نرم‌افزار «زائریار» چیست/طرح «برکت به خانه» راهکاری برای تهیه سوغات و ملزومات سفر زائران

خدمات نرم‌افزار «زائریار» چیست/طرح «برکت به خانه» راهکاری برای تهیه سوغات و ملزومات سفر زائران
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت با اشاره به رونمایی از نرم‌افزار «زائریار» ویژه حجاج ۹۸ به تشریح امکانات این نرم‌افزار برای زائران خانه خدا پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ محمد آزاد معاون منابع انسانی سازمان حج و زیارت در برنامه روضه رضوان شبکه دو سیما با اشاره به برنامه‌ریزی برای حضور زائران خانه خدا در مکه‌مکرمه و مدینه منوره، گفت: اولین گروه زائران خانه خدا از ۱۷ تیرماه به مقصد مدینه منوره حرکت می‌کنند و روند اعزام زائران خانه خدا تا ۱۴ مردادماه ادامه دارد.تاریخ بازگشت نیز از 26 مرداد ماه لغایت 17 شهریور ماه خواهد بود.

**زائران سوغات‌خود از سایت «برکت» خریداری کنند
وی با اشاره به طرح «برکت به خانه» افزود: زائرانی که به حج تمتع مشرف می‌شوند از بازارگردی پرهیز کنند و از فضای روحانی و معنوی شهرهای مدینه و مکه بهترین بهره را کسب کنند.

وی افزود: بر همین اساس طرح «برکت به خانه» راه‌اندازی شد تا حجاج سوغات خود را از داخل کشور خریداری کنند و کمتر وقت خود را صرف بازارگردی نمایند و بیشتر به عبادات و مناسک ایام بپردازند.

آزاد هدف از راه‌اندازی طرح «برکت به خانه»را کمک به تولید داخلی و گامی به سوی تحقق شعار سال دانست و افزود: زائران می‌توانند با مراجعه به سایت برکت به صورت اینترنتی وسایل و‌اقلام‌ مورد نیاز و همچنین سوغات خود را خریداری کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: در سایت «برکت به خانه» اقلام و‌اجناسی که زائران بیشتر در نظر دارند به عنوان سوغات تهیه کنند تا از بهره معنوی بهتری در عربستان داشته باشند، عرضه شده است.
**کمترین و بیشترین زمان حضور زائران در عربستان

وی با بیان اینکه تعداد زائران در سال جاری بیش از ۸۶ هزار نفر است، گفت:امسال ۳۰۹ کاروان مدینه اول و ۲۶۴ کاروان مدینه بعد خواهند بود. همچنین تمامی پروازهای زائران خانه خدا از طریق هواپیمایی کشورمان انجام می‌شود که عملیات بازگشت بنابر زمانبندی انجام شده صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه تقریبا ۵۳ درصد زائران حج تمتع ۹۸ خواهران و ۴۷ درصد آقایان هستند، گفت: میانگین سنی زائران حج امسال ۵۶ سال است بنابراین با توجه به میانگین سنی و گرمای هوا زائران باید به توصیه‌های پزشکان و‌ مدیر کاروان توجه جدی داشته باشند تا دچار مشکل نشوند و ‌زمان حضور در عربستان را به‌خوبی سپری و‌مدیریت کنند.

**لزوم آشنایی با محدودیت‌های عرفات‌و منا

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت با بیان اینکه زائران بیت‌الله الحرام باید داروهای تخصصی خود را همراه با نسخه به همراه داشته باشند، گفت: البته جلسات متعددی تشکیل و‌ بارها تذکر داده شده که زائران حتما در این جلسات حضور یابند تا ضمن اشنایی با این سفر معنوی با بایدها و‌نبایدهای آن آگاه شوند.

وی‌افزود:حضور منظم در جلسات آموزشی و توجه به تذکرات روحانیون و پزشک کاروان، کسب اطلاعات کافی از تمامی مسائل فرهنگی، بهداشت از طریق مطالعه کتاب‌هایی که بعثه در اختیار زائران قرار داده و‌ همچنین آشنایی با محدودیت‌هایی که در منا و عرفات وجود دارد، نقش مهمی در داشتن سفری خوب برای زائران خانه خدا خواهد داشت.

**نرم‌افزار «زائریار» ویژه حجاج۹۸/ امکان امدادرسانی به حجاج در عربستان

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت در ادامه به راه‌اندازی سامانه موبایلی «زائریار» اشاره کرد و‌گفت: این نرم‌افزار تلفن‌همراه برای خدمت به زائران خانه خدا طراحی شده است که از امروز می‌توانند زائران این برنامه را بر روی‌گوشی خود نصب کنند.

وی با بیان اینکه نرم افزار «زائریار» برنامه‌های مختلف حج تمتع و اماکن زیارتی، مسیریابی، امداد و اخبار متنوع را در اختیار زائران قرار می‌دهد، افزود: در این نرم‌افزار علاوه بر ارزیابی مسیرها و اطلاع‌رسانی از آخرین اقدامات و فعالیت‌ها، بخشی به عنوان امداد نیز طراحی شده است که زائران در هنگام حضور در مکه مکرمه و‌مدینه‌منوره و در صورت بروز مشکل همانند گم کردن هتل یا ... می‌توانند از طریق آن همکاران ما را از موقعیت و‌مشکل خود آگاه کرده تا تیم امدادرسان در محل حاضر شود. همچنین تیم بازرسی داریم که انتقادات و پیشنهادات را دنبال می‌کنند.

آزاد با اشاره به لزوم تزریق واکسن مننژیت برای تمامی زائران خانه خدا، گفت: افرادی که داروی خاص مصرف می‌کنند، نظر پزشک را برای سفر پرسیده و نسخه لازم را با خود به همراه داشته باشند. علاوه بر این‌به زائران توصیه می‌کنیم تا به قوانین کشور میزبان‌احترام بگذارند به طور مثال طبق قانون عربستان از زائران در فرودگاه انگشت‌نگاری می‌شود که باید زائران با آگاهی و نظم این قوانین را رعایت کنند.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.