پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مقدمات حضور زائران در حج ۹۸ آماده شده است

مقدمات حضور زائران در حج ۹۸ آماده شده است
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به آماده‌سازی مقدمات برای حضور زائران خانه خدا در عربستان، گفت: نخستین گروه زائران ایرانی 17 تیرماه به عازم عربستان خواهند شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ اکبر رضایی معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت با حضور در شبکه خبر سیما ضمن گرامیداشت هفته حج به تشریح اقدامات انجام شده برای حجاج ۹۸ پرداخت.
رضایی با بیان اینکه اولین گروه از عوامل اجرایی حج تمتع سال جاری ۱۳ تیرماه عازم مدینه منوره شدند، اظهار کرد: اولین گروه اجرایی به منظور آماده‌سازی امور در حوزه‌های مختلف همچون حمل و نقل، تغذیه و اسکان و‌همچنین پزشکی در مدینه مستقر شده‌ و هم‌اکنون زمینه برای حضور زائران کشورمان انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه اولین گروه زائران بیت‌الله الحرام از دوشنبه ۱۷ تیرماه به عربستان منتقل می‌شوند، گفت: عملیات اعزام زائران خانه خدا به عربستان تا ۱۴ مردادماه ادامه دارد و اولین پرواز بازگشت حجاج 26 مردادماه صورت می‌گیرد که تا 17 شهریور ادامه می یابد.
رضایی با بیان اینکه امسال تمام پروازهای حج تمتع به وسیله پروازهای جمهوری اسلامی ایران انجام‌می‌گیرد، افزود: تلاش ما در حوزه‌های مختلف از جمله حمل و نقل، اسکان و تمامی خدمات کاهش هزینه‌ها همراه با ارائه کیفیت مناسب است که با توجه به مذاکرات، قیمت ارائه شده ایران ایر مناسب‌ترین گزینه برای پرواز زائران کشورمان بود، برهمین اساس قرارداد لازم برای انتقال زائران خانه خدا منعقد و پروازها بر عهده ایران‌ایر سپرده شد.
معاون حج و عمره سازمان حج‌و زیارت با اشاره به تعداد زائران حج تمتع۹۸، تصریح‌کرد: امسال ۸۶ هزار و ۶۵۰ نفر از کشورمان
در حج تمتع مشرف خواهند شد.
وی در ادامه به نرخ ارز همراه حجاج ۹۸ اشاره کرد و گفت: با هماهنگی‌هایی‌که با بانک مرکزی داشتیم، ارز همراه حجاج ۲۰۰ دلار تعیین شده است که زائران می‌توانند برای دریافت آن با همراه داشتن کارت ملی به شعب ارزی بانک ملی مراجعه کنند. همچنین هماهنگی‌های لازم برای دریافت متمرکز ارز همراه حجاج توسط مدیر کاروان را نیز صورت گرفته تا زائران بتوانند به راحتی این ارز را دریافت کنند.
رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی نرخ ارز همراه زائران، افزود: ما از ابتدا اعلام‌ کردیم ارز اختصاص یافته به حجاج بر اساس مقررات بانک مرکزی است. به‌همین‌منظور نرخ آن را نیز بانک‌مرکزی تعیین کرده است و ‌ما نقشی در این رابطه نداریم.
وی با بیان اینکه مقدمات برای اسکان زائران فراهم شده است، گفت: یکی از موضوعات مهم در حج اسکان است که تلاش شد با حفظ کیفیت مسکن، ۸ درصد کاهش نرخ داشته باشیم. در مکه مکرمه با توجه به‌نوساز بودن ساختمان‌ها مشکلی نداریم و‌ عموما هتل‌ها با کیفیت است و امیدواریم رضایت زائران را جلب کنیم. اما در مدینه منوره به دلیل تخریب‌های اطراف حرم و منطقه مرکزی زائران باید استحضار داشته باشند که کیفیت ساختمان و هتل‌ها پایینتر است و همچنین مدت اقامت زائران در مدینه منوره نیز نسبت به گذشته کاهش داشته است.
معاون‌حج‌و عمره سازمان حج‌و زیارت با اشاره به اینکه تنوع در برنامه غذایی حجاج خاطر نشان کرد: امسال با توجه به گرمای هوا در موعد‌حج تمتع و اعزام زائران خانه خدا، علاوه بر دقت در مواد اولیه و ‌میزان مصرف میوه، درباره تنوع غذایی حجاج نیز. با کارشناسان تغذیه جلسات مختلفی داشتیم‌که در نهایت برنامه‌ غذایی متنوعی تدوین شد که امیدواریم رضایت زائران را در این زمینه نیز کسب کنیم.
رضایی با بیان اینکه برای حمل و نقل زائران خانه خدا برنامه‌ریزی شده است، گفت: نقل درون شهری در مکه‌مکرمه انجام شده و در هر ساعت از شبانه روز وسایل نقلیه در هتل و ایستگاه‌های حمل و‌نقل تعریف شده است، به طوری که زائران را از هتل‌ها به مسجدالحرام و بالعکس منتقل می‌کند. در مدینه‌منوره نیز به دلیل نزدیکی‌هتل‌ها به مسجدالنبی (ص) نیازی به نقل درون شهری نیست و زائران در هر ساعتی امکان تشرف و زیارت دارند.
معاون حج و‌عمره سازمان حج و زیارت در پایان با بیان اینکه زائران ایرانی باید الگویی برای سایر زائران خانه خدا باشند، گفت: بهتر است زائران با مطالعه و استفاده از کتاب‌هایی که در اختیار دارند، آمادگی‌های قبل از سفر را کسب کنند و‌در حین سفر نیز با رعایت رفتار خود ‌به وظیفه زائر بودن ‌خود به خوبی عمل کنند.
امسال بیش از ۸۶ هزار ایرانی از طریق 19 ایستگاه پروازی به‌حج تمتع مشرف می‌شوند و اولین گروه زائران خانه خدا ۱۷ تیرماه از فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) عازم مدینه منوره‌خواهد شد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.