پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

لباس خدمت جایگزین لباس احرام

لباس خدمت جایگزین لباس احرام

مدیران و کارگزاران و همه دست اندرکاران اجرایی سازمان حج و زیارت در ایامی که هر مسلمانی آرزو دارد در طول عمر خود زمانی را در این وادی و سرزمین مقدس باشد ودر لباس احرام در حریم کبریایی سرزمین وحی،اعمال حج تمتع را به جا آورد عزم کردند تمام لحظه لحظه فرصت خود را در لباس خدمت به خدمتگزاری زائران بیت الله الحرام بگذرانند.

از این رو کاورهای متحدالشکلی که به تن این خدمتگزاران است به عنوان نماد این خدمت به تناسب هر حوزه خدمتی رنگی مشخص دارد تا بدانند و هوشیار باشند که نباید لحظه ای از انجام وظیفه خود در خدمت به ضیوف الرحمن  کوتاهی کنند و هم زائران و حجاج خانه خدا از این حضور دلگرم بوده و با خدمات بی وقفه آنان بتوانند در آرامش و بدون دغدغه زیارتی با حضور قلب و خالص داشته باشند و از این سفر بهره ای کامل ببرند.
از این رو مدیران و پرسنل سازمان حج که خود را خادمان ضیوف الرحمن می دانند در ایام تشریق و انجام اعمال واجب و مستحب توسط زائران بیت الله الحرام با توجه به حجم سنگین مسئولیت ، لباس احرام نپوشیدند تا مبادا لحظه ای از خدمت به زائران غافل شده و از انجام وظیفه اصلی خود باز بمانند. 
البته آنان می دانند که این خدمت صادقانه همپای حج و فراتر از آن می ارزد آنجا که امام صادق (ع) می فرماید :"لَقَضاءُ حاجَةِ امْرئٍ مُؤمنٍ أفضلُ مِنْ حَجَّةٍ و حَجَّةٍ و حَجَّةٍ حَتّى عَدَّ عَشَرَ حِجَجٍ» ؛ «برآوردن حاجت مؤمن از حج‌هاى مكرر برتر و افضل است." 
پیش از همه نیز رئیس سازمان حج و زیارت که هماره خدمت را افتخار خود می داند در این زمینه پیشرو است و با پوشیدن لباس خدمت پا به پای پرسنل و نیروهای این سازمان در بخش های نظارتی ، مدیریتی و عملیاتی چون حمل و نقلی، پزشکان وپرستاران ، خادمان مکاتب و غیره در همه حوزه ها و عرصه های خدمت رسانی حضور دارد وضمن سرکشی و نظارت بر امور ،لحظاتی را با آنان به گفت و گویی صمیمانه و انگیزه بخش می گذراند.
همه مدیران اجرایی سازمان حج و زیارت به همراه علی رضا رشیدیان روزهاست که درگیر ساماندهی و مدیریت زائران و اعزام آنها از مکه به عرفات و منا ، از عرفات به منا و مزدلفه و بعد از آن جمرات و در نهایت بازگشت همه آنها به مکه و بازگشت آنها به موطن و در این میان اعزام نیمی از حجاج در قالب مدینه بعد به شهر پیامبر (ص) هستند.
و اینک  11 ذیحجه ،زمان رمی شیطان است و از نخستین ساعات صبح همگی برای ساماندهی و اعزام کاروان های حجاج ایرانی از سرزمین منا به سوی جمرات بسیج شدند تا حجاج کشورمان در قالب کاروان های مشخص به صورت منظم در کمال آرامش و امنیت به جمرات رفته و بعد از انجام عمل رمی در نهایت مدیریت به خیمه گاه های خود بازگردانده شوند.
هوا به شدت گرم و دما بالاست و در این میان گروه های مختلف پرسنل و کارگزاران بر اساس تقسیم کار در مدیریت و هدایت جمعیت بیش از 70 هزار نفری زائرانی که توانایی و آمادگی برای رمی جمره را دارند به سمت جمرات فعال هستند ، عده ای با پلاکاردها در حاشیه مسیر اصلی راه را نشان می دهند، عده ای با بلندگو ضمن هدایت زائران و بیان جملات انگیزه بخش به آنان  شور و نشاط می بخشند پزشکان و پرستاران هم با کوله های امدادی خود با زائران همراه هستند تا ضمن آرامش بخشی به آنان در زمان نیاز و گرمازدگی زائران در صحنه حضور داشته باشند و خدمت رسانی کنند.
 رئیس سازمان هم به همراه عده ای دیگر با گشاده رویی و چهره هایی خندان در این گرمای هوا،  توزیع یخ و آب را در بین سیل حجاج در حال بازگشت از جمرات عهده دار شده اند تا به یاد سقای کربلا عطش تشنه ای را برطرف و در هوای داغ صحرای منا، خنکای شبنم را نثار حجاج بیت الله الحرام کنند.
در سایه این همدلی و همگامی همه بخش ها بویژه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و نیز ایجاد تعامل با طرف های مربوطه در کشور میزبان طی این ایام بر اساس گزارش ها ، با وجود سنگینی عملیات ایام تشریق ، مشکل جدی بروز نکرد و زائران و حجاج توانستند اعمال خود را در نهایت آرامش و به دور از هر مشکلی به انجام برسانند.
 ضمن آنکه همه امکانات اعم از آب ، یخ ، غذای گرم و مناسب برای زائران حتی زائرانی که به دلیل بیماریهای مختلف غذای رژیمی دارند و نیز محل های اسکان دارای سرمایش مناسب هم فراهم شده بود و این خود موجب شد تا زائران رضایت نسبی از این شرایط داشته باشند.
 امید است روزهای آتی هم در سایه این همدلی و تلاش و همراهی حجاح بیت الله الحرام ،روند عملیات بویژه در بازگشت به خوبی طی شود و زائران تا زمان بازگشت بتوانند بهره و حظ معنوی لازم را از این سفر ببرند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.