پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دیدار با وزیر گردشگری عراق خواستار شد:

تسهیل صدور روادید و تقویت و افزایش گردشگران مذهبی

تسهیل صدور روادید و تقویت و افزایش گردشگران مذهبی

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دیدار با وزیر گردشگری عراق، با اشاره به اشتراکات مهم و فراوان دینی و فرهنگی دو کشور، گفت: این اشتراکات راه را برای توسعه‌ی گردشگری بین ایران و عراق باز کرده است.

 محمدشریف ملک‌زاده در دیدار با لواء السمیسم - وزیر گردشگری کشور عراق - که در مجموعه‌ی فرهنگی - هنری ارگ آزادی انجام شد، با اشاره به دین و فرهنگ مشترک دو کشور و همچنین سابقه‌ی همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مأموریت‌های سه‌گانه‌ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اظهار کرد: تقویت همکاری‌ها و توسعه‌ی گردشگری بین دو کشور می‌تواند زمینه‌ساز تحولات بزرگ بین ایران و عراق باشد، چراکه سالانه صدها هزار نفر گردشگر و زائر از هر دو کشور به ایران و عراق سفر می‌کنند.

وی با بیان این‌که ایران و عراق دو کشور دوست، همسایه و مسلمان هستند، ادامه داد: با تمام وجود، آماده‌ی همکاری با عراق در حوزه‌ی مأموریت‌های سه‌گانه‌ی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم و در این زمینه هیچ محدودیتی را قائل نیستیم.

ملک‌زاده با اشاره به درخواست وزیر گردشگری عراق درباره‌ی همکاری ایران با عراق برای کشف و استرداد اشیای تاریخی عراق، گفت: مطمئن باشید که در این زمینه با عراق همکاری صمیمانه‌ای خواهیم داشت.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به جلسه‌ی هفته‌ی گذشته یونسکو، بیان کرد: در ان جلسه، پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران درباره‌ی عضویت عراق در کمیته‌ی استرداد اشیای تاریخی مورد موافقت قرار گرفت که این پیشنهاد نشان‌دهنده‌ی علاقه‌مندی ایران برای همکاری هرچه بییشتر با عراق است.

وی همچنین با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با عراق در سال‌های گذشته، یادآوری کرد: پیشنهاد من این است یک کمیته‌ی مشترک برای اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌های به امضا رسیده بین دو کشور تشکیل شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: تسهیل صدور روادید، تقویت و افزایش گردشگران مذهبی، تقویت فعالیت‌های بخش خصوصی، همکاری در حوزه‌ی مرمت آثار باستانی، تلاش برای کشف و استرداد آثار تاریخی سرقت‌شده از عراق و ... از مهم‌ترین محورهای همکاری بین ایران و عراق خواهد بود.

ملک‌زاده در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران آماده‌ی هرگونه همکاری با کشور عراق است، گفت: ایران به‌عنوان امن‌ترین کشور برای گردشگران، آماده‌ی میزبانی از گردشگران عراقی و زائرانی است که از کشور عراق به ایران سفر می‌کنند.

وی همچنین از سفر هیأتی شامل معاونان و مدیران معاونت میراث فرهنگی به عراق خبر داد و افزود: این هیأت به‌زودی از ایران به عراق سفر خواهد کرد.

وی در پاسخ به درخواست وزیر گردشگری عراق درباره‌ی معرفی شرکت‌های معتبر برای مرمت آثار تاریخی و باستانی این کشور، گفت: فهرستی از شرکت‌های معتبر و دارای رتبه‌بندی را در یک هفته‌ی آینده به عراق خواهیم داد.

در این دیدار، لواء السمیسم - وزیر گردشگری عراق - نیز با اظهار خرسندی از سفر دوباره به ایران و دیدار با مقامات ایرانی، با تأکید بر تقویت همکاری‌های دوجانبه بین ایران و عراق، اظهار کرد: عراق برای بازسازی و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی خود به تجربیات ایران چشم دوخته است.

وی با بیان این‌که مطمئن هستم مناسبات ایران و عراق آینده‌ی درخشانی خواهد داشت، ادامه داد: امیدوارم از فرصت‌های به‌وجود آمده برای تقویت همکاری بین دو کشور به بهترین شکل استفاده شود.

وزیر گردشگری عراق یکی از مهم‌ترین موضوعات قابل پیگیری در سفر به ایران را همکاری جمهوری اسلامی ایران برای کشف و استرداد اشیای به سرقت رفته از عراق دانست و افزود: در این‌باره نیازمند همکاری با ایران هستیم.

وی با اشاره به تجربیات ایران در زمینه‌ی مرمت و بازسازی آثار فرهنگی و تاریخی، گفت: در این‌باره به تجربیات ایران امیدوار و مطمئن هستیم که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به ما کمک خواهد کرد.

وزیر گردشگری عراق همچنین با اشاره به ورود سالانه بیش از یک‌میلیون و 100هزار گردشگر و زائر عراقی به ایران، افزود: تسهیل صدور روادید و ایجاد فرصت‌های جدید در حوزه‌ی گردشگری می‌تواند به افزایش ورود و خروج گردشگر از دو کشور کمک کند.

دو طرف در پایان این دیدار، بر لزوم استفاده‌ی هرچه بیشتر از فرصت‌های به‌وجود آمده در حوزه‌های مختلف تأکید کردند و تقویت روابط بین دو کشور را خواستند.

در این دیدار، جمعی از معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، جمعی از معاونین سازمان حج و زیارت و نیز تعدادی از معاونان و مدیران ارشد وزارت گردشگری و آثار باستانی عراق حضور داشتند.

روابط عمومی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.