پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت:بیش از نیمی از حجاج به کشور بازگشتند

رئیس سازمان حج و زیارت:بیش از نیمی از حجاج به کشور بازگشتند
رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد : 50.6 درصد حجاج و عوامل اجرایی حج تمتع از 25 مردادماه تا کنون به کشور بازگشتند.
به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان حج و زیارت به نقل از علی رضا رشیدیان ؛ طی این مدت 44 هزار و 791 نفر از حجاج و عوامل اجرایی با 185 پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از فرودگاه های مدینه و جده به کشورمان برگشته اند.

وی عنوان کرد : از این تعداد 117 پرواز از فرودگاه مدینه و 68 پرواز دیگر از جده به مقصد ایران انجام شده است.

وی همچنین گفت : 1130 نفر از حجاج بیمار ، دارای شرایط خاص و اضطراری یا مشکلات جسمی و خانوادگی ، کاری و غیره نیز طی این مدت به صورت خارج از برنامه و با استفاده از ظرفیت خالی پروازها هم طی این مدت با شناسایی مدیران کاروان ها و هیات پزشکی و غیره در این مدت به کشور عزیمت کرده اند.

وی ادامه داد : از 25 مردادماه تا کنون در مجموع 50 هزار و 169 نفر از حجاج ایرانی در قالب 341 کاروان مکه مکرمه را ترک کرده اند که از این تعداد 206 کاروان با جمعیت 29 هزار و 231 نفر حجاج مدینه بعد بودند که عازم شهر پیامبر (ص) شدند.

وی عنوان کرد : از این جمعیت بخش زیادی بعد از اتمام زمان اقامت در مدینه عازم ایران شده اند و از این جمعیت در حال حاضر فقط 10 هزار و 800 زائر در قالب 75 کاروان در مدینه النبی (ص) حضور دارند.

رشیدیان ادامه داد : ضمن آنکه هشت هزار و 363 زائر هم در قالب 206 کاروان به صورت ترانزیت وارد مدینه شده و از طریق فرودگاه این شهر به مقصد ایران اعزام شدند .

به گفته وی ، مجموع حجاجی که هم اکنون در مکه حضور دارند 214 کاروان شامل 29 هزار و 906 نفر هستند که 73.47 درصد حجاج و عوامل اجرایی حاضر در عربستان را شامل می شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه خدمت رسانی به حجاج با کیفیت مناسب همچنان در حال انجام است ، افزود : هم اکنون با توجه به جمعیت مستقر در مکه به طور متوسط روزانه در دو وعده نهار و شام بالغ بر 71 هزار پرس غذا طبخ می شود .

وی گفت : در مدینه این میزان بیش از 21 هزار پرس غذا می شود که توسط آشپزخانه های بزرگ صنعتی و نیز مجموعه های خودپخت انجام می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برنامه ریزی های ما بر آن است تا در سال آینده تعداد مجموعه های خودژخت را افزایش دهیم ، اظهار کرد : در بحث تهیه نان مورد نیاز حجاج که متناسب با ذائقه زائران ما باشد نیز4 دستگاه نانوایی صنعتی که از ابتدای ایام حج در مکه استقرار یافته است،پخت نان انجام شده و می شود.

به گفته وی ، تا کنون بالغ بر یک میلیون و 980 هزار قرص نان در این مجموعه پخت شده و بخش عمده نان مورد نیاز حجاج کشورمان از این طریق تامین گردیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه نقل درون شهری 18 خط با 122 دستگاه اتوبوس و 5 دستگاه مینی بوس در مکه فعال است ، افزود : از ابتدای ایام حج تا کنون 6 میلیون و 576 هزار و 60 ظرفیت جابه جایی زائر در این مسیرها ایجاد شده است که سرانه هر زائر به طور متوسط 3.6 تردد می باشد.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.