پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رییس سازمان حج وزیارت: برگزاری حج ۹۸ در کمال عزت، کرامت و امنیت/ تمامی حجاج امروز به کشور بازمی گردند

رییس سازمان حج وزیارت: برگزاری حج ۹۸ در کمال عزت، کرامت و امنیت/ تمامی حجاج امروز به کشور بازمی گردند
رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امروز تمامی حجاج به کشور باز می گردند گفت: حج ۹۸ در کمال عزت و کرامت و امنیت برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وزیارت؛ علی رضا رشیدیان که همراه با آخرین پروازهای حجاج به کشور اسلامی بازگشت، گفت: امروز آخرین پرواز بازگشت حجاج حج تمتع ۹۸ است و تا پایان وقت امروز تمامی حجاج به کشور بازمی گردند.
وی افزود: دیروز آخرین پرواز حجاج حاضر در مکه بود و حجاج حاضر در مدینه هم امروز همگی به کشور بازمی گردند.
رییس سازمان حج و زیارت در خصوص کیفیت حج ۹۸ گفت: امسال شرایط بهتری از همکاری کشور میزبان را شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه شرایط بهتری از خدمات را داشتیم گفت: عزت حجاج ایرانی به خوبی توسط کشور میزبان رعایت شد.
رشیدیان تصریح کرد: منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر عزت و کرامت حجاج ایرانی به خوبی انجام گرفت ؛ البته حجاج ایرانی هم نظم و معنویت را از خود بروز دادند.
وی افزود: نظم و معنویت در حجاج ایرانی به خوبی موج می زد به گونه ای که وزیر حج عربستان نیز در دیدار اخیر به این موضوع نظم اذعان داشت.

رشیدیان درخصوص بازگشت حجاج به کشور گفت: آخرین پرواز بازگشت حجاج کشورمان امروز به میهن اسلامی بازمی گردد؛ امسال ۸۸ هزار و ۵۰۰ نفر از حجاج ایرانی برای حج تمتع اعزام شدند و از تمامی ظرفیتهای ویزایی به خوبی استفاده شد.
وی با اشاره به افزایش دو هزار نفری ظرفیت حجاج در روزهای برگزار حج ، افزود: با وجود اینکه افزایش سهمیه دو هزار نفری دیر هنگام به ما اعلام شد اما توانستیم به خوبی از ظرفیت‌های ویزایی و به کارگیری حجاج برای حضور و انتقال این تعداد از حجاج استفاده کنیم و به نوعی تعداد افراد در نوبت مانده را کاهش دهیم.

**مذاکرات مفصلی در خصوص راه اندازی عمره داشته ایم

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص موضوع راه اندازی عمره مفرده اظهار کرد: در بحث عمره مذاکرات مفصلی با وزیر حج عربستان صورت گرفته و البته چند نکته در این زمینه وجود دارد .

وی افزود: اولین نکته بحث تضمین عزت،‌‌ کرامت و آرامش عمره گزاران ایرانی است که وزیر حج عربستان نیز این موضوع را قبول داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت توضیح داد:نکته دیگر ضرورت حمایت های کنسولی از عمره گزاران است که در این خصوص سه پیشنهاد را مطرح کردیم، نخستین پیشنهاد بازگشایی دفتر کنسولی در عربستان است که بعید می دانیم این موضوع عملی شود، پیشنهاد دیگر موضوع دفتر حافظ منافع بوده که باید این مهم با پیگیری وزارت امور خارجه حاصل شود، اما پیشنهاد دیگر این است که همانند ایام حج تمتع چند نفر از کارکنان وزارت خارجه به عنوان نیروی کنسولی به همراه دست اندرکاران حج در سرزمین وحی و در ایام عمره در دفتر نمایندگی مستقر شوند که قرار شد تا ۱۵ روز آینده این پیشنهاد توسط وزارت حج عربستان و بعد از پیگیری از وزارت خارجه این کشور مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ آن به ما انجام گیرد.

رشیدیان با اشاره به قوانین سختگیرانه‌ای که عربستان برای سفر اتباعش به ایران گذاشته که گذرنامه این افراد در صورت سفر به ایران اخذ، جریمه و با آنان برخورد می‌شود گفت: اگر سفر عمره آغاز شود انتظار می‌رود عربستان در عملی متقابل این قوانین را لغو کند که ما این درخواست را از آن‌ها داشتیم و آن‌ها هم قرار شد پیگیری کنند.

وی تصریح کرد: امیدوارم بزودی با رفع این مشکل شاهد سفر سیاحان و گردشگران و زائران عربستان به ایران باشیم.

** راه اندازی عمره بعد از ماه صفر

رشیدیان همچنین در خصوص تاریخ برنامه‌ریزی‌ها برای عمره نیز اظهار کرد: طبق برنامه ریزی ها موضوع برای بعد از ماه صفر خواهد بود چرا که تا ماه صفر هم ما و هم شرایط آنجا مهیای عمره گزاران نیست و امیدواریم در ۱۵ روز آینده پاسخ لازم را از وزارت حج عربستان دریافت کنیم و اگر این مهم صورت گیرد ساماندهی و سازماندهی بعد از ماه صفر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص موضوع حقوق شهدای منا و مسجدالحرام نیز اظهار کرد: در رابطه با شهدای منا نیز چندین جلسه مذاکراتی داشتیم و نامه ای رسمی بنده و حجت الاسلام نواب برای وزارت حج عربستان و امیر مکه ارسال کردیم.

وی افزود: در خصوص حقوق شهدای مسجد الحرام و دادگاه شرکت بن لادن یک ذهنیتی برای مردم به وجود آمده بود که تبرئه شدن این شرکت به معنای این است که حقوق شرعی شهدای مسجد الحرام فراموش می شود در حالی که اینگونه نیست چراکه حقوق شرعی این شهدا موضوعی بین ما و کشور عربستان است و موضوع شرکت نیز بحث حقوقی بین آنها در دادگاه است ؛ تبرئه شدن شرکت از رعایت یا عدم رعایت استانداردهای کاری ربطی به حقوق شهدا ندارد.

رشیدیان همچنین درباره آمار فوتی های حج امسال نیز اظهار کرد: امسال متاسفانه 19 نفر از حجاج ایرانی در زمان حضور در سرزمین وحی فوت کردند که از این تعداد 7 نفر در عربستان دفن شدند و پیکرهای سایرین به کشور بازگردانده شد.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.