پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

سرپرست حجاج ایرانی:

حقوق شهدای منا و مسجدالحرام را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنیم

حقوق شهدای منا و مسجدالحرام را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنیم
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن بیان ویژگی‌های حج تمتع امسال، گفت: پیگیری‌های لازم در خصوص حقوق شهدای فاجعه منا و مسجدالحرام ادامه دارد و حقوق این شهدا را هیچگاه فراموش نمی کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب روز یکشنبه (24 شهریور) در نشست مشترک خبری با رئیس سازمان حج و زیارت که به منظور ارایه دستاوردهای حج 98 برگزار شد، اظهار کرد: رهنمودهای مقام معظم رهبری در گذشته و توصیه‌های ایشان در گام دوم انقلاب امسال دربرنامه‌های حج مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه امسال حجی آرام و موفق برای زائران رقم خورد، افزود: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری سال ۹۸ را سال رونق تولید نام گذاری کردند بسیاری از اقلام مورد نیاز حجاج از جمله اقلام فرهنگی از داخل کشور تهیه شد.

وی یکی از ویژگی‌های حج امسال را زود آغاز شدن برنامه‌های حج عنوان کرد و اظهار داشت: انتقال همه زائران توسط هواپیمایی هما یکی دیگر از نکات ویژه حج 98 بود و بسیاری از پروازها حتی زودتر از موعد انجام شد و به زمین نشست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت طولانی شدن سفر برای تعدادی از زائران را نکته دیگرحج امسال برشمرد و گفت: تصور می‌کردیم طولانی شدن سفر زائران را خسته کند اما بسیاری از‌ آنها از این بابت خوشحال بودند و برخی که مدت سفرشان کمتر بود اعتراض می‌کردند که چرا قرار است زودتر به ایران بازگردند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکات حج 98، در عرفات اتفاق افتاد. در این سالها امکان داشت قبل و بعد از روز عرفه بارندگی وجود داشته باشد اما هیچگاه در روز عرفه این اتفاق نمی‌افتاد. با این حال بارندگی در روز عرفه طراوت خاصی به این برنامه بخشید و کشور میزبان هم امسال خدمات را روانتر هماهنگ کرد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره پخش مصاحبه‌ای مبنی بر راه‌اندازی مجدد حج با پایمال شدن خون شهدای منا و مسجدالحرام، اظهار کرد: همه جا در طول این سفر، عزت زائران حفظ شد و حتی با برخی شخصیت‌های عربستانی که صحبت می‌کردیم به این نکته اشاره داشتند که تمایل دارند تعداد زائران ایرانی افزایش یابد.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه در خصوص فاجعه منا و سقوط جرثقیل درمسجدالحرام همچنان پیگری وجود دارد، افزود: در مکاتبات صورت گرفته و جلساتی که در عربستان برگزار شد، همچنان این موضوع را پیگیری کردیم و هیچگاه آن را به فراموشی نسپردیم. امسال نیز بنده درپیگیری نامه‌ای که حجت‌ الاسلام والمسلمین آقای قاضی عسکر در این خصوص به آنها ارسال کرده بود، نامه‌ای به امیر مدینه و وزیر حج عربستان نوشتم .

وی ادامه داد: ۴ سال است که عربستان اعلام می‌کند درحال مطالعه هستیم مگر چه مطالعه‌ای است که تمام نمی‌شود؟ بنده اعلام کردم منتظریم در این خصوص اقدامات لازم صورت بگیرد؛ البته این نکته را باید درنظر داشت با اطلاعی که از کشورهای دیگر گرفتیم آنها تاکنون به هیچ کشوری دیه و غرامت پرداخت نکرده‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب در پاسخ به پرسش دیگری درباره علت اصرار بر برگزاری عمره مفرده، گفت: این خواسته مردم است و پنج میلیون و 800 هزار نفر در انتظار اعزام به این سفر هستند. این سفر در صورت تحقق شرایط ما و تامین عزت و کرامت زائر ایرانی انجام خواهد شد و ایران به هر شرطی، به از سر گیری عمره اصرار ندارد.

وی گفت: در ایام نوروز یک میلیون نفر به کشورهای دیگر سفر می کنند و در طول سال به کشورهای دیگر برای تفریح یا موضوعات دیگر نیز سفر می‌کنند وآنها از انجام چنین سفرهایی منع نمی‌شوند. درباره عمره نیز همینطور است؛ برخی افراد انجام سفر عمره را به دیگر سفرها ترجیح می‌دهند، باید زمینه مطلوب برای این خواسته ارزشمند داوطلبان فراهم شود.

نماینده ولی فقیه با تاکید براینکه عزت ملت ایران در حج زیر سوال نرفته و در تمامی برنامه‌های حج امسال حفظ عزت حجاج ایرانی در دستور کار بود، گفت‌: میزبانان عربستانی هم توجه بسیاری به این موضوع داشتند و همواره در جلسات از قانونمداری و نظافت زائران به خوبی یاد می‌کردند وعلاقه مند به حضور زائران ایرانی بودند.

وی تاکید کرد: امسال عربستان نیزمسائل را روان‌ترهماهنگ کرد و زائران و خادمین نیزهمکاری خوب و تنگاتنگی داشتند.

وی با بیان اینکه عربستان به زائران ایرانی توجه ویژه‌ای دارد، افزود: البته این رفتارها در شرایطی است که بین دو کشور رابطه سیاسی وجود ندارد و ما شاهد رفتار محترمانه‌ای میان دو طرف در موضوع حج هستیم.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های فرهنگی صورت گرفته برای زائران حج تمتع گفت: برخی زائران که به حج اعزام می‌شوند هیچ اطلاعاتی از شیوه انجام مناسک ندارند و به روز کردن اطلاعات این افراد زمان زیادی می‌برد و ده‌ها هزار ساعت برای آموزش زائران وقت گذاشته می‌شود.

نماینده ولی فقیه افزود: گاهی با زائرانی مواجه هستیم که حتی یک صفحه اطلاعات نسبت به مناسک و اعمال حج ندارند و نیازمند بروزرسانی اطلاعات آنها هستیم، به این منظور جلسات متعددی قبل از سفر حج برای زائران برگزار می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: شبکه روحانیون و معینه‌های کاروان‌ها شبکه فعالی است که قبل از سفر حج برای تمامی زائران وقت می‌گذارند تا آموزش‌های لازم را در خصوص مناسک دریافت کنند، به طوری که می‌توان گفت عموم زائران ایرانی در جمع تمامی زائران حاضر در حج آگاه‌ترین و آماده ترین زائران هستند واین هم به برکت جلسات مدیران و روحانیون است که برای زائران مدینه قبل ۱۰ جلسه و برای زائران مدینه بعد ۱۲ جلسه تشکیل می‌دهند
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.