پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت: با افزایش چشمگیر ترددها از مرز مهران امکاناتی در آن سوی مرز مستقر شدند

رئیس سازمان حج و زیارت: با افزایش چشمگیر ترددها از مرز مهران امکاناتی در آن سوی مرز مستقر شدند
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به استقبال چشمگیر هموطنان از حضور در مراسم اربعین حسینی در عتبات عالیات، گفت : با رشد چشمگیرجمعیت زائران خروجی ازپایانه مرزی مهران، اهتمام ویژه ای برای خدمات دهی مناسب صورت پذیرفت و امکاناتی را در آن سوی مرز برای خدمات دهی به زائران مستقر کردیم .
به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت ؛ علی رضا رشیدیان در جمع خبرنگاران درباره استقبال زائران از نام نویسی و حضور در راهپیمایی اربعین حسینی و زیارت اعتبات مقدسه در عراق گفت: امسال استقبال هموطنان ما از سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی جهش فوق العاده ای داشته است.

وی افزود : در مراسم اربعین سال گذشته حدود 2 میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند و در نهایت بیش از 2 میلیون زائران ایرانی در این سفر معنوی حضور یافتند.اما امسال این آمار افزایش چشمگیری داشته و تاکنون(بیستم مهرماه) بیش از 3 میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند.

رشیدیان تصریح کرد: ضمن آنکه هم اکنون بالغ بر 2 میلیون و 387هزار نفر از زائران ایرانی از طریق 4 مرز زمینی و 72 هزار و 481 نفر نفر هم به صورت هوایی وارد عراق شده اند و روند حرکت زائران ایرانی همچنان ادامه دارد.

وی گفت: این حجم گسترده از جمعیت نشان دهنده علاقه، عشق ،حرارت و اشتیاق دلهای مومنان به زیارت اربعین حضرت امام حسین (ع) است.

رشیدیان با اشاره به وضعیت مرزهای خروجی کشور اظهار کرد: به طور قطع حضور مردم به صورت زمانبندی شده از مسیرهای متعدد، قابل مدیریت و خدمات دهی است و در این راستا از قبل برنامه ریزی های لازم صورت گرفت اما این حضور و استقبال گسترده از یک مرز می تواند مشکلاتی را در خدمات رسانی ایجاد نماید.

وی با اشاره به مرز مهران و تردد پرحجم زائران در این مسیر افزود: تاکنون نزدیک به یک میلیون نفر فقط از مرز مهران عبور کرده اند؛ این تعداد گسترده زائران به طور طبیعی نیازمند زیرساخت ها و خدمات لازم است حال آنکه زیرساخت های عراق قابلیت پاسخگویی به این جمعیت و نیازهای گسترده آنان را ندارد و باید در این راستا اطلاع رسانی و اقدامات لازم مورد توجه قرار گیرد.

رشیدیان عنوان کرد : برای مدیریت مسائلی از این دست، اگر از قبل برای حضور زائران زمانبندی لازم به لحاظ ورود ونیز مسیرهای تردد آنها انجام و مدت اقامتشان محدود و حداکثر 5 روز می شد با توجه به زیرساخت های موجود در مرز بویژه درداخل عراق این جمعیت به نحو مناسبتری مدیریت شده و خدمات مناسبی به آنها ارائه داده می شد.

وی تصریح کرد : از ابتدای افزایش حجم جمعیت در پایانه مرزی مهران، اهتمام ویژه ای برای خدمات دهی مناسب به آنها انجام شد چنانکه بعد از افزایش جمعیت ضمن اعزام تیمی از مدیران سازمان، از امکانات داخل کشور در آن سوی مرزها استفاده کردیم .

وی افزود : از روز گذشته نیز آمبولانس های اورژانس با تجهیزات کامل پزشکی در آن سوی مرز مهران در داخل خاک عراق استقرار یافته است.

رشیدیان اظهار کرد : همچنین طی هماهنگی با معاون وزارت نیرو برای تامین آب بسته بندی مورد نیاز زائران ، ایستگاه های آب معدنی در زرباطیه دایر و فعال شد و امکاناتی هم برای راهنمایی زائران ایجاد شد.

وی تصریح کرد : همچنین شناسایی مسیر تردد زائرین و استفاده از نیروهای مردمی عراق برای نقل زائرین از جمله مباحثی است که برای این مرز در حال انجام است تا کمک های لازم برای ساماندهی حرکت این جمعیت عظیم انجام شود.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.