پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت:امدادرسانی 395گمشده طی 4 روز/افزایش خدمات امداد پزشکی در مرز زرباطیه

رئیس سازمان حج و زیارت:امدادرسانی 395گمشده طی 4 روز/افزایش خدمات امداد پزشکی در مرز زرباطیه
رئیس سازمان حج و زیارت گفت : در حوزه امداد گمشدگان و راهنمای زائر که از جمله ماموریت های اصلی امسال سازمان در ستاد اربعین است ستاد گمشدگان را در مناطق مختلف در عراق و نیز مرزهای خروجی فعال کردیم و در این رابطه از ظرفیت ها وتوان مردمی هم بهره برده ایم .
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان حج و زیارت ، علی رضا رشیدیان در این رابطه افزود : امسال سازمان سه ماموریت عمده در موضوع اربعین حسینی دارد که شامل ساماندهی بیمه ای زائران ، امداد پزشکی و نیز امداد گمشدگان است .
وی اظهار کرد :در ستاد راهنمایان زائر از امکانات و امداد مردمی و نیز داوطلبان در کنار ظرفیتها ونیروهای سازمان استفاده کرده ایم تا به صورت منسجم کاری گسترده تر را در این حوزه شکل دهیم .
به گفته وی ، سامانه مصباح هم بدین منظور در کنار برخی دیگر از سامانه های مردمی در حوزه امداد واطلاع رسانی به زائران در ستاد مشترک گمشدگان به صورت متمرکز فعال شده تا ضمن دریافت اطلاعات و اطلاع رسانی به مردم و ارتباط بین بخش های خدماتی وزائران در این حوزه عملکرد موثری داشته باشد.
وی تصریح کرد : طی4 روز اخیرفقط 395 نفر از گمشدگان امداد رسانی شده اند از جمله دو کودک که دیروز در کوتاهترین زمان ممکن بااستفاده از ظرفیت این سامانه و دریافت اطلاعات ، والدینشان شناسایی و به خانواده تحویل شدند.
رشیدیان افزود : دربحث امداد گمشدگان همچنین با کنسولگری ها هم هماهنگی و شده تا در راه ماندگان و یا کسانی که مدارک شان گم می شود با هماهنگی کنسولگریی ها به داخل کشور بازگردانده شوند .
وی ادامه داد : در این میان برخی از گمشدگان هم کسانی هستند که به هر دلیل توسط نیروهای امنیتی در عراق دستگیر می شوند در صورت اثبات بی گناهی با کمک کنسولگری آزاد و بازگردانده می شوند.
وی تصریح کرد : امسال برای نخستین بار تمام نیروهای شمسا را نیز در این ایام فعال نگه داشتیم ضمن آنکه پرسنل و ظرفیت سازمان هم در این خدمت رسانی حضور دارند .
وی با اشاره به فعالیتهای فرهنگی اظهار کرد: با توجه به اینکه هدف اصلی از این حرکت عظیم ، اهداف فرهنگی وتوسعه ارزش ها انسان سازی نهضت امام حسین (ع)است براین مبنا ماموریت کمیته فرهنگی اربعین هم حرکت در این مسیراست و بدین منظور ستاد فرهنگی با مسئولیت نماینده بعثه مقام معظم رهبری در امور اربعین تشکیل و فعالیت های فرهنگی مربوطه در این مراسم را با قوت دنبال می کند.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد : دراین ایام برادران بعثه درکنار سایر نهادها و سازمان های عضو کمیته فرهنگی اربعین و نیز بخش های مردمی باحضور درمیان زائران اباعبدالله در طول مسیر و شهرهای زیارتی به ماموریت خطیر و بسیار مهم فرهنگی می پردازند.
وی تصریح کرد : امسال همایش هایی هم در مباحث مختلف فرهنگی و سیاسی جهان اسلام با حضور فرهیختگان مسلمان ازکشورهای متعدد که در این راهپیمایی حضوریافته اند نیز برگزارشد.
**افزایش خدمات امدادپزشکی در مرز زرباطیه

وی در موضوع مربوط به هلال احمر و امداد پزشکی به عنوان یکی دیگر از وظایف نظارتی سازمان در اربعین امسال گفت : دراین رابطه هم شرح خدمات امداد و نجات و پزشکی با توجه به نیازهای سفر و تجارب خوب هلال احمر تنظیم و مقررشد بر این مبنا درخدمت رسانی بهتربه زائران اربعین تلاش و اقدام کنند.
وی گفت : با توجه به حجم بالای زائرین و نیاز خدمات رسانی بیشتر ؛ اورژانس نیز درمرز و آن سوی مرز خدمات خوبی ارائه کرده ضمن آنکه در شرایط کنونی درمرزهای خسروی، چذابه و نیز مهران به ناچار برای خدمات رسانی به جمعیت گسترده زائران هم مستقر شده اند.
وی گفت : در مرز زرباطیه در داخل خاک عراق دو پایگاه اورژانس با آمبولانس مجهز و نصب چادر استقرار یافته است و امروز به دلیل حجم گسترده زائران عبوری از مهران به سمت کربلا سومین پایگاه مرکز پزشکی اورژانس نیز در خاک عراق در فاصله حدود دو کیلومتری مرز فعال شد.
رئیس سازمان حج و زیارت یکی دیگر از ماموریت های اصلی سازمان در اربعین امسال را خدمات بیمه ای زائران ذکر کرد و افزود: با توجه به ظرفیتهای گسترده بیمه ایران و تلاش آنها برای خدمت به زائرین اربعین حسینی در کمیته ذیربط در ستاد اربعین این مجموعه برای پوشش زائران اربعین انتخاب و با وجود افزایش شرح خدمات ؛ این شرکت امسال کاهش قیمت هم داشت .
وی عنوان کرد: امسال تلاش شد بخشی از اشکالات سال های گذشته با کمک بیمه ایران رفع شود و به طور مسلم در تمامی خدمات تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله داریم اما عشق به امام حسین (ع) و خدمت به زوار اربعین انگیزه مضاعفی برای همکاری و هماهنگی بیشتر همه نهادها و بخش های مردمی برای هم پوشانی و هم افزایی جهت ارتقا خدمت به زائرین اربعین است.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.