پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

خدمت رسانی بیش از2 هزار موکب ایرانی در عراق/ ساماندهی زائران اربعین ضرورتی اساسی است

خدمت رسانی بیش از2 هزار موکب ایرانی در عراق/ ساماندهی زائران اربعین ضرورتی اساسی است

به گزارش روابط عمومی سازمان حج وز یارت ، علی رضا رشیدیان با بیان اینکه همچنین درکربلا 3 هزار موکب عراقی فعالیت می کنند، افزود : از حدود 5 هزار کامیون وتریلرکه ملزومات موکبهای ایرانی را به عراق منتقل کرده 50 درصد آنها به مقصد کربلا بوده و خدمات قابل توجهی هم دراین شهربه زائران ارائه می دهند.
وی اظهارکرد : به طور متوسط روزانه 750 هزار وعده غذا به صورت صبحانه، ناهار و شام در موکب های ایرانی بین زائران در این شهر توزیع می شود.
رشیدیان افزود : طی چند روز اخیر در مجموع 14 میلیون وعده غذا فقط توسط موکب های ایرانی در وعده های غذایی مختلف در کربلا توزیع شده ودرفضاهای فراهم شده توسط آنها نیز 4 میلیون نفر شب اقامت کرده اند.
وی گفت : در کنارفعالیت موکب ها، مجموعه ای مردمی نیز فعال شده که خانه هایشان را در اختیار زائران قرار می دهند و حدود 70 هزار اسکان هم دراین بخش فراهم شده است .
وی تصریح کرد: با همه اینها، با توجه به جمعیتی که هم اکنون وارد کربلا شده این امکانات و خدمات پاسخگوی نیازها نیست .
وی با اشاره به شلوغی و ازدحام جمعیت ،به زائران توصیه کرد : از همراه آوردن کودکان، افراد بیمار و کهنسال خودداری کنند.
وی افزود : ضمن آنکه با توجه به شرایط و کمبود ظرفیت ها و امکانات ، طی جلسه ای به مدیران موکبها تاکید کردیم که برای اسکان زائران اولویت را به بانوان ، کودکان و افراد مسن بدهند.

*ضرورت ساماندهی زائران از نظر زمان، مسیرتردد و مدت اقامت 
وی درادامه با بیان اینکه هدف از این حرکت احیا و گسترش فرهنگ حسینی (ع) است ، اظهارکرد : همه ایمان داریم این حرکت ،بزرگترین راهپیمایی انسانی جهان و متکی بر اسلام راستین، عقلانیت و محبت است و باید به عنوان نماد نهضت آزادطلبی، انسان سازی و عدالت خواهی اباعبدالله حفظ شود.
وی عنوان کرد : حرکتی که جمعیت گسترده ای از انسان های آزادیخواه و مسلمان در آن شرکت می کنند از این رو باید مردم خود را از قبل برای این حضور آماده کنند و بدانند که در یک راهپیمایی و حرکت اردوگاهی شرکت می کنند و باید خود را برای مواجه شدن با سختی هایی مثل راه پیمایی ،کمبود جا و مکان برای استراحت و خواب، کمبود وسایل نقلیه ومانند آن آماده کنند.
وی تصریح کرد : باید زائران بدانند که بعد از عبوراز مرز باید از وسایل نقلیه عراقی برای انتقال استفاده کنند و با افزایش جمعیت ورودی به این کشور ، خودروهای عراقی قیمت های حمل و نقل را چند برابرکرده اند.
وی با تاکید براینکه بنای ما بر آن نیست که این راهپیمایی را دولتی کنیم ، افزود : باید این حرکت عظیم شکل و هویت مردمی خود را داشته باشد اما ما برای آنکه عزت و کرامت زائران ایرانی رعایت شود به ناچار بخشی از خدمات را به داخل عراق برده ایم .
رشیدیان ادامه داد : اما ضرورت مهم در این زمینه ساماندهی زائران مان برای حضور دراین حرکت از نظر زمانی، مسیر تردد و مدت زمان اقامت درعراق است به گونه ای که زمان حرکت زائران از مبدا، مرز تردد آنها در ایام اربعین  مشخص و نیز مدت اقامت شان باید محدود شود تا به نوعی مشکل ازدحام و معطلی زائران درمرزبهنگام خروج و شلوغی موکب ها و کمبود فضای اقامت درعراق و نیز مشکلات بازگشت کاهش یابد. 

*65 زائر ایرانی جان باختند
وی درادامه با اشاره به اینکه تا کنون 65 زائر به علل مختلف جان باختند ، افزود : از این تعداد 29 نفر در اثر حوادث مختلف از جمله سوانح رانندگی و 36 نفر هم به دلیل ایست قلبی و سکته مغزی و مانند آن فوت کردند.
وی تصریح کرد : با توجه به شرایط خاص این سفر و راهپیمایی و گرمای هوا و مانند آن زائران باید حتما قبل از سفرنسبت به بررسی سلامت جسمانی خود توسط پزشک اقدام و از مناسب بودن وضعیت جسمی شان حضوردراین راهپیمایی عظیم اطمینان یابند و قبلاز سفر تحت پوشش بیمه تدارک شده قرارگیرند.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.