پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

بازگشت یک میلیون و 200 هزار زائراربعین به کشور/ زائران سریعتر بازگردند

بازگشت یک میلیون و 200 هزار زائراربعین به کشور/ زائران سریعتر بازگردند
رئیس سازمان حج و زیارت گفت : از ابتدای ماه صفرتا شب گذشته (16 ماه صفر) درمجموع بالغ بر 2 میلیون و 929 هزار زائر از مرزهای غربی کشور به مقصد کربلا خارج شدند.
به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان حج و زیارت ، علی رضا رشیدیان با بیان اینکه این زائران از مرزهای مهران ، شلمچه ، چذابه و خسروی از کشورخارج شده اند ، گفت : 56 درصد کل زائران خروجی از کشور طی این ایام با تعداد یک میلیون و 649 هزار و 752 نفر مربوط به مرزمهران و بعد از آن مرزشلمچه با تعداد 722 هزار و 250 نفر معادل 25 درصد کل زائران می باشد.

وی اظهارکرد : آمار زائران خروجی از مرز چذابه هم طی این مدت به 337 هزار و 55 نفرمعادل 11 درصد و از مرزخسروی به 136 هزار نفر برابر با 5 درصد زوار خروجی رسیده است.

وی عنوان کرد : سه درصد زائران به تعداد 83 هزار و 977 نفر هم از طریق مرزهوایی در این ایام برای شرکت درمراسم اربعین حسینی عازم کربلای معلی شده اند.

وی با بیان اینکه روند بازگشت زائران به کشور از روز گذشته شدت گرفته است، افزود : تا کنون بیش از یک میلیون و 286 هزار زائر به کشور بازگشته اند که همچنان مرزمهران با702 هزار و 870 زائر در جایگاه نخست از نظربیشترین آمار زائران ورودی قراردارد و شلمچه با 375 هزار و چذابه با 337 هزار و خسروی با 26 هزار نفر دررده های بعدی هستند.

وی اظهار کرد : همچنین بیش از 128 هزار نفر از زائران نیز به صورت هوایی به کشور بازگشتند.

*تعطیلی موکبهای عراقی از روز اربعین / زائران سریعتر بازگردند

رشیدیان با تاکید بر اینکه زائران ایرانی بعد از زیارت سریعتر به کشور بازگردند، افزود : از روز اربعین خدمات رسانی مواکب عراقی متوقف و عملا تعطیل می شوند اما بخشی از موکب های ایرانی تا یکی، دو روز بعد از اربعین برای رفاه حال زائران فعال می مانند اما به طور قطع پاسخگوی نیازهای حجم گسترده زائران نخواهند بود.

وی تصریح کرد : درحال حاضر 2 هزار موکب ایرانی درعراق فعالیت می کنند که از این تعداد 640 مورد در کنار 3 هزار موکب عراقی درکربلای معلی خدمت رسانی می کنند.

وی با تاکید بر اینکه زائران زودتر بازگردند تا هم درعراق با کمبود خدمات و هم درمرزها با مشکل ازدحام مواجه نشوند ، تصریح کرد : زائرانی که تا کنون خود را به کربلا رسانده اند پس از زیارت سعی کنند قبل از اربعین به کشور بازگردند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در ادامه از ملت ودولت عراق و مسئولان عتبه ها مقدس که نهایت میهمان نوازی و تلاش خود را برای فراهم کردن شرایط مناسب برای زائران ایرانی انجام داده و می دهند قدردانی کرد.

وی تصریح کرد : در عین حال باید بپذیریم که این حجم گسترده زائر ورودی به عراق نه تنها برای این کشور بلکه هر کشور دیگری می تواند سنگین بوده و ارائه خدمات رادچاراختلال کند ضمن آنکه ظرفیت ها و امکانات آنها هم مشخص و برای جمعیتی تعیین شده و نمی تواند پاسخگوی این حجم گسترده زائر از کشورهای مختلف باشد اما دولت و مردم عراق به خوبی دراین ایام همکاری و میهمان نوازی کردند.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.