پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

۴۰ درصد زائران اربعین امسال بانوان بودند

۴۰ درصد زائران اربعین امسال بانوان بودند
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت: هر سال زائران بیشتری در مراسم زیارت اربعین شرکت می‌کنند و حتی حضورهای خانوادگی پررنگ‌تر می‌شود و امسال، ۴۰ درصد زائران از بانوان بودند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت به نقل از بعثه مقام معظم رهبری؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی که برای دیدار با مقامات عراقی و بررسی مسائل اربعین به عراق سفر کرده بود، روز جمعه، در بدو ورود به ایران در فرودگاه امام خمینی(ره) افزود: ملت ایران سنگ تمام گذاشتند و ملت عراق نیز در پذیرایی و خدمت رسانی بسیار خوب عمل کردند.

وی با بیان اینکه هر ساله برای برگزاری اربعین نیازمند برنامه‌ریزی جدیدی هستیم، اظهارداشت: هر سال تعداد بیشتری از مردم در مراسم اربعین شرکت می کنند. امسال ۴۰ درصد از زائران بانوان بوده اند که اسکان، تغذیه و رسیدگی به مشکلات آنها و کودکان همراهشان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب درباره رایزنی‌های خود با مقامات عراقی در سفر به عتبات عالیات نیز گفت: شب گذشته در کربلا، جلسه‌ای برای هماهنگی برنامه‌های سال آینده و بهبود شرایط برای زائران برگزار کردیم. کمیته‌هایی در این زمینه فعال هستند به ویژه کمیته فرهنگی که بعثه مقام معظم رهبری متکفل آن است.

وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت در صحنه حضور داشت و مشکلات را از نزدیک بررسی کرد، اظهار داشت: این کمیته‌ها جلساتی را برای آسیب شناسی و ارائه راهکار برای بهبود شرایط زائران در اربعین سال آینده برگزار خواهند کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: اربعین امسال زودهنگام شروع شد به طوری که موکب‌های داخل عراق آمادگی کامل برای ارائه خدمت به گروه‌هایی از زائران را که ابتدا عازم شدند، نداشتند. این موضوع نیز باید برای سال آینده برنامه‌ریزی شود.

حجت الاسلام و المسلمین نواب همچنین گفت: لازم است بازه زمانی ارائه خدمات به زائران طولانی‌تر و زمان حضور زائران نیز کمتر شود و زائران هم لازم است به جای اقامت طولانی‌مدت، سفر خود را کوتاه کنند تا تعداد بیشتری از مردم بتوانند از ثواب پیاده‌روی اربعین بهره‌مند شوند.

وی گفت: پیاده روی اربعین یک کار فراسازمانی است و سازمان‌های مختلف، وزارتخانه‌ها و دیگر مجموعه‌ها در ستاد اربعین حضور دارند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره برنامه های این سازمان در طول سال هم گفت: علاوه بر برنامه حج و زیارت عتبات، پس ازآماده شدن مقدمات سفرعمره این مراسم هم راه اندازی می‌شود و احتمال فعال شدن زیارت حضرت زینب (س) در سوریه نیز وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره نقش زیارت اربعین در ایجاد وحدت بین مسلمانان نیز گفت: عشق امام حسین(ع)، افرادی از پنج قاره را کنار هم جمع می‌کند. حتی ادیان مختلف نیز در مراسم اربعین حضور دارند. تنوعی که در پیاده روی اربعین وجود دارد حتی در پیاده روی عرفات تا مشعر نیز دیده نمی‌شود. در پیاده روی حج، دولت عربستان خدمات ارایه می‌دهد اما اینجا مردم التماس می‌کنند تا زائران از خدماتشان استفاده کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سفر به عتبات عالیات با زائران موکب داران و مقامات عراقی دیدار کرد و از نزدیک در جریان مشکلات زائران قرار گرفت. حجت الاسلام والمسلمین نواب در این سفر، همچنین موضوع اعزام زائران به عتبات عالیات در طول سال و به ویژه اسکان آنان را پیگیری کرد.

وی در دیدار با تولیت‌های اعتاب مقدسه در عراق نیز، درباره برگزاری هر چه پربارتر برنامه های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری برای زائران ایرانی گفت و گو و تبادل نظر کرد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.