پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت

هزینه اضافی از زائران گرفته نمی شود

هزینه اضافی از زائران گرفته نمی شود

رییس سازمان حج و زیارت در واکنش به اعتراض برخی زائران نسبت لغو شدن کاروان‌های‌شان و پرداخت هزینه‌ی بیشتر برای انتقال به کاروانی دیگر، گفت: این سازمان از زائران پول اضافه نمی‌گیرد، آن‌ها فقط هزینه‌ی مابه‌التفاوت اقامت خود را می‌پردازند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیداحمد موسوی در خصوص دلایل لغو شدن برخی کاروان‌های حج، انتقال زائران به کاروان‌های دیگر توضیح داد: بعد از کاهش 20 درصدی سهمیه‌ی حج از سوی عربستان، ما باید کارهایی را انجام می‌دادیم. ضمن آن‌که باید در نظر گرفت امسال سازمان حج و زیارت سه‌بار عملیات حج را برنامه‌ریزی کرده است؛ یک‌بار براساس جمعیت 75هزار نفری، کل عملیات برنامه‌ریزی شد، پس از مذاکره با عربستان و توافق روی 80هزار نفر، بار دیگر برنامه‌ریزی‌ها روی این تعداد زائر انجام شد، سپس عربستان کاهش 20 درصدی را اعمال کرد و ما دوباره مجبور شدیم برنامه‌ریزی کنیم.

وی اظهار کرد: ما برای 80هزار نفر زائر ایرانی در بازار رقابتی عربستان سعودی، بهترین هتل‌ها را اجاره کردیم؛ اما یک‌باره با کاهش 20 درصد مواجه شدیم. درحالی که همه‌ی قراردادها بسته شده بود، حالا باید کاری می‌کردیم که با کم‌ترین خسارت مالی این قراردادها فسخ شود؛ ولی مالکان هتل‌ها زیر بار این موضوع نمی‌رفتند. خیلی از کشورها نسبت به این شرایط معترض‌اند، چون خسارت سنگینی به آن‌ها وارد شده است، ما هم نمی‌خواستیم مثل آن‌ها متحمل چنین خسارتی شویم.

موسوی به لغو 20 درصد قرارداد سازمان حج ایران با هتل‌های سعودی اشاره کرد و گفت: ما با تلاش شبانه‌روزی و بدون این‌که یک ریال از زائر گرفته شود، این قراردادها را لغو کردیم؛ اما حالا احتمال دارد با این حذف، زائری که قبلا در هتل درجه‌ی 3 بوده است، به هتلی با درجه‌ی بهتر منتقل شود و یقینا زائر هزینه‌ای را به‌عنوان مابه‌التفاوت هتل‌ باید بدهد.

وی تأکید کرد: ما هزینه‌ی اضافه‌ای را از زائر برای این جابه‌جایی نمی‌گیریم، فقط مابه‌التفاوت درجه‌ی هتل را که به‌خاطر آن 20 درصد کاهش اتفاق افتاده است، دریافت می‌کنیم.

رییس سازمان حج و زیارت در توضیح بیشتر، گفت: فرض کنید شما به‌عنوان زائر در هتل درجه‌ی 3 بوده‌اید و آن هتل جزو 20 درصد هتل‌های لغو قرارداد باشد، در این شرایط هتل زائر تغییر می‌کند و ممکن است یک تا چهار رتبه تغییر درجه داده باشد و در این صورت، مابه‌التفاوت هزینه‌ی هتل‌ باید پرداخت شود.

وی درباره‌ی از دست رفتن استطاعت مالی برخی زائران و فرصت انجام اعمال حج واجب در سال جاری با توجه به این اقدام سازمان حج و زیارت، بیان کرد: در حالی که عربستان 20 درصد از سهمیه‌ی همه‌ی کشورها را کم کرده، سازمان حج و زیارت چه کاری می‌تواند انجام دهد، اما زائر می‌تواند مطمئن باشد، سهمیه‌اش برای سال آینده محفوظ است. در هر حال، این وضعیتی است که در مقابل ما قرار دارد و همه باید با هم همکاری داشته باشیم.

دکتر موسوی در عین حال افزود: اگر هزینه‌ی سفر حجاج ایرانی را با سایر کشورها مقایسه می‌کنید، اختلاف زیادی را می‌بینید.

روابط عمومی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.